ایران تا کی خیانت علی‌اف را تحمل می‌کند؟/ بهپادهای فوق مدرن اسرائیل در آذربایجان چه می‌کنند؟

ایران تا کی خیانت علی‌اف را تحمل می‌کند؟/ بهپادهای فوق مدرن اسرائیل در آذربایجان چه می‌کنند؟

فردا/ متن پیش رو در فردا منتشر شده و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

این قرارداد برای چند سال در نظر گرفته شده است اما از همین حالا با توجه به اطلاع موجود می‌توان پیشبینی کرد که به آذربایجان پهپادهای تحویل داده خواهد شد که بر اضافه دستگاه‌های اکتشافی و تجهیزات جنگ رادیو الکترونیکی، امکان سوار کردن موشک‌های "هوا به زمین"، بمب‌های عمقی و... وجود خواهد داشت.
دم خروس همسایه شمالی ایران به مرور در حال عیان شدن است. امروز در حالی وزیر دفاع جمهوری آذربایجان گزارشها درباره انجام اقدام خصمانه علیه ایران از طریق حریم هوایی این کشور را رد کرد که وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در حال دیدار از جمهوری آذربایجان بود و این رژیم بارها از آمریکا و غرب خواسته تا اقدام نظامی علیه ایران انجام دهند.

در همین رابطه خبرگزاری فرانسه گزارش داد که موشه یعلون روز چهارشنبه در سفری دو روزه به جمهوری آذربایجان سفر کرد و این اولین سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به این کشور بوده است.وزارت جنگ رژیم صهیونیستی نیز گزارش داد که این دیدار با هدف تقویت همکاریهای دوجانبه و گفتگو درباره مسائل راهبردی منطقه است.

اسرائیل از آذربایجان چه می خواهد؟

مشارکت استراتژیک و بویژه گسترش همکاری‌های نظامی-فنی میان آذربایجان و رژیم صهیونیستی، امنیت منطقه‌ای را با تهدید و چالشی فزاینده روبرو کرده است. "الهام علی اف" رئیس جمهوری آذربایجان همکاری‌های کشورش با اسرائیل را مشابه کوه یخی دانسته است که 90 درصد آن از چشم تحلیگران پنهان مانده است بطوریکه افزایش همکاری‌ها واقعیت این بیانیه رئیس جمهوری آذربایجان را بیشتر نشان می‌دهد.

در این خصوص کافی است تا جزئیات قرارداد 6/1 میلیارد دلاری میان باکو و تل آویو برای خرید تسلیحات، مورد توجه قرار گیرد. قرارداد تسلیحاتی میان باکو و تل آویو تقریبا نصف هزینه‌های دفاع ملی آذربایجان در سال 2011 را تشکیل می‌دهد و 6/1 میلیارد دلار عملا کل هزینه‌هایی است که در بودجه سال 2012 آذربایجان برای وزارت صنایع دفاعی این کشور در نظر گرفته شده است.

همچنین این رقم معادل بیش از نصف میزان مبادله کالا بین اسرائیل و آذربایجان است که در سال گذشته میلادی فراتر از 5/2 میلیارد دلار معرفی شده است.در پی قرارداد ماه فوریه سال 2012، اسرائیل به یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری آذربایجان و این کشور نیز در میان کشورهای شوروی سابق به مهم‌ترین طرف تجاری اسرائیل تبدیل شد.با این حال همکاری‌های نظامی- فنی، هسته اصلی مبادله بازرگانی 2 طرف را تشکیل می‌دهد.

یکی از تحلیل‌گران مسائل منطقه، باتوجه به روند همکاری‌های نظامی- فنی باکو و تل آویو، چنین خاطرنشان کرد: آذربایجان به دلیل روابط نزدیک با اسرائیل به سطح جدیدی از تسلیحات در جهت تحکیم ارتش خود دست می‌یابد. زیرا این کشور به دلیل محدودیت‌های قانونی، چنین تجهیزاتی را نه از آمریکا و اروپا و حتی نه از بلاروس و اوکراین نمی‌تواند دریافت کند.

این تحلیل‌گر چنین ادامه می‌دهد: در حالی که باقی کشورهای غربی به دلیل نگرانی از احتمال شیوع تازه درگیری‌ها برای تسلط بر سرزمین‌های اشغالی "قره باغ" کوهستانی، از فروش تجهیزات نظامی زمینی منصرف می‌شوند، اسرائیل در زمینه عرضه قابل توجه تسلیحات و دریافت سود از مشتری پولدار خود، دست باز دارد.

*قرارداد همکاری‌های نظامی- فنی باکو- تل آویو، جواز ورود به ائتلاف ضد ایرانی

با آنکه رسانه‌ها به طور کافی جریان انعقاد قرارداد تسلیحاتی را بازتاب داده بودند باز هم یک مورد جالب از نظر آن‌ها پنهان ماند: بر اساس اعلام برخی از منابع، این قرارداد آنچنان برای آذربایجان دارای شرایط تسهیلات مالی می‌باشد که حتی آن را می‌توان کمک بلاعوض عنوان کرد.

برخی بر این باورند که این قرارداد به معنای جواز ورود آذربایجان به "ائتلاف غربی" است.ولی به نظر می‌رسد که تعریف مناسب‌تر "جواز ورود آذربایجان به ائتلاف ضد ایرانی" خواهد بود.

این نکته نیز قابل توجه است که قبل از امضای قرارداد جمهوری آذربایجان و اسرائیل، الهام علی اف و "شیمون پرز" در حاشیه اجلاس جهانی اقتصادی در "داووس" ملاقاتی انجام داده بودند.پس از این دیدار بود که رسانه‌های گروهی، اعلام کردند، انتظار می‌رود در سال 2012 بین باکو و تل آویو چندین پروژه در جهت توسعه همکاری‌های بازرگانی و همچنین ایجاد شرکت‌های مشترک به مرحله اجرا درآورده شود.جالب است که تماس‌های جمهوری آذربایجان و اسرائیل همواره منجر به افزایش هزینه‌های دفاعی باکو می‌شود.

*پهپادهای اسرائیلی مونتاژ شده در آذربایجان چه می‌کنند؟

در ماه ژوئن سال 2009 در جریان سفر شیمون پرز به آذربایجان قرارداد ساخت کارخانه تولید پهپاد به ارزش 400 میلیون دلار به امضا رسید و از سال 2011 کار این مجتمع تولیدی پهپاد اسرائیلی اغاز شد.
این در حالی است که در مقایسه با سال 2010، بودجه نظامی سال 2011 آذربایجان با 2 برابر افزایش، 1/3 میلیارد دلار را تشکیل داد (معادل 2/6 درصد مجموع تولید ناخالص ملی این کشور).

در حال حاضر در آذربایجان تولید پهپادهای Orbiter (محدوده عمل تا 50 کیلومتر و هزینه هر فروند، حدود 600 هزار دلار) آغاز شده و مونتاژ پهپاد Aerostar (محدوده عمل تا 200 کیلومتر و هزینه هر فروند یک و نیم تا 2 میلیون دلار) در حال انجام است.تولید این نوع پهپادها از سوی شرکت مشترک وزارت دفاع آذربایجان Azad Systems و شرکت اسرائیلی Aeronautics efense Systems راه اندازی شده است.

*پهپادهای آذربایجانی- اسرائیلی و جاسوسی برفراز کشورهای همسایه

در حال حاضر پهپادهای فوق سبک و تا حدی غیر قابل رویت (با موتور الکتریکی) Orbiter که در آذربایجان با همکاری متخصصین اسرائیلی مونتاژ شدند، در مرزهای آذربایجان با قره باغ و ایران به انجام عملیات مشغولند.همچنین در امر نظارت و مونیتورینگ، پهپادهای نوع Hermes-450 UAVs استفاده می‌شوند که 10 فروند از آن را آذربایجان طی سال‌های 2009-2012 از شرکت اسرائیلی Israel's Elbit Systems خریداری کرده است.

تل آویو متعهد شده که یک سری (60 فروند) از پهپادهای Heron و Searcher که دارای امکان پرواز طولانی‌تر و محدوده عمل بیشتر می‌باشند و همچنین تجهیزات اطلاعاتی الکترونیکی، یعنی چند دستگاه رادار "گرین پاین" را به باکو تحویل دهد. این ایستگاه‌ها وابسته به سیستم دفاع موشکی اسرائیل "ARROW 2" (پیکان) می‌باشند که به تدریج به آذربایجان تحویل داده خواهند شد.

این قرارداد برای چند سال در نظر گرفته شده است اما از همین حالا با توجه به اطلاع موجود می‌توان پیشبینی کرد که به آذربایجان پهپادهای تحویل داده شده که بر اضافه دستگاه‌های اکتشافی و تجهیزات جنگ رادیو الکترونیکی، امکان سوار کردن موشک‌های "هوا به زمین"، بمب‌های عمقی و... وجود خواهد داشت.

اما طبق این قرارداد، آذربایجان در قلمرو خود پهپادهای اکتشافی و تهاجمی را دریافت می‌کند که کنترل واقعی بر آن‌ها نه با وزارت دفاع این کشور بلکه با متخصصین اسرائیلی است. بنابراین پشتیبانی از عملیات‌های اسرائیل علیه ایران تنها از قلمرو 2 کشور می‌تواند صورت گیرد که یکی آذربایجان و دیگری افغانستان است.

در افغانستان حمایت از اقدامات هواپیمایی اسرائیل می‌تواند توسط پهپادهای اسرائیلی که از پایگاه‌های آیساف در هرات، قندهار و شیندند به پرواز در می‌آیند، انجام شود.منابع مستقل می‌گویند که نمایندگان و واحدهای "فرماندهی عملیات‌های دوردست" وابسته به ارتش اسرائیل در مناطق غربی افغانستان با پوشش کارشناسان فنی نیروهای هوایی آمریکا فعال می‌باشند.

احتمال حضور نمایندگان این فرماندهی اسرائیل در لباس کارشناسان فنی در حال حاضر در آذربایجان بعید نیست.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایران تا کی خیانت علی‌اف را تحمل می‌کند؟/ بهپادهای فوق مدرن اسرائیل در آذربایجان چه می‌کنند؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X