پروژه های انتقال آب از کارون همچنان متوقف است

سید محمدحسین دهدشتی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آنچه مسئولان سایر استانها در خصوص برداشت آب از سرچشمه های کارون می گویند، افزود: با تلاشهای صورت گرفته اعم از مذاکره، رایزنی و اعتراض به دولت، تاکنون پروژه های انتقال آب از سرچشمه های کارون متوقف شده است.

وی اظهار کرد: اگر چه لابی های بسیار قدرتمندی در دولت و وزارت نیرو همچنان نسبت به اجرای این پروژه ها اصراردارند، اما با تلاش و پیگیری نمایندگان و استاندار خوزستان به طور عملی در شورایعالی آب هرگونه انتقال آب از سرچشمه های کارون ممنوع شده ضمن اینکه سازمان حفاظت محیط زیست کشور در این مقوله با ما همراه است.

لزوم پرداختن به اقدامات اساسی 

این نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با منطقی خواندن بگو مگو، مصاحبه و رسانه ای کردن تلاشهای صورت گرفته در جهت جلوگیری از برداشت آب تصریح کرد: باید به اقدامات اساسی و محدود کننده از جمله قانونگذاری در زمینه ممنوعیت بهره برداری بیشتر از منابع آب کارون پرداخت.

به گفته وی، همچنین با پیگیری نمایندگان خوزستان استان و تامین اعتبار ۱.۵میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی، موضوع احیای ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان از سال گذشته آغاز شده است.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به گنجاندن چند ماده بسیار مهم در برنامه ششم توسعه در کمیسیون تلفیق گفت: با تصویب نهایی این مواد در صحن مجلس حداقل برای ۵ سال، دغدغه ها در این خصوص مرتفع می شود که جزئیات آن را به زودی اعلام می کنیم.

مردم آب شور و بی کیفیت می خورند

دهدشتی افزود: بی توجهی وزارت نیرو در تامین و تحویل آب شرب با کیفیت سبب شده تا بسیاری از نقاط محروم کشور به ویژه برخی از شهرهای استان خوزستان از جمله آبادان، خرمشهر و غیره به طور عملی آب شور و بی کیفیت مصرف کنند.

وی اظهار کرد: از آنجاییکه تکلیفی در این رابطه برای وزارت نیرو مشخص نشده لذا ماده ای را به همین جهت در کمیسیون تلفیق برنامه ششم به تصویب رسانده ایم که بر اساس آن وزارت نیرو مکلف است تا در طی برنامه ششم، آب شرب با تی. دی. اس حداکثر ۵۰۰ میلی گرم در لیتر تحویل مردم دهد.

دهدشتی تصریح کرد: تا تحقق این موضوع آب شرب تحویلی با تی. دی. اس بیشتر از هزار میلی گرم در لیتر مشمول ۵۰ درصد تخفیف خواهد شد، سعی خواهیم کرد تا این ماده در صحن علنی مجلس به تصویب برسد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسین دهدشتی از نمایندگان مردم آبادان و اسماعیل جلیلی نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی، اندیکا و هفتگل روز ۱۱ اردیبهشت ماه جاری طی نامه ای کتبی خطاب به وزیر کشور نسبت به اظهارات غیر کارشناسانه استاندار یزد در مورد برداشت آب از کارون تذکر دادند.

در متن این نامه که یک رونوشت آن نیز در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته آمده است: متاسفانه اخیرا استاندار یزد در مصاحبه ای غیر مودبانه و غیر کارشناسی در مورد برداشت آب از سرچشمه های کارون مطالبی را عنوان کرده اند که در جراید شنبه ۱۱ اردیبهشت منعکس و در فضای مجازی منتشر گردید که موجبات گلایه مندی و اعتراض شدید مردم خوزستان را فراهم کرد، لذا ضروری است مسئولین متوجه تبعات سخنان نسنجیده و غیر منطقی خود باشند و انتظار می رود برخورد لازم صورت پذیرد.

استاندار یزد در نخستین نشست خبری خود در سال جاری و پس از سفر رئیس جمهور به این استان در خصوص برداشت آب از رودخانه کارون در استان خوزستان سخنانی گفته است که به طور گسترده و وسیعی در روزنامه ها تحت عنوان «استاندار یزد: آب کارون را می بریم و به هیچکس هم ربطی ندارد» منتشر شد که این مسئله گلایه مندی و دلخوری شدید مردم استان خوزستان را به ویژه در فضای مجازی در پی داشت.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پروژه های انتقال آب از کارون همچنان متوقف است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X