پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی در گفت‌وگو با «فرهیختگان»: افزایش تورم ماهانه نگران‌کننده نیست

پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی در گفت‌وگو با «فرهیختگان»: افزایش تورم ماهانه نگران‌کننده نیست

فرهیختگان/ متن پیش رو در فرهیختگان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

به‌دنبال برخی گفته‌ها مبنی‌بر افزایش تورم نقطه‌به‌نقطه طی ماه‌های آینده و از دست رفتن دستاوردهای کاهش تورم، پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی در گفت‌وگو با فرهیختگان عنوان می‌کند که «لزوما نباید افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه را به‌عنوان خدشه به دستاورد کاهش تورم تعبیر کنیم». وی همچنین با اشاره به کاهش نرخ تورم ماهانه طی ماه‌های گذشته و استمرار آن طی ماه‌های آینده تاکید می‌کند که «تمرکز بیش از حد به نرخ تورم نقطه به نقطه باعث می‌شود که بعضا در برخی ارزیابی‌ها دچار افراط شویم چراکه تورم نقطه به نقطه تنها یک شاخص پیش‌نگر است.» بنابراین وی توصیه می‌کند که به جای نگرانی در این مورد به تحولات مجموعه شاخص‌های قیمتی به‌طور توامان توجه شود». وی همچنین با بیان اینکه کاهش تورم مزمن در کشور دشوارتر از کاهش تورم شتابان است،تاکید می‌کند که «رعایت سیاست‌های منضبطانه پولی و ‌مالی برای کاهش مسیر تورم بیش از پیش ضرورت دارد». معاون اقتصادی بانک مرکزی همچنین عنوان می‌کند که «تورم نقطه به نقطه عامل افزایش یا کاهش تورم نیست و آنچه باعث افزایش تورم می‌شود، سیاست‌های غیرمنضبطانه و ناسازگار است.»

برخی عنوان می‌کنند که افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه باعث افزایش تورم می‌شود و این مساله دستاوردهای کاهش تورم را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. شما به‌عنوان معاون اقتصادی بانک مرکزی ارزیابی‌تان از این موضوع چیست و فکر می‌کنید این اظهارنظرها چقدر واقعی باشد؟
در ابتدا لازم است ذکر کنم طی یک سال اخیر دستاورد دولت یازدهم در زمینه مهار تورم چشمگیر بوده است و حتی در نیمه اول امسال هدف تورمی سال 1393 به زیر 20 درصد تعدیل شده است؛ این در حالی است که پیش از این هدف تورمی سال 1393 حدود 25 درصد تعیین شده بود. خوشبختانه رئیس‌جمهور محترم نیز نسبت به تداوم کاهش تورم عزم و اراده جدی دارد و این امر همکاران بانک مرکزی را در امر مبارزه با تورم و تثبیت فضای اقتصاد کلان بیش از پیش دلگرم و مصمم می‌سازد.به هر حال باید توجه داشت که کاهش تورم شتابان نسبت به مقوله کاهش تورم مزمن و ساختاری تفاوت‌هایی دارد. همان‌گونه که ملاحظه شد کاهش تورم شتابان با رعایت انضباط پولی و مالی در کشور به همراه برخی سیاست‌ها و اقدامات در حوزه خارجی طی یک سال اخیر به خوبی حاصل شده است، لیکن هرچه به جلو می‌رویم و به سطوح مزمن و ساختاری اقتصاد می‌رسیم، قاعدتا استمرار کاهش تورم نیازمند برخی اقدامات جانبی و اضافی و اصلاح فضای اقتصاد کلان و برخی روابط اقتصادی خواهد بود و علی‌القاعده نباید انتظار داشته باشیم که همان سرعت بالای کاهش تورم در یک سال اخیر، در آینده نیز برقرار باشد؛ بلکه سرعت کاهش تورم در آینده با شیب ملایم‌تری ادامه خواهد یافت و به خاطر همین امر رئیس‌جمهور هدف کاهش نرخ تورم به سطح یک رقمی را برای سال 1395 مدنظر قرار داده است. با ذکر این مقدمه لزوما نباید افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه را به‌عنوان خدشه به دستاورد کاهش تورم تعبیر کنیم. این متغیر که از محاسبه رشد شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی هر ماه نسبت به ماه مشابه به سال قبل به دست می‌آید، لزوما مربوط به تغییرات قیمت در ماه مشخص در سال جاری نیست و تغییرات و تحولات شاخص سال قبل را نیز در بردارد. بنابراین بهتر است در کنار این تحولات به نرخ تورم ماهانه که از سوی مردم نیز بیشتر لمس می‌شود نگاهی داشته باشیم.خوشبختانه شاهد هستیم که از خردادماه امسال (پس از اجرای مرحله دوم اصلاح قیمت حامل‌های انرژی) تا پایان مردادماه نرخ تورم ماهانه روندی نزولی داشته است و از 7/1 درصد در خردادماه به 4/1 درصد در تیرماه و 3/1 درصد در مردادماه رسیده است. از سوی دیگر تورم ماهانه رفتار فصلی و سیکلی خودش را دارد. در مقاطعی از سال به دلیل تغییر قیمت‌ها و قراردادها، تغییرات فصلی را در تورم ماهانه داریم، لذا تورم ماهانه لزوما نگران‌کننده نیست. به نظر می‌رسد تمرکز بیش از حدی به نرخ تورم نقطه به نقطه به چشم می‌خورد و این امر باعث می‌شود که بعضا در برخی ارزیابی‌ها در جراید، دچار افراط یا تفریط شویم. فراموش نکنیم که تورم یک تعریف استاندارد دارد و مقولاتی همچون تورم نقطه به نقطه تنها یک شاخص پیش‌نگر به حساب می‌آیند.
بنابراین بهتر است به جای تمرکز زیاد و نگرانی از بابت تحولات شاخص تورم نقطه به نقطه به تحولات مجموعه شاخص‌های قیمتی به‌طور توامان توجه شود و مهم‌تر از آن همگی بر این نکته واقف باشیم که کاهش تورم مزمن در کشور دشوارتر از کاهش تورم شتابان است، بنابراین باید بر رعایت سیاست‌های منضبطانه پولی‌و‌مالی بیش از پیش متعهد باشیم تا بتوانیم مسیر کاهشی تورم و اهداف موردنظر رئیس‌جمهور در این زمینه را محقق سازیم.
به هر حال جای خوشحالی است که بانک مرکزی و مجموعه سیاستگذاران اقتصادی کشور این عزم و اراده و اتفاق‌نظر را دارند که با اتخاذ سیاست‌های پولی و مالی و تجاری مناسب، سازگار و هماهنگ، مسیر تورم نزولی را استمرار بخشند.

پس آن‌طور نیست که تورم نقطه به نقطه باعث افزایش تورم شود؟
تورم نقطه به نقطه تنها یک شاخص است و پویایی‌های خودش را دارد.تورم نقطه به نقطه عامل افزایش یا کاهش تورم نیست، تنها یک شاخص پیش‌نگر است. آنچه باعث افزایش تورم می‌شود، سیاست‌های غیرمنضبطانه و ناسازگار و تحولات یا اقداماتی است که انتظارات تورمی را تحریک می‌کند. بنابراین در مسیر کاهش تورم باید بر این اقدامات و سیاست‌ها متمرکز باشیم تا از دستاوردهای حاصله به خوبی صیانت کنیم.

گفته می‌شود در صورت کاهش نرخ تورم و نرخ سود، تقاضا برای وام افزایش می‌یابد. نظر شما در این‌باره چیست؟
نرخ سود - آن هم نرخ سود واقعی- یکی از متغیرهای تعیین‌کننده تقاضای تسهیلات است. بدیهی است با فرض ثبات سایر شرایط،‌ کاهش نرخ سود اسمی، تقاضای تسهیلات را بالا می‌برد، چون نرخ سود واقعی را کاهش می‌دهد. به هر حال در عالم واقع نرخ سود واقعی و تحولات آن یکی از عوامل مهم تعیین‌کننده تقاضای تسهیلات است.

با توجه به این مساله، شما موافق یا مخالف کاهش نرخ سود بانکی در شرایط فعلی هستید؟
اصولا در اتخاذ تصمیم و تغییرات نرخ سود باید دو شرط را مدنظر داشت؛ اول اینکه تغییر نرخ سود همراستا با متغیرهای تعیین‌کننده آن باشد که یکی از مهم‌ترین آن، تورم انتظاری است.دوم اینکه با اقتضائات کلان سازگار بوده و تعادل در بازارهای مالی را هم ایجاد و حفظ کند.بنابراین در تغییرات اصلاح نرخ سود حتما به این مقولات توجه و با نگاه به جمیع موارد، سیاست‌ها را تعیین خواهیم کرد.

شرایط بانک مرکزی نسبت به گذشته با تغییرات محسوسی همراه بوده است. به‌عنوان مثال، در دوره گذشته آمارها به درستی و شفاف اعلام نمی‌شد اما در دولت آقای روحانی و ریاست ولی‌الله سیف، شاهد این اتفاقات نیستیم. به عبارت دیگر در این دوره آمارها مرتبا در سایت اعلام می‌شود.اما جزئیات نرخ رشد اقتصادی بهار هنوز اعلام نشده و رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است که جزئیات این نرخ در پایان شهریورماه اعلام می‌شود. علت اصلی منتشر نشدن جزئیات نرخ رشد اقتصادی چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟ آیا به دلیل استخراج اطلاعات است یا دلیل دیگری دارد؟
بانک مرکزی برای محاسبه نرخ رشد اقتصادی نیازمند اخذ اطلاعات وسیع از سایر دستگاه‌هاست. هم‌اکنون نیز همکاران اینجانب به‌طور مستمر در تلاش هستند با اخذ اطلاعات و ارقام لازم از دستگاه‌های ذی‌ربط، نرخ رشد اقتصادی فصل اول سال 93 را محاسبه کنند؛ بنابراین به مجرد طی مراحل لازم و انجام محاسبات، نرخ رشد اقتصادی اعلام خواهد شد. لازم است تاکید کنم بانک مرکزی خود را متعهد به انتشار آمارهای دقیق و به موقع و مستمر می‌داند و همکاران اینجانب تمامی سعی و تلاش خود را می‌کنند تا آمارها با حداقل وقفه استخراج و انتشار یابند. در ضمن از تمام دستگاه‌های ذی‌ربط نیز به دلیل همکاری صمیمانه با همکاران اینجانب تشکر کرده و از آنها تقاضای همکاری و مساعدت هرچه بیشتر را دارم.

در پایان این گفت‌وگو می‌خواستم به بحث مثبت‌شدن رشد اقتصادی اشاره کنم. برخی صنعت خودرو و برخی بخش‌های دیگر را دلیل اصلی مثبت شدن رشد اقتصادی می‌دانند. نظر شما در این باره چیست؟
قاعدتا رشد صنعت خودرو طی فصل اول سال جاری نقش مثبتی را ایفا کرده است، اما توصیه می‌کنم برای ارائه یک تصویر دقیق و تعیین سهم بخش‌های مختلف در رشد اقتصادی، اجازه دهید همکاران اینجانب محاسبات مربوط به رشد اقتصادی و حساب‌های‌ ملی را انجام دهند و ان‌شاءالله در آینده نزدیک این آمار اعلام خواهد شد.
البته ناگفته نماند که یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد رشد مثبت اقتصادی، ثبات اقتصاد کلان و آرامش بازارهای مالی و کاهش تلاطمات و بی‌ثباتی‌ها در بازار دارایی‌هاست که باعث کاهش ریسک‌های سرمایه‌گذاری و تولید و تضعیف انگیزه‌های سوداگرانه شده است.در این راستا بانک مرکزی همواره تلاش کرده است با حفظ فضای با ثبات در اقتصاد کلان و انتشار آمار به موقع و دقیق و نیز کمک به بهبود فضای کسب‌وکار از طریق اصلاح برخی مقررات و بخشنامه‌ها، هدایت منابع به سمت فعالیت‌های تولیدی - با تمرکز بر سرمایه در گردش - و ایجاد ثبات در بازارهای دارایی به‌ویژه بازار ارز، به تقویت رشد اقتصادی در کشور کمک کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی در گفت‌وگو با «فرهیختگان»: افزایش تورم ماهانه نگران‌کننده نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X