سرمقاله خراسان/ ایران و ملاحظات مقابله با داعش

سرمقاله خراسان/ ایران و ملاحظات مقابله با داعش

خراسان/ «ایران و ملاحظات مقابله با داعش» عنوان یادداشت روز روزنامه خراسان به قلم امیرحسین یزدان پناه است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

این که اوباما نشست خبری می گذارد و اعتراف می کند که ایران مشکل منطقه نیست و این متحدان او هستند که باید علیه افراط گرایی قدم بردارند به چه دلیل است؟ چرا آمریکا که به گفته وزیرخارجه کشورمان مدت ها از داعش در سوریه حمایت کرده حالا عَلَم مبارزه با این تروریست ها را به دست گرفته است؟ چرا ناتو بلافاصله پس از نشست اخیرش درباره مبارزه بین المللی با داعش وزیرخارجه دانمارک را به ایران اعزام می کند تا پیام ویژه همکاری با ایران را با خود همراه بیاورد؟ پاسخ به این سوال ها البته مجالی مفصل طلب می کند اما به اجمال ابتدا دراین باره 3 رویداد را مرور می کنیم:

1 - تحولات منطقه طی 3 سال گذشته آن طوری پیش نرفته که آمریکایی ها و اروپایی ها انتظارش را می کشیدند. در زمستان سخت 2011 وقتی همه فکر می کردند بشار اسد چند روز دیگر یا کشته خواهد شد یا سقوط می کند، این ایران بود که با شفاف کردن راهبردهایش در حمایت از سوریه به عنوان بخش مهمی از محور مقاومت، مقابل یک توطئه جدید در منطقه ایستاد و هرچه روزها گذشت و تحولات میدانی جدی تر شد این قدرت سیاسی و استراتژی امنیتی و نظامی ایران بود که کم کم رنگ پیروزی گرفت.

2 - با جدی تر شدن پیروزی های میدانی ارتش سوریه، تروریست هایی که روزی با حمایت مستقیم آمریکایی ها و اروپایی ها مناطقی از سوریه را تصرف کرده بودند وارد عراق شدند. این اتفاق عملا داشت به سقوط یک دولت متحد ایران در منطقه می انجامید اما بازهم این کمک های مختلف ایران بود که اجازه نداد تحولات از آن چه هست فاجعه بارتر شود. علاوه بر آن که نقش جدی ایران در حفظ امنیت اربیل در کردستان عراق برای همه آشکار شد، در شکست حصر آمرلی نیز ابعاد دیگری از قدرت ایران رخ نمود تا بیش از پیش صحت راهبردهای ایران در منطقه مشخص شود.

3 - در میانه این تحولات، بحران غزه ممکن بود آسیب جدی به محور مقاومت بزند اما حتی 51 روز حملات سنگین و مرگبار صهیونیست ها به غزه نتوانست باعث عقب نشینی استراتژی مقاومت شود و از این پیروزی مهم به بعد شاهد تحولات دیگری بودیم:

الف- عربستان به عنوان کشوری که در سال های اخیر با اتخاذ تاکتیک های افراط گرایانه مقابل ایران بازی می کرد، عملا غلط بودن سیاست هایش را درک کرده و حالا با پالس هایی که به ایران می دهد می خواهد ازاین چالش خارج شود.

ب - حالا اروپایی ها یک به یک نگران بازگشت تروریست ها به خانه های شان هستند. تروریست هایی که روزی از بزرگترین شهرهای این قاره عازم سوریه شده بودند. به همین دلیل سران اروپایی به دنبال بیرون کشیدن گلیم خود و دست انداختن به ستونی قابل اعتماد هستند که آن ها را از باتلاقی دیگر نجات دهد. این را هم کامرون نخست وزیر انگلیس و هم اولاند رئیس جمهور فرانسه رسما برزبان آوردند و با همان زبان رسمی تاکید کردند که به دنبال کمک گرفتن از ایران هستند. البته خود اتحادیه اروپا این را زودتر درک کرده بود و از همین رو در گزارش راهبردی خود راجع به ایران که اوایل فروردین ماه سال جاری منتشر کرد، تاکید کرد که باید مستقل از متحدان خود، چون آمریکا، از قدرت ایران در منطقه به عنوان عنصر اصلی برای حل بحران های منطقه استفاده کند.

ج - اعتراف اخیر اوباما درباره ریشه مشکلات منطقه نشان داد که حالا نوبت آمریکایی هاست که از قافله اروپایی ها عقب نمانند. چرا که اگر در دهه گذشته آن ها از قدرت و نفوذ ایران استفاده می کردند اما مانند مذاکرات 2 جانبه افغانستان یا عراق با ایران، هم حرفی از مذاکره با ایران به میان نمی آوردند و هم به تعهداتی که به ایران داده بودند عمل نمی کردند و عملا ایران را عامل اصلی بحران معرفی می کردند، حالا اگر نگوییم رویه ای جدید انتخاب کرده اند (که البته باید مراقب این نکته بود) لااقل این است که همان اقدامات را دارند مقابل دوربین ها انجام می دهند. چرا که ناچارند برای عبور از بحران و کاهش تهدید تروریست ها در پایتخت های شان به عامل اثرگذار اصلی منطقه یعنی ایران رجوع کنند. به همین دلیل اوباما ناچار است دست به اعتراف بزند، هرچند باید مراقب این رویکرد در ادامه این تحولات بود و آن را هوشمندانه رصد کرد چرا که اوباما عملا با تکرار سیاست های اختلاف افکن میان شیعه وسنی کشورهای منطقه را به دو دسته تقسیم و تلاش کرد تا عامل اصلی این اتفاقات را اختلافات مذهبی معرفی کند.

براین اساس اکنون یک سوال مهم این است که اگر قرار باشد ایران با ائتلاف شکل گرفته برای مقابله با داعش همکاری کند، چه ملاحظاتی را باید در نظر بگیرد؟

نکته اول این که باید مراقب راهبرد غرب در مقابل داعش بود. اگر قرار است ائتلاف شکل گرفته، تروریست ها را همان طور که وزیرخارجه دانمارک گفته از عراق بیرون کند، یا آن ها را تضعیف کند، باید به این اندیشید که این تروریست ها به کجا خواهند رفت؟ یکی از محتمل ترین گزینه های پاسخ به این سوال، سوریه است. البته قطعا لبنان نیز در این معادله قرار خواهد داشت. براین اساس این نگرانی جدی وجود دارد که اگر تروریست ها بار دیگر با تجربه بیشتر و مجهزتر وارد سوریه شوند، تحولات میدانی نبرد به کدام سو خواهد رفت؟ اگر هم به سمت لبنان سرازیر شوند باز هم به دلیل نقش ویژه لبنان در معادلات مقاومت منطقه این هشدار را باید جدی تر در نظر گرفت. چه این که اصولا روش های گذشته آمریکا در منطقه نشان داده که مثلا تروریست هایی مانند القاعده هرگز نابود نشدند و هنوز در عراق و افغانستان و لیبی و ... حضور دارند. به خصوص این که تجربه ضعیف ناتو در لیبی و تحولات تاسف بار این کشور عملا نشان داد که نمی توان به این ارگان اعتماد کرد. به عبارتی آیا آمریکا قصد از بین بردن کامل داعش را دارد یا می خواهد از این اهرم فشار برای برآوردن اهداف سیاسی خود در عراق و منطقه استفاده کند ، چیزی که تا حدودی آن را در ترکیب بندی دولت جدید عراق مشاهده می کنیم .

نکته دوم این که باید به این سوال پاسخ داد که نتیجه همکاری با این ائتلاف چه خواهد بود؟ اگر قرار است در نهایت داعش در منطقه ای مستقر شود و به تدریج قدرت خود را اضافه کند، قطعا این اتفاق خطری برای منافع ملی ما در منطقه خواهد بود. آقای ظریف درباره رویکرد آمریکایی ها در قبال داعش جمله کلیدی دارد: «آمریکایی ها تا امروز در این بحث جدی نبودند و به خاطر معیارهای دوگانه‌ای که داشتند، مدت‌ها از داعش در سوریه به اشکال مختلف حمایت کردند و الان نمی‌توانند تصمیم بگیرند...» به همین دلیل تاوقتی معلوم نیست آن ها در پس این استانداردهای دوگانه واقعا چه درسر دارند و چه سناریویی ترسیم کرده اند، ملاحظات برای همکاری با آمریکا در مقابله با داعش بسیار جدی است.

آمریکایی ها که 15 هزار مایل دورتر از ما هستند ممکن است نگران یک انفجار انتحاری جزئی در یک شهر کوچک آمریکا باشند اما جنایات داعش نشان داده که آن ها در تحولات میدانی برای سرزمین های دم دست به گونه ای دیگر عمل می کنند. حکایت آمریکایی ها و اروپایی ها حکایت بومرنگ اندازی است که لبه های بومرنگ خود را خوب تراشیده و حالا که بومرنگش دارد باز می گردد به دنبال جایی می گردد که سرش از لبه های تیز آن در امان باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله خراسان/ ایران و ملاحظات مقابله با داعش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X