بیزینس ریپورت: اثر مثبت اقتصاد مقاومتی در بهبود تراز تجاری ایران و کشورهای منطقه

بیزینس ریپورت: اثر مثبت اقتصاد مقاومتی در بهبود تراز تجاری ایران و کشورهای منطقه

بولتن نیوز/ متن پیش رو در بولتن نیوز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

با اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی و اصلاح ساختار و بهبود مدیریت و سیاست های دولت روحانی، شاهد افزایش 27.8 درصدی تجارت خارجی در سال 93 نسبت به سال 92 بوده ایم و روان سازی تجارت و قوانین گمرکی باعث شد که میزان صادرات غیر نفتی به واردات نزدیک شده به طوری که در 3 ماه اول سال 1393،صادرات 11859 میلیون دلار، و واردات 12386 میلیون دلار شود.
در طی نیمه اول سال میلادی 2014 (ژانویه تا سپتامبر ) برای یک مدت زمان شش ماهه ایران با 176 کشور دنیا مبادلات تجاری و تبادل کالا داشته و صادرات غیر نفتی ایران به شکل قابل توجهی به واردات نزدیک شده است و باعث بهبود تراز تجاری و کاهش بخش منفی تراز تجاری شده است.

اثر مثبت اقتصاد مقاومتی در بهبود تراز تجاری ایران و کشورهای منطقه

تراز تجاری با 85 کشور دنیا برای ایران مثبت و با 91 کشور دیگر دنیا منفی بوده است بدین معنی که صادرات ایران به 85 کشور دنیا بیشتر از واردات آن بوده و واردات ایرانا ز 91 کشور دنیا بیشتر از صادرات به این کشورها بوده است
با اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی و اصلاح ساختار و بهبود مدیریت و سیاست های دولت روحانی، شاهد افزایش 27.8 درصدی تجارت خارجی در سال 93 نسبت به سال 92 بوده ایم و روان سازی تجارت و قوانین گمرکی و همچنین اثر سه برابر شدن نرخ ارز در دوسه سال اخیر باعث شد که میزان صادرات غیر نفتی به واردات نزدیک شده به طوری که در 3 ماه اول سال 1393،صادرات 11859 میلیون دلار، و واردات 12386 میلیون دلار شود.
این آمارها نشان دهنده نزدیک شدن صادرات و واردات و کاهش تراز منفی تجاری ایران است و باعث ایجاد انگیزه و تشویق صادرکنندگان شده است.
در سال 2014 بدون در نظر گرفتن آمار فروش نفت خام و گاز و میعانات گازی، تراز تجاری ایران با سایر کشورهای دنیا بمیزان 76 درصد برآورد می شود که نشان دهنده بهبود تراز تجاری و افزایش صادرات غیر نفتی نسبت به واردات بوده است
این جهش در صادرات غیر نفتی باعث شده که ایران با 5 کشور جهان، تراز تجاری و مبادله اقتصادی مثبت ایجاد کند. این کشورها شامل عراق و افغانستان و ترکمنستان و پاکستان و مصر هستند که چهار کشور اول جزء همسایگان ایران محسوب می شوند و نشان می دهد که ایران اگر از پتانسیل روابط منطقه ای خود استفاده بهینه کند می تواند تا اندازه زیادی به ایجاد یک اقتصاد مقاومتی مناسب در منطقه کمک نماید و نیازهای کشورهای منطقه از طریق مبادلات خود این کشورها تامین شود.
همچنین به دنبال تحریم اقتصادی روسیه پس از بحران اکراین، این کشور بخشی از نیازهای خود را از ایران وارد می کند و این موضوع نیز باعث شده که دو کشور نیازهای خود را از طریق مبادله بین دو کشور تامین کنند. این موضوع باعث کاهش مبادلات دلاری و تامین نیازها از طریق واحد پول ایران و روسیه و کشورهای منطقه تامین شود.
به نظر می رسد که موضوع اقتصاد مقاومتی و تامین نیازها از طریق مبادلات منطقه ای هر روز روبه گسترش است و علاوه بر ایران، روسیه، چین و بسیاری دیگر از کشورهای منطقه به کاهش مبادلات دلاری و استفاده از واحد ارزی کشورهای منطقه روی آورند.
در این میان صادرات غیرنفتی ایران در طی شش ماهه گذشته 41 میلیون و 98 هزار تن بوده است که ارزش تقریبی آن 16 میلیارد و 425 میلیون دلار بوده است

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بیزینس ریپورت: اثر مثبت اقتصاد مقاومتی در بهبود تراز تجاری ایران و کشورهای منطقه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X