فیلم هندی با دو درصد بودجه فضایی!

فیلم هندی با دو درصد بودجه فضایی!

parssky/ فیلم‌های هندی به اغراق مشهورند؛ بعضی از اخبار فضایی هند هم که این روزها بهانه‌ای برای کارهای نمایشی در فضا شده‌اند، انگار نشانی از سینمای بالیوود دارند؛ طوری که انگار با شنیدن نام هند و فعالیتش در فضا، فضانوردان لاغراندام و سیه چرده‌ای به ذهن می‌آیند که در کپسول دو نفره ساخت سازمان فضایی کشورشان نشسته و آماده یک مسافرت طولانی به مریخ هستند. اما آیا واقعا هند در فضا هم فیلم بالیوودی می‌سازد؟

فیلم هندی، فقط ۲ درصد!
هند با وجود ثبات بسیار بالایی که در مسیر توسعه فضایی خود داشته است، برنامه‌های فضایی خود را در بازه‌های پنج ساله تدوین می‌کند. این کشور برای تهیه چنین اسناد بالادستی از نظر کارشناسی تمام نهادهای مرتبط استفاده کرده و از حمایت همه جانبه کارشناسان کشورش برخوردار است.
دوازدهمین برنامه پنج ساله فضایی هند به وضوح نشان می‌دهد که تنها ۲ درصد از بودجه فضایی هند در امور نمایشی و تبلیغاتی مثل همین برنامه‌های اغراق‌آمیز سرنشین‌دار تخصیص داده شده است. این امر به طور واضح نشان می‌دهد با وجود روحیه حساس اغلب هندی‌ها، بالیوود کمترین تاثیر را در تدوین راهبردهای برنامه فضایی هند داشته و استدلال‌هایی با پشتوانه منطق خالص و نه احساس در پشت برنامه‌های فضایی هند قرار دارند. هند یکی از موفق‌ترین کشورهای آسیایی در توسعه فناوری فضایی شناخته می‌شود. توسعه فناوری در این کشور بر اساس یک راهبرد مشخص و برنامه‌های چند ساله کوتاه مدت است. این راهبرد که مبتنی بر استفاده اقتصادی و کاربردی از فضا است در سند دوازدهمین برنامه پنج ساله فضایی این کشور این امر به وضوح قابل مشاهده است.

علاقه‌مندی‌های فضایی هند
توسعه ماهواره‌های مخابراتی از سرفصل‌های اصلی جدیدترین برنامه فضایی هند است. این کشور در نظر دارد ظرفیت ترانسپوندرهای ماهواره‌ای خود را به ۴۰۰ عدد در باندهای C، Ku، Ka و MSS تا پایان برنامه افزایش دهد. این کار قرار است با اختصاص دادن ۱۱ ماهواره از ۳۲ ماهواره پیش‌بینی شده برای پرتاب در پنج سال آینده صورت گیرد. از طرفی پژوهشگران سازمان فضایی هند موظف شده‌اند تا به توسعه زیر‌ساخت‌ها برای ماهواره‌های مخابراتی در محدوده توان ۲۰ تا ۶۰ کیلووات بپردازند.
نظارت بر زمین از فضا، یکی دیگر از محورهای اصلی دوازدهمین برنامه فضایی هند است. پیش‌بینی ساخت ۱۱ ماهواره برای این منظور در پنج سال آینده نشان می‌دهد برنامه‌های سنجشی درست به همان اندازه برنامه‌های مخابراتی برای برنامه‌ریزان هندی اهمیت دارد. این کشور که در برنامه فضایی پیشین خود توانست با کشف منابع آب شیرین بسیار در ۱۰ ایالت به وسیله ماهواره‌های سنجش از دور پاسخ درخوری به چالش بحران آب در این ایالت‌ها بدهد، یکی از فعالیت‌های اصلی برنامه فضایی جدیدش را بهبود بهره‌‌برداری از سه مجموعه ماهواره‌ای موجود برای مشاهده زمین تعریف کرده است.
این مجموعه ماهواره‌ها تنها به پایش منابع طبیعی نمی‌پردازند و در اقیانوس‌شناسی نیز کاربردهای فراوانی دارند به گونه‌ای که هند در پنج سال گذشته موفق شد کلونی‌های ماهی‌ها و جانداران دریایی را در آب‌های کشورش به خوبی مورد کاوش و جستجو قرار دهد. این کار کمک شایانی به صنعت شیلات در کشور هند کرد و در نگهداری از منابع دریایی این کشور نقش عمده‌ای داشت.

علاوه بر این یکی دیگر از امکانات مجموعه ماهواره‌های نظارت بر زمین کشور هند، قابلیت پیش‌بینی حوادث طبیعی است که در برنامه فضایی جدید به توسعه این بخش نیز توجه شایانی شده است و نهایتا تهیه نقشه‌های جغرافیایی برای کاربری‌های مختلف از دستاوردهای دیگر ماهواره‌های هندی بوده است که در برنامه دوازدهم نیز برای توسعه این بخش پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته است.

دیگران هندی‌ها را هدایت نخواهند کرد

ناوبری فضایی و زمان سنجی به لحاظ اهمیت فراوانی که در کاربردهای مختلف به ویژه نظامی دارد، همواره در سبد برنامه‌های فضایی کشور هند قرار داشته است. برنامه فضایی دوازدهم این کشور نیز مانند گذشته ادامه این مسیر را در دستور کار سازمان فضایی هند قرار داده است. در این بخش ساخت و پرتاب شش ماهواره در پنج سال پیش رو پیش‌بینی شده است.
ماموریت ماهواره‌های ناوبری هند به گونه‌ای تعریف شده که در کاربری‌های ناوبری مورد نیاز کشور از جمله تعیین موقعیت، سرعت، ساعت جهانی، دقت‌افزایی در امور کشاورزی، سامانه یکپارچه‌سازی اطلاعات، شیلات و موارد مشابه دیگر استفاده شود. کشور هند مصمم است در پایان برنامه پنج ساله، سامانه ناوبری IRNSS خود را که چندین سال است برای توسعه آن فعالیت می‌کند، راه‌اندازی کند. در کنار این سامانه که از سه ماهواره زمین‌آهنگ و ۴ ماهواره قطبی بومی بهره می‌گیرد، به توسعه سامانه موقعیت‌سنجی پرداخته می‌شود.
با کمک این سامانه، هندی‌ها می‌توانند بهره‌گیری از سامانه جی.پی.اس آمریکا را برای استفاده خود بهبود دهند. علاوه بر این فعالیت‌ها، توسعه تجهیزات زمینی مورد نیاز؛ پایگاه ارسال داده (خط ارتباطی) و فناوری ارتباطات از راه دور TTC نیز در برنامه فضایی جدید کشور هند در بخش ناوبری فضایی به چشم می‌خورد.

*شرح عکس: شبه‌قاره هند در شب جشن دیوالی (جشن نورها). عکس از ناسا

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فیلم هندی با دو درصد بودجه فضایی!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X