جوان نوشت: رفع تحریم‌های علمی، تبصره ویترینی توافق ژنو

جوان نوشت: رفع تحریم‌های علمی، تبصره ویترینی توافق ژنو

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

جلوگیری از ادامه تحصیل و اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های کشورهای غربی و عدم صدور ویزای تحصیلی از سوی اداره مهاجرت این کشورها، صورت نوتری از تحریم‌ها علیه کشورمان است که می‌توان هلند را مبدع آن و نروژ و فنلاند را نیز ادامه‌دهنده این پروسه نامید. اتخاذ این روند از سوی کشورهای غربی و دخالت پلیسی و امنیتی در فرآیند تحصیل ایرانیان در دانشگاه‌های غربی وظیفه تازه‌ای پیش روی هیئت مذاکره‌کننده ایرانی با گروه 1+5 قرار داده و آن، ایجاد فرصت‌های برابر برای تبادل بین‌المللی علم و فناوری است.
اعمال فشار در قالب تحریم برای تأمین اهداف سیاسی و دیپلماتیک، یکی از گزینه‌های غرب برای رسیدن به منافعش است و در این بین صاحبنظران معتقدند گسترش دامنه تحریم‌ها به حوزه‌های علمی نشان از ابعاد چالش‌هایی دارد که کشور تحریم شده برای استکبار به وجود آورده است.
تا قبل از این، خودداری از صدور ویزای تحصیلی برای دانشجویان ایرانی از سوی سایر کشورهای غربی در کارنامه دیپلماسی غرب با کشورمان وجود داشت. برای همین است که مذاکرات تیم ایرانی با 1+5 بیش از هر زمان دیگر مهم شده است، زیرا دیگر محور این مذاکرات، دسترسی به انرژی هسته‌ای و غنی‌سازی اورانیوم با خلوص بالا نیست، بلکه پای خیلی از منافع ملی کشور به این پرونده باز شده است.
دسترسی دانشجویان، اساتید و دانشمندان کشور به منابع و امکانات علمی و آموزشی یکی از مفاد قراردادهایی است که روی میز مذاکرات ایران و 1+5 دست به دست می‌شود. اما رفتار برخی از اعضای اتحادیه اروپا هنوز در این زمینه با ادعاهای نمایندگانشان در پای میز مذاکره متفاوت است. لغو مجوز تحصیل دانشجویان ایرانی در نروژ یکی از این تناقضات است. هر چند توسعه دانش، مرز نمی‌شناسند و صدور علوم از شرق و به ویژه ایران به غرب این اعتقاد شرقی‌ها را تأیید می‌کند.
به هر رو در حالی سریال لغو مجوز تحصیل دانشجویان ایرانی در کشورهای غربی، از هلند به نروژ و سپس به فنلاند رسید که اخراج ۶۴ دانشجو از میان 300 دانشجوی ایرانی از این کشور با دخالت مستقیم سازمان امنیتی پلیس نروژ PST در روند صدور ویزا گزارش شده است.

قوانین بازدارنده از انتقال فناوری‌های حساس به ایران
گویا یکی از دلایل اخراج این دانشجویان، تحصیل آنها در رشته‌های فیزیک هسته‌ای، الکترونیک، متالوژی و مکانیک و افزایش تعداد پذیرفته‌شدگان در این رشته‌ها در یک سال اخیر است. پلیس امنیت ملی نروژ ادعا کرده اتهام این دانشجویان تلاش برای دستیابی به اطلاعات در ارتباط با توسعه و بهینه‌سازی سلاح‌های کشتار جمعی و در راستای پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران است. دولت نروژ شرط ادامه تحصیل و اخذ ویزای دانشجویان ایرانی را تغییر رشته اعلام کرده است.
البته کشورهایی مانند فرانسه از ابتدا به دانشجویان ایرانی در این دست رشته‌ها پذیرش نمی‌دهند و در عوض برای تحصیل دانشجویان در رشته‌های علوم انسانی از جمله حقوق دانشجویان ایرانی را حتی بورسیه می‌کنند. هر چند بعید به نظر می‌رسد که این استراتژی اتفاقی باشد با این حال این اتفاق و تکرار آن باعث می‌شود ایران نیز در قبال اعطای بورسیه و فرصت‌های مطالعاتی دقت بیشتری داشته باشد.
آنچه این کشورها از آنها به عنوان «قوانین بازدارنده از انتقال فناوری‌های حساس به ایران» یاد می‌کنند در خصوص جذب فارغ التحصیلان همین رشته‌ها برای کار در مراکز علمی و تحقیقاتی آنها صدق نمی‌کند و این مسئله به اندازه کافی ادعاهای طرح شده را از وجاهت می‌اندازد.
از سوی دیگر و با وجودی که مسئولان آموزش عالی و حتی دستگاه دیپلماسی علمی نروژ سعی کردند از بعد سیاسی این مسئله بکاهند، با این حال ساخت پروپاگاندای خبری در مورد لزوم تائید وزارت اطلاعات برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در ایران از سوی رسانه‌های غربی همزمان با دامنه‌دار شدن خبر اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های نروژ نشان می‌دهد شبکه گسترده‌ای از جمله بنگاه‌های خبری از این گونه اقدامات غربی‌ها حمایت می‌کنند.
در این بین این سؤال دانشجویان اخراج شده هنوز بی‌پاسخ است که چرا ابتدا پذیرش توسط دانشگاه‌های مربوطه انجام می‌شود و بعد از صرف وقت و هزینه قابل توجه ویزای دانشجویان صادر نمی‌شود.

بعد از هلند و نروژ، فنلاند هم به اتحادیه اروپا وفاداری می‌کند
بنا بر این گزارش و طی هفته گذشته و در جریان اعلام، تأیید و اتخاذ موضع در مورد اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های نروژ، مقامات فنلاندی نیز به اتهام مغایرت با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، از حضور و فعالیت شماری از دانشجویان ایرانی در فنلاند جلوگیری کردند.
بر اساس این خبر که به سرعت جزو اخبار پربازدید رسانه‌های داخلی و خارجی شد، دانشجویان ایرانی از چند ماه پیش در زمینه دریافت اقامت در فنلاند به منظور تحصیل و تحقیق دچار مشکل بوده‌اند. به عنوان نمونه یک دانشجوی ایرانی که قصد داشت به عنوان پژوهشگر در زمینه حسگرهای بی‌سیم و آنتن در دانشگاه «آلتو» فعالیت‌کند، در تاریخ 26 مارس‌ (6 فروردین) نامه‌ای دریافت کرده است که بنابر آن نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد.
دلیل اعلام شده به وی این بود که چنین اقداماتی تهدیدی برای امنیت عمومی، سلامت ملی و روابط جهانی فنلاند خواهد بود. البته موارد اتهامی یاد شده بنا بر انتقاداتی است که پلیس اطلاعات رایانه نروژ مطرح کرده و به همین دلیل پلیس امنیت با درخواست این تبعه ایرانی موافقت نکرده است؛روندی که هزینه‌ای 500 یورویی به وی تحمیل کرده است.
سرویس مهاجرت فنلاند و مقامات نروژ مدعی شدند که بنا بر قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران در ارتباط با برنامه هسته‌ای این کشور، از فعالیت‌های دانشجوی مزبور جلوگیری کرده‌اند.
«پنتی سورسا» رئیس امور دانشجویی در سرویس مهاجرت فنلاند در این مورد می‌گوید:«ما می‌دانیم که اقامت برخی از دانشجویان ایرانی به دلیل رشته‌های تحصیلی، رد شده است اما من درباره جزئیات این موضوع اطلاع ندارم. در واقع ما آنچیزی را که سرویس اطلاعات و امنیت (SUPO) به ما می‌گوید انجام می‌دهیم. »
با این حال سرویس اطلاعاتی فنلاند از ارائه پاسخی روشن و دقیق در زمینه چرایی ممنوعیت فعالیت این دانشجویان خودداری کرده است.
علاوه بر این «جان کروکن» مسئول رسانه‌ای اداره مهاجرت نروژ نیز در پاسخ به خبرنگاران رسانه‌های کشورمان ضمن ابراز بی‌اطلاعی از جزئیات این تصمیم دولت نروژ، دلیل لغو مجوز تحصیل دانشجویان ایرانی در نروژ را دستور پلیس امنیت و سرویس اطلاعاتی نروژ خوانده است.
همچنین انتشار خبر آمادگی دانشگاه آزاد برای پذیرش دانشجویان ایرانی اخراج شده از نروژ نیز از سوی رسانه‌های غربی اینطور تحلیل شد که ایران خود در بازگرداندن دانشجویانش از نروژ به کشور دست داشته است.
هر چند به نظر می‌رسد این تحلیل تنها یک برداشت آزاد از اخبار منتشر شده است، اما مواضع ما و نوع برخورد دستگاه دیپلماسی کشور و مجموعه آموزش عالی با این اتفاقات می‌تواند از دامنه‌دار شدن این تحلیل‌ها بکاهد. از سوی دیگر این اتفاق باعث می‌شود کشورمان در انتخاب کشورهای مقصد در اعطای بورسیه و فرصت مطالعاتی به دانشجویان ایرانی به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی بیش از گذشته دقت و در تهیه فهرست این کشورها بازنگری کند؛ مضاف بر اینکه تجربه نشان داده توسعه علم و فناوری کشورمان با این کارشکنی ها متوقف نمی‌شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جوان نوشت: رفع تحریم‌های علمی، تبصره ویترینی توافق ژنو» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X