ایران تنها کشور اسلامی در کارگروه بین المللی خونهای نادر است

ایران تنها کشور اسلامی در کارگروه بین المللی خونهای نادر است

مهر/ مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در سمینار بین المللی خونهای نادر گفت: این اولین بار است که یک رویداد آموزشی مهم در زمینه خونهای نادر در منطقه مدیترانه شرقی برگزار می شود و ایران تنها کشور اسلامی در کارگروه بین المللی خونهای نادر است.

دکتر علی اکبر پورفتح اله این سمینار را محصول همکاری انجمن بین المللی انتقال خون، سازمان نظام پزشکی و انجمن علمی انتقال خون ایران دانست و پس از ارائه گزارشی در مورد انتقال خون ایران و نحوه شکل گیری آن گفت: هم اکنون نرخ اهدا در ایران 27 واحد به ازای هر هزار نفر است که این آمار بالاترین نرخ اهدا در منطقه مدیترانه شرقی است.

وی افزود: نرخ اهدای خون در ایران دو و نیم برابر متوسط این نرخ در کشورهای با درآمد متوسط یعنی شاخص دوازده و شش دهم واحد در هزار نفر جمعیت است.

دکتر پورفتح اله گفت: ایران اولین کشور در سطح منطقه است که به اهدای 100 درصد داوطلبانه و بدون چشمداشت در سال 2007 رسید.

وی اعلام کرد: سال 2012 میلادی، 75 درصد خون های اهدایی در ایران از اهداکنندگان مستمر و با سابقه بوده و در ایران تمامی خونهای اهدایی از جهت بیماریهای قابل انتقال از طریق خون، غربالگری می شوند.

وی در مورد سلامت خون در ایران گفت: نرخ شیوع هپاتیت B از سال 2005 تا 2012 یک چهارم و نرخ شیوع HCV (هپاتیت C) به یک سوم کاهش یافت. میزان شیوع HIV نیز در میان اهداکنندگان در سال 2012، سه هزارم درصد (پایین ترین نرخ در منطقه) است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به اهمیت نیاز به تأمین خون نادر برای برآوردن نیاز بیماران دارای آنتی بادی های گروه های خونی غیر معمول گفت: این نوع از خون در سال 1959 شناخته شد و در سال 1985، کارگروه ISBT در زمینه خون های نادر شکل گرفت که دستور العمل هایی را برای استاندارد سازی فعالیتها از جمله آزمایش ها، برچسب گذاری و نقل و انتقال خون های نادر و به روز رسانی بانک اطلاعاتی با همکاری آزمایشگاه بین المللی مرجع گروه های خونی ( IBGRL) تدوین کرد.

وی ادامه داد: سازمان انتقال خون ایران در سال 2010 به این کارگروه پیوست و تا به امروز تنها کشور اسلامی و تنها کشور از منطقه مدیترانه شرقی است که به این گروه پیوسته است.

وی اعلام کرد: هم اکنون جهت برآوردن نیاز بیماران دارای گروه های خونی نادر، سازمان انتقال خون به طور منظم نمونه های اهدا کنندگان خون را برای شناسایی انواع نادر خون غربالگری می کند و تا به امروز بیش از 20 هزار نمونه خونی با استفاده از تجهیزات اتوماتیک پیشرفته مورد شناسایی قرار گرفته است.

همچنین آزمایشگاه مرجع ایمیونو هماتولوژی سازمان انتقال خون تا به حال یک بانک اطلاعاتی ملی متشکل از 1000 اهدا کننده خون نادر فعال جمع آوری کرده که 31 مرکز انتقال خون استانی در این پروژه مشارکت دارند و فعالیتهای برنامه ملی خون های نادر در ایران را حمایت می کنند.

سمینار بین المللی خونهای نادر صبح امروز بیست و ششم شهریور ماه 1393 با شرکت 15 نماینده از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی شروع به کار کرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایران تنها کشور اسلامی در کارگروه بین المللی خونهای نادر است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات



{literal} {/literal}
X