سقوط بریتانیا 40 سال بعد از افول

سقوط بریتانیا 40 سال بعد از افول

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

انگلیس آماده لحظه تاریخی، اما خطرناک جدایی و استقلال اسکاتلند از بریتانیای واحد است که وقوع این جدایی، نه تنها جایگاه بازیگری انگلیس در جهان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، بلکه شاید آغاز فروپاشی بریتانیا باشد
کمتر از یک هفته به همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا مانده و از هم‌اکنون زنگ خطر فروپاشی برای رهبران بریتانیا به صدا درآمده است. 18 سپتامبر 2014، روز سرنوشت‌سازی برای مردم اسکاتلند و روز تلخی برای انگلیس است. روزی که قرار است اسکاتلندی‌ها پس از 307 سال از تحت‌الحمایگی انگلیس رها شوند و خود تاریخ کشورشان را رقم بزنند. مردم اسکاتلند در این خصوص تصمیم‌گیری خواهند کرد که آیا اسکاتلند باید یک کشور مستقل شود یا همچنان در کنار انگلیس باقی بماند؟ پیامدهای فاجعه‌آمیز استقلال اسکاتلند برای پادشاهی بریتانیا و روند سیاسی این کشور، استقلال اسکاتلند را به داغ‌ترین موضوع در سیاست امروز انگلستان بدل کرده است. چنانچه نظر اکثریت مردم اسکاتلند برای استقلال از انگلیس در این همه‌پرسی مثبت باشد، وحدت بیش از 300 ساله مجمع کشورهای بریتانیای واحد، در مسیر تفکیک و فروپاشی قرار خواهد گرفت. پادشاهی متحده بریتانیا که متشکل از 4 منطقه انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی است، قدمتی بیش از 300 سال دارد. تأسیس این پادشاهی به سال ۱۷۰۷ میلادی برمی‌گردد. در این سال پادشاهی اسکاتلند و انگلیس با امضای قراردادی به طور رسمی تأسیس پادشاهی متحد بریتانیا را اعلام کردند و از آن زمان تاکنون این دو منطقه تشکیل‌دهنده اصلی کشور بریتانیا بوده‌اند.
اسکاتلند که بخش شمالی جزیره بریتانیا را تشکیل می‌دهد، پس از انگلیس دومین منطقه وسیع تشکیل‌دهنده بریتانیا است. این منطقه حدود 5/5 میلیون نفر جمعیت دارد و با توجه به استقرار پایگاه‌های اصلی زیردریایی‌های هسته‌ای انگلیس در آن از نظر راهبردی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اهمیت اقتصادی منطقه اسکاتلند برای بریتانیا نیز به ویژه پس از کشف منابع نفت و گاز در دریای شمال در دهه 1970، دو‌چندان شد و همین رویداد نیز باعث شد مردم منطقه اسکاتلند موضوع کسب استقلال از دولت مرکزی را با جدیت بیشتری پیگیری کنند چراکه معتقدند اسکاتلند تاکنون سهم عادلانه‌ای از درآمدهای نفتی دریای شمال دریافت نکرده است. به همین خاطر، ساز جدایی از انگلیس و استقلال در این منطقه از دو سال گذشته شروع شد. کمپین طرفدار استقلال «آری» اسکاتلند، بیش از یک میلیون نفر از رأی‌دهندگان اسکاتلندی بیانیه‌ای را در حمایت از استقلال اسکاتلند امضا کردند. «الکس سالموند» وزیر ارشد اسکاتلند، در ماه می 2012 وقتی که بیانیه «آری» به همراه کمپین رسمی آغاز به کار کرد، مدعی شد اگر هدف یک میلیون امضا از طریق همه‌پرسی محقق شود، اسکاتلند به یک کشور مستقل تبدیل خواهد شد. از طرفی، با نزدیک‌تر شدن زمان این همه‌پرسی رقابت‌های سیاسی موافقان و مخالفان این همه‌پرسی نیز وارد مرحله جدیدی شده است. «بلر جنکینز»، مدیر اجرایی «آری اسکاتلند»، از اینکه یک میلیون رأی‌دهنده اسکاتلندی خواستار استقلال از لندن هستند، را یک نقطه عطف می‌داند و مدعی است افراد بیشتری در همه‌پرسی به استقلال از لندن رأی «آری» خواهند داد.

پیشتازی موافقان استقلال در نظرسنجی‌ها
با نزدیک شدن به زمان همه‌پرسی مؤسسات نظرسنجی‌ نظرات موافقان و مخالفان استقلال را پوشش می‌دهند. نظرسنجی «یوگاو» که هفته‌نامه «ساندی تایمز» منتشر کرد نشان داد موافقین استقلال با ۵۱ درصد آرا از مخالفین پیشی گرفته‌اند. در یک نظرسنجی دیگر نیز که توسط مؤسسه Panel base صورت گرفت، مشخص شد تعداد افرادی که خواهان جدایی اسکاتلند از بریتانیا هستند، به شدت افزایش یافته است. لازم به ذکر است که با انتشار نتیجه نظرسنجی اخیر، واحد پول پوند به شدت سقوط کرد و ارزش سهام شرکت‌های اسکاتلندی نیز کاهش یافت. هفته گذشته پوند انگلیس با 4/1 درصد سقوط، به پایین‌ترین ارزش خود طی 10 ماه گذشته رسید. ظاهراً پیامدهای فاجعه‌آمیز استقلال اسکاتلند برای پادشاهی بریتانیا بسیاری از سیاستمداران این کشور را به تب و تاب انداخته است. این در حالی ‌است که دولت بریتانیا هنوز هیچ برنامه‌ مشخصی برای احتمال ظهور اسکاتلند مستقل نیندیشیده است.

تبعات منفی استقلال برای انگلیس
در صورت عملی شدن استقلال اسکاتلند تبعات آن برای انگلیس زیانبار خواهد بود. افول تدریجی امپراتوری بریتانیا یک‌صد سال از 1870 شروع و با خروج بریتانیا از شرق سوئز عملی شد. حالا، آهنگ جدایی اسکاتلند مرحله‌ای جدید است. مهم‌ترین اثر استقلال اسکاتلند را می‌توان رشد فضای ملی‌گرایی در سایر بخش‌های بریتانیا دانست. دور از ذهن به نظر نمی‌رسد که جدایی اسکاتلند از سایر پادشاهی متحده بریتانیا محرک و عاملی برای سایر جریانات ملی‌گرا در مناطق ایرلند شمالی و ولز و تلاش برای به رسمیت شناخته شدن باشد. به عنوان مثال فرآیند صلح در ایرلند شمالی ممکن است دستخوش برخی از نوسانات شود و جمهوری‌خواهان ایرلند شمالی تحت تأثیر استقلال اسکاتلند انگیزه جدیدی برای فعالیت به دست آورند. همچنین یک سوم از قلمرو 240 هزار کیلومتر مربعی، تمامی منابع نفت و گاز دریای شمال، کلیه تأسیسات و پایگاه‌های هسته‌ای نظامی و غیر‌نظامی و بخش مهمی از صنعت زاینده و پویای انگلستان از آن جدا خواهد شد. از سوی دیگر، با تضعیف پرستیز و قوام داخلی جامعه انگلیس موجودیت نظام سلطنتی آن نیز با سؤالات بیشتری مواجه خواهد شد و این فرآیند به نوبه خود بحران مالی اقتصادی و اجتماعی این کشور را تشدید خواهد نمود. توجه به اظهارات دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس که جلوگیری از استقلال اسکاتلند را جنگی با همه نیرو و توان توصیف کرد که با جان و ذهن و روح همه انگلیسی‌ها ارتباط دارد خود گویای بسیاری از مسائل است.
تبعات اقتصادی جدا شدن اسکاتلند از انگلیس از مهم‌ترین موضوعات مطرح در مناظره‌های مخالفان و موافقان استقلال این کشور بوده است. کامرون نیز هشدار داده که از دست رفتن یک میلیون فرصت شغلی از مهم‌ترین تأثیرات منفی جدا شدن اسکاتلند از انگلیس خواهد بود؛ موضوعی که منجر به نگرانی شهروندان انگلیسی شده است.
به باور برخی ناظران، استقلال اسکاتلند از وزن انگلیس به عنوان یک کشور بزرگ اروپایی (در کنار آلمان و فرانسه) در صحنه اروپایی خواهد کاست و اقتصاد غیر‌مولد آن را با رقیبی تازه‌نفس و همجنس (اسکاتلند مستقل) به ویژه در زمینه‌های سنتی بانکداری، بیمه، تجارت، و خدمات مالی روبه‌رو می‌سازد. بخشی از مناسبات سیاسی و اقتصادی اروپائیان به ویژه کشورهای اروپای شمالی، گروه آلمان و روسیه به سمت اسکاتلند جدید‌التأسیس هدایت می‌شود و آنها از اهرم اسکاتلند مستقل برای مهار سیاست‌های اروپایی لندن بهره‌برداری بیشتری خواهند کرد. رقابت‌های اروپایی از داخل قاره به داخل جزیره بریتانیا گسترش یافته و کارکرد قدرت راهبردی انگلیس در اروپا را به پایین‌ترین سطح ممکن از زمان جنگ جهانی دوم تنزل می‌دهد. در آن صورت، قابل تصور است که در خوش‌بینانه‌ترین حالت انگلیس به کشوری متوسط در کنار سایرین در اروپا تبدیل گردد.
در عرصه جهانی نیز تحقق استقلال اسکاتلند می‌تواند ضربه مهلکی بر نقش و جایگاه بین‌المللی انگلیس وارد کند و نقطه پایانی بر آن باشد. روزنامه امریکایی واشنگتن پست می‌نویسد: گرچه پادشاهی متحد انگلیس، پس از این تجزیه باقی می‌ماند، اما دیگر جایگاه بین‌المللی سابق را نخواهد داشت. اگر یکی از اتحادیه‌های کلیدی غرب از هم فرو بپاشد و دومین قدرت بزرگ دفاعی‌اش از آن منفک شود، به تبع آن، موازنه جهانی قدرت نیز به هم خواهد ریخت. این امر می‌تواند در تأثیرگذاری این کشور بر تحولات مهم جهانی در مناطق دیگر نقش‌آفرین باشد. در سال 2013 انگلیس از نظر اقتصادی جایگاه ششمی خود را به برزیل داد و با استقلال اسکاتلند شاید این کشور جایگاه کنونی خود را نیز از دست داده و به یکی از کشورهای متوسط جهان تبدیل شود.
برخی ناظران معتقدند که پیامدها در سطح سیاسی می‌تواند قابل توجه باشد. مسلماً دیوید کامرون، می‌خواهد در انتخابات پارلمانی انگلیس در ماه می 2015 پیروز شود اما زمان برگزاری همه‌پرسی استقلال اسکاتلند به سرعت در حال نزدیک شدن است و اگر اسکاتلندی‌ها تصمیم بگیرند به استقلال خود رأی دهند و اگر روز نوزدهم سپتامبر انگلیس روز خود را بدون در کنار داشتن اسکاتلند آغاز کند در آن زمان در درون انگلیس برای استعفای کامرون که نتوانسته است اسکاتلند را برای انگلیس حفظ کند صداها بلند خواهد شد.
به نظر می‌رسد، جرقه استقلال و رهایی از بند استعمار پیر اروپا زده شده و می‌رود که بریتانیا را در آستانه فروپاشی قرار دهد. آفتاب بریتانیا که زمانی غروب نمی‌کرد اینک در حال افول است و می‌رود که برای همیشه به درخشش خود پایان دهد. در صورت پیروزی حامیان استقلال در همه‌پرسی، سند استقلال این منطقه رسماً در 24 مارس 2016 امضا خواهد شد. به باور ناظران، اگر اسکاتلندی‌ها به استقلال رأی مثبت دهند، دیوید کامرون با درخواست کناره‌گیری پیش از انتخابات پارلمان مواجه می‌شود و حزب اپوزیسیون فرصت را برای کسب اکثریت از دست می‌دهد چراکه قانونگذاران اسکاتلندی‌ خود را از دست خواهد داد. با استقلال اسکاتلند و کوچک‌شدن قلمرو، کاهش جمعیت و تولید ناخالص داخلی، بریتانیا چاره‌ای ندارد جز اینکه سیاست خارجی و امنیتی‌اش را محدود کند. کاهش زیرساخت‌های دفاعی، امنیتی و دیپلماتیک بریتانیا به‌منزله دشوارشدن تصمیم‌گیری در اموری است که زمانی در اولویت هزینه‌ها بوده‌اند. به هرحال چه لندن و چه ادینبورگ باید بادقت همه مسائل را زیرنظر داشته باشند و در مورد سیاست‌خارجی و روابط بین‌المللی خود تصمیم‌گیری کنند البته این درصورتی است که اسکاتلندی‌ها تصمیم بگیرند از بریتانیا جدا شوند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سقوط بریتانیا 40 سال بعد از افول» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X