مثلث نوشت: آیا مرعشی «راست» نمی گوید؟/ در جلسات محرمانه جماران چه می گذرد؟

مثلث نوشت: آیا مرعشی «راست» نمی گوید؟/ در جلسات محرمانه جماران چه می گذرد؟

مثلث/ متن پیش رو در مثلث منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

باید به این فکر کنیم که در جلسات محرمانه جماران چه می گذرد؟ جلساتی که گویا مهمانان مهمی دارد.
«ما (کارگزاران) در قالب اتحاد با اصلاح‌طلبان با محوریت سیدمحمد خاتمی در انتخابات حضور پیدا خواهیم کرد. هم‌اکنون هم جلساتی در شورای مشورتی خاتمی در همین راستا در جریان است که به‌موقع خود، سیاست‌های آن اعلام خواهد شد.»
این اظهار نظر مرعشی توسط رسانه های اصلاح طلب نقل شده و روزنامه شرق که ارگان مطبوعاتی کارگزاران به شمار می آید آن را بازنشر کرده است. این سخنان البته همراه شد با اظهار نظری از محسن هاشمی که او از هم ائتلاف خاتمی با پدرش خبر داد ه بود . هر چند که محسن هاشمی در ادامه آن را تکذیب کرد.
سوال مهمی که بعد از این اظهارات تایید و تکذیب شده پیش می آید این است که آیا در انتخابات مجلس دهم هم شاهد ائتلاف طیف نزدیک به هاشمی رفسنجانی و طیف نزدیک به سید محمد خاتمی خواهیم بود ؟
دامنه گمانه زنی ها که پیرامون سخنان مرعشی و برخی اصلاح طلبان بالاگرفت سید حسین مرعشی تصمیم گرفت شخصا بار دیگر وارد میدان شده و اندکی از بار سیاسی اظهاراتش بکاهد .
شاید اوضاع چنان بوده که او نمی بایست به این زودی با صدای کارگزاران از ماجرای ائتلاف سخن می گفته است . آنهم در شرایطی که تازه ماجرای «ندا» و جنجال بر سر آن اندکی فروکش کرده و همنشینی های منزل به منزل اصلاح طلبان برای کاهش «جدا شدگی»های پدید آمده افزایش یافته بود.
حالا بار دیگر جماران توسط رسانه ها و سیاسیون زیر نظر قرار گرفته ؛ جایی که سید محمد خاتمی در همسایگی اکبر هاشمی رفسنجانی است .
اخبار رسمی این است که این دو رییس جمهور سابق ایران چندان جلسات سیاسی ندارند اما اخبار غیر رسمی حکایات دیگری دارد و می گویند گعده نشینی ها ادامه دارد .
شاید گعده نشینی هایی با همان ترکیب مهمانی های قبل از خرداد 24 خرداد ؛ البته ترکیبی که حتما یک غایب مهم دارد؛«دکتر حسن روحانی».
روز نامه شرق در تحلیل خود درباره اظهارات مرعشی می نویسد :«در ابتدای کار باید سازوکار وحدتی که قرار است خاتمی آن را مدیریت کنند، روشن شود. به عبارت دیگر باید مشخص شود که محوریت آقای خاتمی و احتمالا هاشمی‌رفسنجانی قرار است چه نقشی را در اجماع و اتحاد ایفا کند. هرچند که آیت‌الله در سفر مشهد خود در پاسخ به پرسشی مبنی بر ارایه فهرست انتخاباتی گفته بود که «از ما گذشته است که لیست بدهیم» اما حضور پررنگ او در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته و بیانیه‌اش در حمایت از روحانی را نمی‌توان فراموش کرد.»
رسانه هاشمی رفسنجانی حاضر نیست این حرف مرعشی را قبول کند :«لیست خاتمی و هاشمی شوخی است.»
لابد دلیلش هم این حرف شخص مرعشی است :«ما (کارگزاران) در قالب اتحاد با اصلاح‌طلبان با محوریت سیدمحمد خاتمی در انتخابات حضور پیدا خواهیم کرد».
به یک معنا حتما تحلیل شرق بر این پایه استوار شده است که وقتی کارگزاران که بدنه سیاسی هاشمی رفسنجانی محسوب می شود رسما اعلام می کند که فهرستش با محوریت سید محمد خاتمی بیرون خواهد آمد این معنایی به جز ائتلاف هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی در انتخابات ندارد. هر چند که او تلاش می کند در ادامه از بار سیایس اظهاراتش بکاهد و سخنان خود را اینگونه تصحیح کند :«ما هیچ‌گاه نگفتیم که خاتمی به طور مستقیم در انتخابات مجلس یا انتخابات دیگری شرکت می‌کند. من و دیگر اصلاح‌طلبان نقش خاتمی را به‌عنوان محور اصلاحات و البته محور گروه‌های اصلاح‌طلب قبول داریم اصولا هیچ گروه اصلاح‌طلبی نمی‌تواند واقعیت نقش خاتمی را نفی کند. خاتمی محور جریان‌های اصلاح‌طلبی است اما اینکه برخی از رسانه تحلیل می‌کنند که خاتمی در انتخابات یا ارائه لیست‌ها نقش دارد تحلیل غلطی است.لیست خاتمی و‌ هاشمی برای انتخابات مجلس شوخی است. خاتمی محور اصلاح‌طلبان و آیت‌الله ‌هاشمی رجل مورد اعتماد و تکیه‌گاه فعالین سیاسی اصلاح‌طلب و غیراصلاح‌طلب است. بنابراین هیچ‌کدام از این افراد شناخته‌شده در انتخابات لیست نمی‌دهند. نقش این بزرگان تعریف شده است، وارد مسائل و درگیری‌های احزاب نمی‌شوند این حرف‌ها که می‌زنید تحلیل است اما واقعیت این است که خاتمی محور و شکل‌دهنده جریان اصلاحات است. هیچ گروه اصلاح‌طلبی نمی‌تواند ادعا کند که اصلاح‌طلب است اما در عین حال از خاتمی هم عبور کند.»
مسلما این سخنان مرعشی برای اهالی سیاست و کسانی که با مفهوم واژگان سیاسی اندکی آشنایی دارند قابلیت پذیرندگی ندارد . اگر قرار باشد سخنان مرعشی پذیرفته شود لابد این سوالات هم در پی آن پدید می آید : می شود فردی محور اصلی یک ائتلاف باشد اما هیچ نظری در مورد مصادیق نداشته باشد ؟ می شود خاتمی محور یکی ازبخش های مهم ائتلاف باشد ، ائتلافی که یک سوی آن هم اکبر هاشمی رفسنجانی است که لابد او هم در مصادیق نظر دارد ، اما گفت هاشمی و خاتمی نمی خواهند لیست دهند ؟
باید به این فکر کنیم که در جلسات محرمانه جماران چه می گذرد؟ جلساتی که گویا مهمانان مهمی دارد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مثلث نوشت: آیا مرعشی «راست» نمی گوید؟/ در جلسات محرمانه جماران چه می گذرد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X