میراث/ هنر مشبک کاری از آغاز تا امروز

میراث/ هنر مشبک کاری از آغاز تا امروز

سیری در ایران/ از زمانی که انسانهای اولیه از سنگ برای خود چهار دیواری ساختند برای روشنایی داخل کلبه پنجره ای از پوست حیوان – چوب – برگ درختان – یا سنگی که سوراخ سوراخ شده بود تعبیه می کردند . بدین ترتیب ضمن جلوگیری از سرما و گرما روشنایی کلبه را نیز تامین کردند . این پنجره های ابتدایی کم کم به اشکال هندسی و هنری درامدکه نمونه هایی از آن را بر درها -پنجره ها – منابر – امامزاده ها – مساجد – ظروف فلزی و سفالی مشاهده می کنیم . این آثار را که مشبک کاری نام دارد امروزه با فلز ( آلومینیوم – مس طلا – نقره ) چوب – استخوان حیوانات ( عاج – استخوان شتر ) چرم – سنگ – پلاستیک – یونولیت – فرمیکا – و……… و یا ترکیبی از اینها میتوان یافت – در قدیم درها و پنجره ها را ضمن مشبک کاری با شیشه های رنگی تزیین میکردند – این روش بخصوص در عهد صفویه متداول و تا 50 سال قبل نیز معمول بود – متاسفانه امروزه کمتر به این شکل عمل می شود و نمونه های آن را فقط در موزه ها می توان یافت .وبصورت مدرن آن برای ساخت تابلوهای نفیس – وسایل زینتی و تجملی – قابها – انواع لوستر ها – تابلوهای نفیس خوشنویسی از هنر مشبک بهره می گیرند .
این هنر نیز مثل هنر فرش دستخوش تحولات تکنیکی و ماشینی شده و گاها کارهای مشبک از طریق لیزر و بصورت رایانه ای انجام میگیرد که هیچگاه ارزش و زیبایی یک کار هنری دستی را نخواهد داشت .

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «میراث/ هنر مشبک کاری از آغاز تا امروز» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X