سی ان ان: نقش قدرت‌های منطقه‌ای در نبرد زمینی با داعش

سی ان ان: نقش قدرت‌های منطقه‌ای در نبرد زمینی با داعش

فرهیختگان/ متن پیش رو در فرهیختگان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

هفته گذشته یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های دستگاه دیپلماسی دولت آمریکا، راه‌اندازی یک ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه بود. چالش یک ائتلاف برای مبارزه با گروهی تروریستی، برای آمریکایی‌ها ناشناخته نیست اما آنچه داعش را از موارد گذشته متمایز می‌کند ماهیت درگیری‌ها است. آمریکا در حالی با ادعای مبارزه علیه تروریسم نیروهای داعش را بمباران می‌کند که برای هر حمله هوایی مبلغی معادل 5/7میلیون دلار صورت‌حساب برای دولت عراق صادر می‌کند. سی‌ان‌ان، شبکه خبری آمریکایی، در یک تحلیل به بررسی موانع و راهکارهای مقابله با داعش در قالب یک ائتلاف پرداخته است:

پس از نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو که هفته گذشته برگزار شد، چاک هگل، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا تولد ائتلافی تازه را با شکل‌گیری هسته‌ آن اعلام کرد. کاخ سفید اعضای هسته‌مرکزی ائتلاف علیه داعش را شامل استرالیا، بریتانیا، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، لهستان و ترکیه به‌علاوه خود آمریکا معرفی کرد. به عقیده کارشناسان، 10 کشوری که آمریکا برای هسته مرکزی مبارزه با داعش گرد هم جمع کرده است شاید به این مبارزه کمک کنند اما بدون حضور و همراهی کشورهای همسایه در منطقه نمی‌تواند کاری از پیش ببرد. در بین این کشورها (هسته اصلی) تنها ترکیه است که هم عضوی از ناتو ‌است و هم با منطقه تحت کنترل داعش مرز زمینی دارد.
وزیر امور خارجه آمریکا، جان کری، برای ترغیب کشورهای منطقه به پیوستن به مبارزه علیه داعش به خاورمیانه سفر می‌کند. آمریکا همچنین تلاش می‌کند شورای امنیت سازمان ملل متحد را قانع کند تا برای جلوگیری از حضور جنگجویان خارجی در عراق و در میان داعشی‌ها، قوانین سختگیرانه‌ای وضع شود. اما به عقیده کارشناسان کلید موفقیت در جنگ با گروه تروریستی داعش، حضور کشورهای منطقه در این سمت جبهه است. فیاض جرجیس، رئیس بخش تحقیقات خاورمیانه در دانشکده اقتصاد لندن، معتقد است: «مهم‌ترین عامل در ائتلاف علیه داعش کشورها و قدرت‌های منطقه‌ای هستند. چراکه سربازان ائتلاف قرار نیست در این منطقه پیاده شوند و نیروهای عراقی، سوری و کرد هستند که عملا می‌جنگند.»

اکسیژن اجتماعی داعش را قطع کنید
داعش گروهی تکفیری-تروریستی است که اعمال خشونت‌بار وحشتناکی مرتکب می‌شود. محاصره شهرها، سلاخی شهروندان، سربریدن مردم و خبرنگاران بخشی از اعمال این گروه است که به عقیده جرجیس تنها با اقدام نظامی قابل مقابله نیست و مهم‌ترین اهرم این گروه که «اکسیژن اجتماعی» آن است، نادیده گرفته می‌شود. او معتقد است: «داعش در منطقه خود را به‌عنوان یک گروه مقاومت و مدافع تصویر کرده است» کسانی که توانسته‌اند از دست داعش (در حمله به مناطق ایزدی‌نشین) فرار کنند به سی‌ان‌ان گفته‌اند که پس از ورود آنها به شهر، اقلیت عرب ساکن شهر به معرفی ایزدی‌ها به آنها پرداختند. جرجیس اضافه می‌کند: «برای متوقف ساختن داعش، باید ابتدا عرب‌های سنی‌مذهب را متقاعد کنیم که داعش دشمن است. هدف اصلی باید ایجاد شکاف میان داعش و طوایف سنی منطقه باشد.» او در ادامه توضیح می‌دهد: «عربستان سعودی و اردن به‌عنوان دو دولت سنی در منطقه که پس از حمله سال 2003 آمریکا به عراق، پناهگاه افسران سابق عراقی شدند در این بین جایگاهی مهم دارند. من بدون شک به شما اطمینان می‌دهم که مقامات آمریکا، عربستان سعودی و اردن 24ساعته در حال تلاش برای متقاعد کردن این افسران سابق برای پیوستن به ائتلاف و مبارزه علیه داعش هستند.»

نقش عربستان سعودی
بنا به عقیده نواف عبید از هاروارد و سعود السرهان از مرکز تحقیقات خاورمیانه، عربستان سعودی به‌شکل موثری توانسته است القاعده را در کشور خود قلع‌وقمع کند اما دنیس راس، سفیر سابق آمریکا و یکی از اعضای موسسه مطالعات خاور نزدیک واشنگتن، نظری نسبتا متفاوت دارد. او در این‌باره گفت: «در ابتدا حضور عربستان در ائتلاف می‌تواند به مبارزه علیه داعش مشروعیت بخشد اما دولت‌های عرب منطقه باید نیروهای خود را در این جنگ درگیر کنند و تجهیزات، سرباز و اطلاعات لازم را در اختیار قبایل قرارداده و از طرف دیگر تلاش‌های دیپلماتیک برای نامشروع کردن دولت اسلامی را شدت بخشند.»

ایران چگونه وارد می‌شود؟
به نظر استفان بیدل، استاد علوم سیاسی دانشگاه جرج واشنگتن، این وقایع می‌تواند مقاصد مشترکی میان ایران و عربستان سعودی ایجاد کند. او مدعی‌است: «هویت خاورمیانه با چالش بر سر منافع و مسائل مختلف گره‌ خورده است. در این منطقه مرزبندی‌ها براساس مذاهب شکل‌می‌گیرند اما اکنون تهدیدی که داعش مستقیما به هر دو قدرت منطقه (عربستان سعودی و ایران) متوجه کرده است می‌تواند این مرزبندی‌ها را تغییر داده و دو دولت را در کنار یکدیگر قرار دهد.»

وضع سوریه به داعش اجازه رشد می‌دهد
ربکا ابوجدید، عضو پروژه ترومن، زاویه دیگری از موضوع را می‌بیند. به عقیده او فاجعه‌ای که جامعه جهانی با آن روبه‌روست یک فرصت طلایی برای دولت اسد در سوریه است که با استفاده از آن می‌تواند تلاش‌های آمریکا برای سرنگونی دولت این کشور را بی‌نتیجه کند.
جاستین لوگان، عضو انستیتو کاتو، در اظهارنظر خود به سی‌ان‌ان گفت: «کشورهای عضو هسته مرکزی ائتلاف آمریکا شاید برای مبارزه با داعش شک و شبهاتی در مورد نقش سوریه در این مبارزه داشته باشند اما کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، به‌شدت خواهان سقوط بشار اسد هستند و بمباران‌های نیروهای آمریکایی بر ضد داعش می‌تواند منجر به نتیجه معکوس شود؛ در نتیجه اختلافات عمیقی در آنچه باید در مقابل این چالش انجام شود وجود دارد.»
در اظهارنظری مشابه کریستوفر چیویس، از موسسه همکاری‌های رند، با اشاره به نقشی که داعش در جنگ خونین داخلی سوریه دارد، گفت: «عبور از این چالش برای آمریکا از نظر دیپلماتیک بسیار پیچیده است. دولت ایالات متحده به هیچ وجه تمایلی به همکاری با دولت اسد برای چنین موضوعی ندارد پس ناگزیر است روی اقدام مشترک با پیشمرگه‌های کرد و نیروهای دولتی عراق تمرکز کند.»

برنامه‌ای برای بعد از داعش
خاورمیانه و شمال آفریقا به دلیل بسته بودن فضای سیاسی و وجود مرزبندی‌های فرقه‌ای همواره می‌تواند محلی برای تولید افراط‌گرایی و گروه‌های تروریستی مشابه داعش باشد. اگر فرض کنیم که داعش با اقدامات دولت‌های منطقه و فرامنطقه‌ای زمین‌گیر و نابود شود، پس از آن وضع منطقه به چه شکلی در خواهد آمد؟ بدون داشتن برنامه‌ای مدون برای مقابله ریشه‌ای با افراط‌گری نمی‌توان امیدوار بود که آرامش به منطقه بازگردد. تجربیات گذشته نشان داده که القاعده توانسته از افغانستان به عراق و سودان و حتی چچن برود و گروه‌هایی مانند الشباب و بوکوحرام نیز با الگو‌برداری از این گروه تروریستی پاگرفته‌اند؛ این درحالی است که آمریکا و کشورهای هم‌پیمان آن میلیاردها دلار برای جنگ مستقیم و غیر مستقیم با آن هزینه کرده‌اند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سی ان ان: نقش قدرت‌های منطقه‌ای در نبرد زمینی با داعش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X