قائم مقام وزیر نیرو: اختلاف آماری در مصرف آب با وزارت جهاد کشاورزی نداشتیم

قائم مقام وزیر نیرو: اختلاف آماری در مصرف آب با وزارت جهاد کشاورزی نداشتیم

ایسنا/ قائم مقام وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تنها وزارت نیرو و سازمان هواشناسی دستگاه‌های اندازه‌گیری آب و نزولات جوی را دارند گفت: آمار مصرف آب کشاورزی در دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی تاکنون با یکی دو درصد اختلاف مطرح بوده و تاکنون با اختلاف 10 درصدی مواجه نبوده است.

ستار محمودی در مورد اختلاف آمار بیان شده در روزهای اخیر بین آمارهای وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در حوزه آب گفت: داده‌ها هستند که به آمار تبدیل می‌شوند و استفاده از آمارها به منزله نفع پایه آمار نیست. در کشور ما در همه جای‌ها آمارها تلورانس دارند و درصدی خطا وجود دارد اما با مقایسه آمارها به نسبت دوره زمانی اطمینان بیشتری است که صحت آنها حاصل می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه برای آمارها در کشور تعاریف و مراجعی داریم گفت: آمارهای کل کشور توسط مرکز آمار ایران ارائه می‌شود این مرکز آمارها را از دستگاه‌ها گرفته، صحت سنجی می‌کند.

وزارت نیرو به عنوان مرجع اصلی باید مورد قبول واقع شود؛ سخت است که ادعاهایی از جاهای مختلف داشته باشیم. تنها وزارت نیرو و سازمان هواشناسی هستند که ایستگاه‌های اندازه‌گیری نزولات جوی را در سطح زمین دارند و بیشترین دستگاه‌ها از آن وزارت نیرو است. با توجه به اینکه سازمان هواشناسی وضعیت آب و هوا را رصد می‌کند محل ایستگاه‌های آن با محل ایستگاه‌های وزارت نیرو متفاوت است و از ترکیب سازمان وزارت نیرو و سازمان هواشناسی می‌توان به نتیجه‌ی درستی در مورد آمار بارش‌ها رسید.

محمودی با تاکید بر اینکه وزارت نیرو یکی از معدود دستگاه‌هایی است که 44 سال آمار آبی را دارد گفت: در ابتدا آمارها فراگیر و ایستگاه‌ها مدرن نبود اما روز به روز ایستگاه‌ها مدرن‌تر شدند.

وی افزود: علاوه بر وزارت نیرو آمارها در مرکز آمار نیز رصد می‌شود و تاکنون نیز مرکز پژوهش‌های مجلس همین آمار را مورد استفاده قرار داده است و محل تولید داده از همین ایستگاه‌های موجود شروع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در گذشته 130 میلیارد متر مکعب آب تجدید شونده داشتیم تاکید کرد: با مقایسه آمارهای 40 ساله و براساس داده‌های اولیه حجم آب تجدید شونده اکنون به حدود 115 تا 120 میلیارد مترمکعب رسیده است.

حجم بارندگی‌ها هر سال به ثبت می‌رسد و تردیدی در آن وجود ندارد امسال نیز تا الان 217 میلیمتر بارش داشته‌ایم که ممکن است در اندازه آن یک میلیمتر خطا باشد نه بیشتر.

قائم مقام وزیر نیرو با تاکید بر اینکه میانگین حجم بارش در گذشته 251 میلیمتر بوده و اکنون به 242 کیلومتر رسیده است گفت: منابع آبی ما با توجه به آمار بارش‌ها کم شده است.

محمودی با تاکید بر اینکه آمارهای وزارت نیرو قابل اتکا است گفت: براساس آمارها حدود 92 درصد آب کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی به این نکته ایراد دارد که باران پس از باریدن به زمین هدر نمی‌رود و زمین را تغذیه می‌کند؛ این موضوع درست است اما با نگاه به کیفیت آب می‌بینیم که آب توسط بخش کشاورزی مطرح شده است چرا که آب سالم و بهداشتی با کودهای شیمیایی ترکیب می‌شود و پس از آلوده شدن به زمین نفوذ می‌کند که از این جهت می‌توان گفت آمار وزارت نیرو درست است. صحبت در مورد اینکه آب پس از استفاده از زمین کشاورزی به داخل زمین نفوذ می‌کند تفسیر آمار است.

براساس آمار در کشور از حجم آب تجدید شونده دو درصد در صنعت و شش درصد در شرب و خدمات استفاده می‌شود لذا می‌توان گفت: 92 درصد صرف کشاورزی خواهد شد.

آمار وزارت جهاد کشاورزی تاکنون با آمار ما یکی بوده است
وی با تاکید بر اینکه 92 درصد صرف آب در کشاورزی آمار مشترک ما و وزارت کشاورزی تاکنون بوده است گفت: ممکن بود این رقم یکی دو درصد براساس گفته جهاد کشاورزی متفاوت باشد. اما تاکنون آن وزارتخانه رقم زیر 90 درصد را اعلام نکرده بود.

قائم مقام وزیر نیرو در پاسخ به این موضوع که کشاورزان می‌گویند وزارت نیرو آب را به صورت حجمی به کشاورزان تحویل دهد گفت: پارامترهایی وجود دارد که هیچگاه قابل اندازه‌گیری با کنتور نیست مانند بارش باران بر زمین دیم. بارانی که به مرتع می‌بارد شامل آب کشاورزی نمی‌شود اما بارانی که از زمین دیم می‌گذرد در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود. تاکنون با اختلاف 10 درصد مصرف آب کشاورزی از تجدید شونده در کشور مواجه نبودیم و آمار کشور، مرکز پژوهش‌های کشور، مرکز آمار ایران، آمار جهاد کشاورزی، وزارت نیرو بیانگر استفاده 90 تا 92 درصد آبهای تجدید شونده در کشاورزی بوده است.

قائم مقام وزیر نیرو با تاکید بر اینکه اگر شاخص‌ها را تغییر دهیم اتفاق دیگری می‌افتد گفت: خاصیت آمار این است که برنامه‌ریزان براساس آن برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشند و باید به آن نکته توجه کرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قائم مقام وزیر نیرو: اختلاف آماری در مصرف آب با وزارت جهاد کشاورزی نداشتیم » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X