سرمقاله سیاست روز/ قوه قضائیه مصمم در اجرای عدالت

سرمقاله سیاست روز/ قوه قضائیه مصمم در اجرای عدالت

سیاست روز/ «قوه قضائیه مصمم در اجرای عدالت» عنوان یادداشت روز روزنامه سیاست روز به قلم علی یوسف‌پور است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بدون تردید اهمیت قوه قضائیه در نظامات حکومتی، بالاترین اولویت را در حفظ و تعالی یک نظام سیاسی دارد. از این‌رو اجرای عدالت...
۱ـ بدون تردید اهمیت قوه قضائیه در نظامات حکومتی، بالاترین اولویت را در حفظ و تعالی یک نظام سیاسی دارد. از این‌رو اجرای عدالت، نماد دستگاه قضائیه تمام نظام‌ها است. چونانکه پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌فرمایند؛ حکومت ممکن است به کفر پایدار می‌ماند ولی به ظلم پایدار نمی‌ماند و این نشان از اهمیت قوه قضائیه دارد. در قانون اساسی جمهوری اسلامی شخص اول کشور نیز در مقابل قانون با دیگر افراد تفاوتی ندارد. لذا محاکم قضایی در کشورمان می‌توانند افراد را در هر پست و مقامی به دادگاه احضار نمایند و در صورت اثبات اتهام، حکم مقتضی صادر نمایند.
۲ـ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دستگاه قضا سابقه درخشانی در برخورد با ضدانقلاب و گروه‌های مسلح معاند، از خود به جای گذاشته است. بطوریکه برخورد قاطع محاکم قضایی با محاربین علیه نظام جمهوری اسلامی باعث ریشه‌کن شدن آنها شده است.
علیهذا در کنار این خدمات بزرگ، کماکان سه اشکال اساسی در قوه قضائیه به چشم می‌خورد که هنوز بطور کامل ریشه‌کن نشده است.
• طولانی شدن سیر رسیدگی به پرونده‌ها و دعاوی.
• ضعف در برخورد قاطع و روشن با صاحبان پست و موقعیت‌های سیاسی، اجتماعی.
• مبارزه ضعیف با مفاسد اقتصادی.
۳ـ اگر چه در زمان روسای سابق قوه قضائیه، تلاش‌های زیادی برای سرعت بخشیدن رسیدگی به دعاوی و اصلاح دستگاه قضاء صورت گرفت اما نتایج ملموس و درخشانی که در صحنه عمل جلوه نماید به طور کامل مشاهده نشد، که البته نباید اهتمام آنان را نادیده گرفت.
در دوره تصدی‌ آیت‌اله آملی‌لاریجانی، انتصاب افراد دلسوز، شجاع و کارآمد نشان داد که عزمی جدی برای کارآمد نمودن قوه قضائیه وجود دارد و عملکرد قوه قضائیه در پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی، رسیدگی به تخلفات برخی از مقامات عالی‌رتبه دولت و رسیدگی به پرونده جنجالی برخی از آقازاده‌ها، امید را در دل‌ها روشن نمود که قوه قضائیه در دوره مسئولیت ایشان آغازگر تحولات جدیدی دراین عرصه خواهد بود.
ابقای آیت‌الله آملی در سمت رئیس قوه قضائیه و تغییراتی اخیری که ایشان در میان مسئولین عالی قوه به وجود آوردند نیز مجددا حاکی از تحولات شایسته در قوه قضائیه است. انتصاب قضاتی همچون جناب حجت‌الاسلام و‌المسلمین اژه‌ای که سابقه درخشان و شجاعانه در پرونده‌های بزرگ مفاسد اقتصادی داشته‌اند این امید را زنده کرده است که انشاء‌الله شاهد تحولات خوبی در دادگستری‌های استان‌ها خواهیم بود.
در صورتیکه مسئولین عالی‌ قوه قضائیه وظایف خویش را به خوبی به انجام رسانند و افرادی نفوذ‌ناپذیر در مقابل توصیه‌ها باشند و در برخورد با مفاسد اقتصادی با برنامه و با متخلفین صاحب منصب و مقام، بدون ملاحظه باشند - که انشاء‌الله همین‌گونه است - اقتدار قوه قضائیه نه تنها در محاکم، میان قضات، کارکنان دستگاه قضایی و مردم افزایش می‌یابد، بلکه نقش بازدارندگی در مجرمین و متخلفین در سراسر کشور از بیم برخورد عدالت‌طلبانه قوه قضائیه در اعمال خلاف قانون ایفا خواهد کرد.
۴ـ اکثریت قضات کشور و وکلایی که در کنار محاکم قضایی خدمت می‌نمایند افراد صالح و خدمتگزاری هستند اما با کمال تاسف اقلیتی در دستگاه قضائیه میان قضات و وکلا وجود دارند که با رفتار دون شان دستگاه قضا، خدمت دیگر همکاران خود را خدشه‌دار می‌نمایند. از این رو انتظار می‌رود قوه قضائیه برخورد خویش را با متخلفین در دستگاه قضا هم شدت بخشد که بدیهی است این سخت‌گیری رعب و وحشت را هم در دل خلافکاران بدنبال خواهد داشت.
در این برخورد می‌بایستی از برخورد با دلالان، که در حول و حوش محاکم پرسه می‌زنند غفلت نشود.
مسئله دیگر، مطالبات چندین ساله مقام معظم رهبری و مردم، از جمله مبارزه با مفاسد اقتصادی است. در این خصوص اگرچه قدم‌های خوبی در سال‌های اخیر برداشته ‌شده است اما به حدی دامنه فساد اقتصادی گسترده است که یک سر آن توسط برخی مدیران دولتی و سر دیگر آن توسط ویژه‌خواران بانفوذ می‌باشد فلذا قوه قضائیه نیازمند یک برنامه‌ریزی مدون و علمی می‌باشد که می‌باید توسط قضات و دادستان‌های شجاع و با همت والا به اجرا درآید و امید است در سال‌های آتی مردم ایران شاهد برخوردهای قاطع با مفاسد اقتصادی و با مجرمین صاحب منصب باشند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله سیاست روز/ قوه قضائیه مصمم در اجرای عدالت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X