سرمقاله آفرینش/ آشتی جامعه ‌مان با ورزش کی تحقق خواهد یافت؟

سرمقاله آفرینش/ آشتی جامعه ‌مان با ورزش کی تحقق خواهد یافت؟

آفرینش/ «آشتی جامعه ‌مان با ورزش کی تحقق خواهد یافت؟» عنوان یادداشت روز روزنامه آفرینش به قلم زهرا کیان‌بخت است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

یکی از مسائلی که همواره به گونه‌ی ثابت، شاهد تبلیغات متعدد پیرامون آن بوده‌ایم مساله‌ی ورزش است. در برنامه‌های مختلفی که از شبکه‌های سراسری پخش می‌شوند دائما در رابطه با پیامدهای منفی ورزش نکردن به مخاطبان، هشدار داده شده و نیز، فواید ورزش کردن تشریح می‌شود.

اما با وجود این، چرا با همه‌ی تلاشهایی که در جهت سوق دادن جامعه به سمت ورزش صورت گرفته، هنوز هم ورزش در زندگی بخش بزرگی از افراد جامعه‌مان، جایی ندارد؟ اقلیت ورزش‌کاری که فعالیتهای ورزشی به بخشی از زندگی آنها تبدیل شده، را که کنار بگذاریم، عموم افراد جامعه حتی در حد نرمشهای صبحگاهی هم با ورزش میانه‌ای ندارند. به نظر می‌رسد بعد از سالها تبلیغ و تشویق درخصوص ورزش، جایگاه کنونی ورزش در بین عموم، جایگاه چندان مطلوبی نیست. به راستی بعد از تمام این اطلاع‌رسانی‌ها درمورد ورزش و اثرات جسمی و روحی آن برای انسان‌، چرا هنوز هم در جامعه‌ی ما، آشتی‌ای که باید بین یک جامعه‌ی سالم با مقوله‌ی ورزش اتفاق بیفتد، حاصل نشده است؟ چه موانعی بر سر تحقق این آشتی وجود دارد؟

دو سال پیش آماری منتشر شده بود که بر طبق آن، در ایران فقط شش درصد مردم ورزش می‌کنند. اگرچه پس از آن، این آمار حدود بیست‌ویک درصد اعلام شد اما به هر حال، پایین بودن فعالیتهای ورزشی و در اغلب موارد، نبود فعالیتهای ورزشی در بین افراد جامعه، چیزی است که چندان هم آمار خاصی را نمی‌طلبد و واضح است. در این رابطه، یکی از مسائلی که موجب می‌شود جامعه ما این قدر با ورزش بیگانه باشد، نوع عملکرد و برخورد با ورزش در مدارس و دانشگاهها و جایگاه ورزش در این دو حوزه‌ی مهم است. با ابلاغ بخشنامه و ارائه طرحهای تئوری در این موارد، نمی‌توان انتظار به دست آوردن نتیجه‌ای مثبت و تغییردهنده را داشت و به همان نسبت که تا به حال، ورزش در مدارس و دانشگاههای ما نادیده گرفته شده و همواره به گونه‌ی امری در حاشیه و کمرنگ بدان نگریسته شده، برای احیا نمودن آن لازم است طرحها و برنامه‌های عملی و جدی آغاز شود تا رفته‌رفته شاهد تغییر و تحولات در این عرصه باشیم.

در این زمینه یکی از مشکلاتی که همواره جامعه‌ی آموزشی ما با آن درگیر بوده و همچنان هم به قوت خود باقی است ناکافی بودن امکانات ورزشی در این حیطه‌ها است که در کنار نگاههای سطحی و غیرجدی به مقوله‌ی ورزش، مشکلات موجود در این رابطه را دوچندان می‌کند. تنها یک مقایسه‌ی اجمالی بین وضعیت و جایگاه ورزش در مدارس و دانشگاههای ما و کیفیت ورزش در همین محیطها در بسیاری از کشورهای دیگر، ما را به نتایج معناداری در این رابطه می‌رساند. البته در کنار این مساله، موارد زیاد دیگری هم هستند که در روند آشتی جامعه با ورزش، اختلال ایجاد می‌کنند.

برای رسیدن به جامعه‌ای که عموم افراد آن نه فقط ورزش‌دوست هستند، بلکه خود نیز اهل ورزشند، اقداماتی همچون مورد توجه و دلسوزی قرار دادن ورزش مدارس و دانشگاهها و نوع آموزش آن، به طوری که منجر به استعدادیابی شده و بتواند افراد را با توجه به روحیات، استعداد و علاقمندی‌شان به رشته ورزشی مناسب با آنها هدایت کند، امری موثر خواهد بود. همین طور تاسیس باشگاهها و فراهم آوردن امکانات ورزشی برای همه اقشار و همه سنین می‌تواند راهگشا باشد. به علاوه یکی از مشکلاتی که در جامعه ورزشی ما همواره وجود داشته است مساله مورد توجه قرار دادن یک رشته ورزشی خاص یعنی فوتبال و تمرکز امکانات و بودجه‌ها برای آن است. درست است که فوتبال نه فقط در کشور ما بلکه در سایر نقاط جهان نیز در زمره ورزشهایی است که هواداران بسیاری دارد اما باید پذیرفت رشته‌های ورزشی دیگر نیز برای مطرح شدن در سطح ملی و فرا ملی، نیازمند امکانات هستند. توجه عادلانه به همه رشته‌های ورزشی چیزی است که موجب می‌شود رشته‌های ورزشی گمنام‌تر و در حاشیه‌تر، بیشتر در جامعه شناخته شوند و طرفداران و علاقمندان بیشتری پیدا کنند.

موانع آشتی جامعه با ورزش هر چه باشد، میزان خسارت‌های جسمی و روحی که تا به حال از این جهت به جامعه‌مان وارد آمده و ضررهایی که جامعه همواره در این رابطه، متحمل آن می‌شود، مساله‌ای قابل تامل است که کوشش درراستای رفع و حذف آن‌ها، امری ضروری است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله آفرینش/ آشتی جامعه ‌مان با ورزش کی تحقق خواهد یافت؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X