سالمندان/ زنان سالمند بیشتر به بیماری های ناتوان کننده مبتلا می شوند

سالمندان/ زنان سالمند بیشتر به بیماری های ناتوان کننده مبتلا می شوند

ایرنا/ دکتر «سیدعلیرضا مروجی» روز چهارشنبه در سمینار دو روزه «طب و بهداشت سالمندان» در دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت: در حفظ وظایف عملکردی در بین گروه های مختلف سالخوردگان تفاوت وجود دارد.
وی وضعیت سالمندان کشور را متاثر از عوامل اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی دانست و گفت: تحصیلات پایین، فقر، شرایط نامساعد زندگی و بیکاری منجر به کاهش ظرفیت عملکردی در زمان سالخوردگی می شود.
مروجی با اشاره به تاکید بر افزایش اطلاع رسانی و آگاهی در باره شیوه زندگی سالم گفت: اهمیت رژیم غذایی سالم و متعادل، ورزش و فعالیت بدنی مناسب، پرهیز از استعمال دخانیات از جمله موضوعات مورد نیاز در این خصوص است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان همچنین با اشاره به اهمیت برخورد صحیح با پدیده سالمندی و تامین نیاز همه جانبه جمعیت روز افزون سالمندان در کشور افزود: باید اقدامات لازم برای برخورداری بهینه از خردمندی و کاردانی سالمندان در خانواده و جامعه به عمل آید.
دکتر مروجی، تکریم سالمندان، آموزش جنبه های شخصی شیوه زندگی سالم به سالمند، خدمات توانبخشی و مراقبت های طولانی مدت به سالمندی، خدمات بیمارستانی و تخصصی و مراقبت در منزل، بهبود کیفیت ارائه خدمات بهداشتی درمانی و پژوهش در جهت شناسایی نیازهای سالمندان را از موارد قابل توجه در این خصوص عنوان کرد.
وی با اشاره به افزایش طول عمر انسانها و اضافه شدن جمعیت سالمندان در قرن 21 گفت: سالخوردگی جمعیت، پدیده ای است که برخی از جوامع بشری با آن روبرو شده و یا خواهند شد.
وی افزود: این پدیده ناشی از بهبود شرایط بهداشتی است که از یک طرف منجر به کاهش مرگ به ویژه مرگ و میر کودکان و نهایتا افزایش امید به زندگی شده و از سوی دیگر با اعمال سیاست کنترل موالید باعث افزایش درصد سالخوردگان به کل جمعیت می شود.
وی با اشاره به جمعیت580 میلیون نفری سالمندان جهان در سال 1999 میلادی تصریح کرد: پیش بینی می شود از سال 1950 تا سال 2020 جمعیت 60 سال و بالاتر در جهان 75 درصد افزایش یابد.
دکتر مروجی، جمعیت کنونی سالمندان در جهان (60 سال و بالاتر) را حدود 590 میلیون نفر اعلام کرد و افزود: 60 درصد از این جمعیت در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند.
وی با بیان اینکه جمعیت 60 سال و بالاتر جهان تقریبا با جمعیت کودکان زیر 5 سال برابری می کند، اظهار داشت: پیش بینی می شود در سال 2050 جمعیت سالمندان چندین برابر جمعیت کودکان زیر پنج سال شود و در واقع جمعیت سالمند در جهان بیش از جمعیت کودکان زیر 15 سال خواهد شد.
وی یادآور شد: پیر شدن جمعیت در کشورهای در حال توسعه با شیوع بالای احتمالی عوامل خطر بیماری های مزمن و معلولیت ها روبروست که با عوامل پیشگیرانه و ارتقای سطح سلامت می توان آن را بهبود بخشید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سالمندان/ زنان سالمند بیشتر به بیماری های ناتوان کننده مبتلا می شوند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X