سرمقاله جوان/ داعش تهدیدی برای غرب و متحدانش

سرمقاله جوان/ داعش تهدیدی برای غرب و متحدانش

جوان آنلاین/ «داعش تهدیدی برای غرب و متحدانش» عنوان یادداشت روز روزنامه جوان به قلم هادی محمدی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در سه سال قبل هم وقتی نشست‌های به اصطلاح دوستان سوریه از تونس شروع شد و بالای یکصد کشور و سازمان بین‌المللی در آن شرکت کردند، غربی‌ها و عرب‌های انتقام‌گیر و کینه‌توز منطقه آن قدر خوشحال بودند و پای‌فشانی کردند که با اصل و اساس و ماهیت جریان‌های فعال در سوریه فکر نمی‌کردند.

بیشتر کشورهایی که در این نشست‌ها جمع شدند،‌ به نحوی مجبور شدند که به جریان تروریسم کور در سوریه کمک کنند و برخی نیز فقط برای سیاهی لشکر در نشست‌ها حضور داشتند. صداهای مستقل به ماهیت گروه‌های تروریستی در سوریه پرداختند و هشدار دادند که این گروه‌ها، نه معتدل هستند و نه آزادیخواه و نه دنبال دموکراسی و نه دنبال نجات مردم سوریه، بلکه مجموعه‌هایی از اشرار و دسته‌جاتی از جریان‌های تکفیری و سلفی جهادی بودند که با زحمات بی‌دریغ قطر، ترکیه (جریان ای ها ها و...) عربستان، اردن، ‌کویت و امارات و پول‌ها یا تسهیلات آنها یا تسلیحات ارسالی این کشور‌ها، سوریه را ویران کردند و به تاریخ و جغرافیا و فرهنگ و تمدن و دین و انسان و سنگ و درخت و طبیعت و هیچ چیز رحم نکردند. نسل‌کشی به راه انداختند، مساجد و معابر را ویران کردند، قبرستان‌ها و آرامگاه اولیای الهی را نبش و ویران کردند، آثار تاریخی را به یغما بردند، به نوامیس همه ادیان در سوریه تجاوز کردند، مفاهیم عالیه اسلامی مانند جهاد، قرآن، فتوا، نکاح، ایثار و اجرای حکم الهی و امثال آن را مشوه کردند تا دین‌ستیزی را به نهایت برسانند.
از حامیان این گروه‌ها تدریجاً کاسته شد و به تعداد انگشتان دو دست رسید و بقیه کشور‌ها از این مسئله تبری جستند. هنوز هم عربستان و قطر و ترکیه و اردن، امارات و شیوخ کویت و سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس و اسرائیل و امریکا و برخی کشور‌های عربی و غربی دستشان به خون مردم سوریه آلوده است و بر استمرار آن اصرار می‌ورزند. زهران علوش را عربستان و بخش‌هایی از داعش و النصره را ترکیه و قطر حمایت مالی می‌کنند و سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشور‌های ناتو، به لجستیک و پشتیبانی همه‌جانبه و انتقال پول از طریق بانک‌های ترکیه، امارات و اردن و کویت مشغول هستند. ویروس تروریسم از سوریه وارد عراق شد و اگر چه باز هم موجبات خوشحالی خیلی از کشور‌های یاد شده را فراهم کرد، ولی به سرعت این حربه و چاقو دسته خویش را هم برید و تهدید حامیان خود را آغاز کرد. تا زمانی که این تروریسم کور و تکفیری همه مرز‌های انسانی و دینی را در عراق، سوریه و لبنان پشت سر می‌گذاشت از نگاه امریکا و متحدانش مشکلی ایجاد نمی‌کرد و خیلی از مقامات این کشورها رسماً گفتند که «برای ما خطری ندارند» و از اینکه یک کشور همسایه یا دوست و ملت آن قربانی دسیسه‌های آنها هستند، مسرور بودند، ولی از لحظه‌ای که به قول امریکایی‌ها منافع آنها و شهروندان امریکایی را به خطر انداختند، ناله‌های اعتراض از پایتخت‌های یاد شده به گوش رسید. حالا اینها دنبال تشکیل ائتلاف منطقه‌ای و بین‌المللی هستند تا شر این گروه را کم کنند. اردنی‌ها که در شهر درعای سوریه، با داعش و النصره و بقیه گروه‌ها، بازی اطلاعاتی می‌کردند از دو هفته قبل تاکنون به دستگیری وسیع سلفی‌های تکفیری و جهادی در شهر‌های مختلف پرداخته‌اند و عربستان مرز‌هایش را سیم‌خاردار و فنس‌کشی کرده و نیروهایش را در شمال عربستان به حال آماده‌باش در آورده است. ترکیه هنوز از برکات این گروه بهره‌مند است و خطری احساس نمی‌کند ولی به زودی شاهد تکرار همان صحنه‌های فجیع و غیر انسانی در سوریه و عراق خواهد بود که در شهر‌های مرکزی و جنوبی و به ویژه در منطقه اسکندرون رخ خواهد داد و این شهر‌ها و مناطق، محل تردد و لجستیک‌رسانی به داعش و النصری هستند. سرباز لبنانی سرش بریده می‌شود ولی سرباز ترک و اسرائیلی با عناصر داعش و النصره قهوه می‌خورند.
اسرائیل هم برای اینکه عقب نماند، به جز ارتباطات بسیار نزدیک با تمامی گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق، اخیراً تعدادی به سوریه و عراق اعزام شده‌اند و رسانه‌های اسرائیلی هم بدون هیچ نگرانی آن را منتشر می‌کنند. آقای اوباما هم که مثل انگلیسی‌ها احساس خوشی و راحتی می‌کرد، در آخرین سخنرانی خود و برای یکبار در عمرش جمله‌ای گفته که واقعی است. اوباما تهدید متحدان ارتجاع عرب منطقه‌ای خود را ایران نمی‌داند، بلکه افراطی‌گری سنی و با نماد داعش معرفی می‌کند و از آنها می‌خواهد که دست به تلاش بزنند. البته مراکز فکری و مطالعاتی امریکایی هم از دو هفته قبل توصیه‌های اکید کرده‌اند که امریکا برای ترمیم وجهه و چهره خود در افکار عمومی منطقه باید کاری بکند ولی نباید اقدام و مداخله مستقیم زمینی در آن باشد و پیاده نظام این ائتلاف‌سازی را کشور‌های دیگر و به ویژه منطقه و کشور‌های عربی به عهده بگیرند. البته اوباما در حال بررسی است که از نمد این فضا برای خود در سوریه هم کلاهی بدوزد!

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله جوان/ داعش تهدیدی برای غرب و متحدانش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X