سیاست روز نوشت: تلاش برای حفظ سهم تخیلی؛ برنامه اصلاح‌طلبان تندرو برای ایجاد اختلاف میان دولت و اصولگرایان

سیاست روز نوشت: تلاش برای حفظ سهم تخیلی؛ برنامه اصلاح‌طلبان تندرو برای ایجاد اختلاف میان دولت و اصولگرایان

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

این روزها هر‌چه به انتخابات مجلس دهم نزدیک می‌شویم تلاش‌های بیشتری از سوی اصلاح‌طلبان برای اختلاف میان دولت و اصولگرایان صورت می‌گیرد تا به این ترتیب مانع نزدیکی دولت به اصولگرایان شود و به این ترتیب سهم تخیلی خود در قدرت را حفظ کنند.
در این زمینه پروژه پر‌رنگ کردن استیضاح از سوی اصلاح‌طلبان تبلیغ می‌شود و این‌گونه در اذهان عمومی تبلیغ می‌شود که اصولگرایان برای تهدید و تخریب دولت برنامه استیضاح وزرا را یکی بعد از دیگری در دست دارند.
پیش از این نیز سران اصلاح‌طلب عنوان کرده‌اند که راهبرد اصلی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم پیروزی و به دست آوردن اکثریت کرسی‌های مجلس است اما چشم‌انداز آنان این است که به طور قطع این هدف با نزدیکی دولت و اصولگرایان محقق نخواهد شد از این رو برای جلوگیری از این پیوند تلاش می‌کنند.
بسیاری از کارشناسان بر این باورند که برخی از اصلاح‌طلبان تندرو تلاش داشتند تا در درجه نخست شرایط فتنه‌گران را عادی سازند اما با تدابیر و فرمایشات مقام معظم رهبری موفق به این کار نشدند و اما پس از این اتفاق تلاش کردند تا خود را از آنان جدا کنند تا جریان معتدل و میانه‌رو اصلاح‌طلب بتواند جای خود را در صحنه سیاسی کشور باز کند و زمانی که جریان معتدل وارد قدرت شد بتواند حتی در انتخابات آینده رای مردم را جلب کند و آن زمان زمینه حضور عناصر تندرو را به عرصه سیاسی فراهم کنند.
برای این کار لازم است تا حمایت دولت و حامیان دولت را بدست بیاورند از این رو لازم بود تا تهدیدهایی از سوی اصولگرایان متوجه دولت شود، پس مسئله استیضاح را مطرح کردند.
اصلاح‌طلبان بر این باورند که عدم حضور روحانی در جلسه استیضاح وزیر علوم این پیام را در برداشت که همان‌گونه که آنان پیشتر پیام عبور از روحانی را اعلام کرده بودند روحانی نیز متقابلاً پیام به اصلاح‌طلبان داد که از آنان عبور کرده است. بنابراین باید مجدداً حمایت دولتی‌ها را به خود جلب می‌کردند.

تلاش برای ایجاد شکاف
حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی نیز هدف اصلاح‌طلبان را جلوگیری از نزدیک شدن دولت به اصولگرایان می‌داند در این‌باره می‌گوید: اگر بانی استیضاح در مجلس اصلاح‌طلبان باشند، قطعاً اصولگرایان همراهی نخواهند کرد.
وی، در‌خصوص تلاش اقلیت اصلاح‌طلب مجلس برای ایجاد شکاف میان دولت و مجلس با طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: تلاش اصلاح‌طلبان برای ایجاد شکاف میان دولت و اصولگرایان و تعمیق این شکاف موضوع تازه‌ای نیست. ترقی ادامه داد: بارها چنین تلاشی توسط اصلاح‌طلبان صورت گرفته است که اجازه ندهند دولت به اصولگرایان نزدیک شود یا اینکه اصولگرایان به دولت نزدیک شوند در حالیکه مقام معظم رهبری در توصیه به دولت فرمودند که دولت از فتنه و فتنه‌گران فاصله بگیرد اما اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند نقطه عکس این موضوع عمل شود و زمینه نزدیک شدن فتنه و فتنه‌گران و اصلاح‌طلبان به دولت را بیش از گذشته فراهم کنند.
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت:‌ بنابراین هدف اصلاح‌طلبان این است، حالا که رهبری تأکید کردند دولت به اصلاح‌طلبان طرفدار فتنه و فتنه گران نزدیک نشود، جلوی نزدیک شدن دولت به اصولگرایان را نیز بگیرند و با تشدید اختلافات و بزرگ‌نمایی هر گونه نقد اصولگرایان نسبت به دولت، سعی کنند شکاف میان دولت و اصولگرایان را افزایش دهند و فاصله میان دولت و اصولگرایان را نیز دورتر کنند.
در این میان اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند تا انتقادات از عملکردهای دولت را در به چالش کشیدن دولت تعبیر کنند. اصولگرایان تاکید دارند که اگر حمایت از دولت این باشد که هر اقدامی که انجام می‌شود، چشم و گوش بسته پذیرفته شود قطعاً قابل‌قبول نیست و قطعاً این امر به معنای حمایت واقع‌بینانه مبتنی بر اطلاعات صحیح است.
در عین حال اصولگرایان تاکید دارند که مطرح شدن بحث استیضاح تا زمانی که روند استیضاح یک وزیر طی شود دو بحث جداگانه است و هر زمان استیضاح مطرح شد باید بررسی کرد که آیا وزن آن اقدام، الزامی برای استیضاح به وجود می‌آورد یا خیر.

رفتار رسانه‌های اصلاح‌طلب راجع به اصولگرایان
دقیقاً این موضوعی است که رسانه‌های اصلاح‌طلب آن را دستخوش چالش دولت با اصولگرایان قرار داده‌اند. رسانه‌های اصلاح‌طلب در هفته‌های اخیر در یک سیاست مشترک رسانه‌ای از آغاز موج استیضاح‌ها پس از پایان تعطیلات مجلس خبر می‌دهند.
آنها اینگونه پیش‌بینی می‌کنند که چنانچه در آینده نزدیک، گشایشی در امور سیاست خارجی به‌ویژه مذاکرات هسته‌ای حاصل نشود بحث‌هایی که این روزها به صورت غیررسمی درباره سیاست‌های روحانی در امور مختلف داخلی مطرح می‌شود،‌ بیشتر شده و شکافی که احتمال آن می‌رود ‌نمایان‌تر خواهد شد.
غلامعلی حداد‌عادل نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر گفت: استیضاح طبق قانون می‌تواند حتی با امضای ۱۰ نماینده به صحن علنی مجلس برسد، اما این فضایی که در برخی مطبوعات ایجاد شده و نام آن را سونامی استیضاح گذاشته‌اند، یک جوسازی مطبوعاتی علیه مجلس است.
اسماعیل کوثری عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از شانتاژ‌های خبری رسانه‌های اصلاح‌طلب در مورد موج استیضاح‌ها در مجلس گفت: اصولگرایان قطعا و یقینا به دنبال استیضاح هیچ یک از وزرا نیستند و این استدلال که با رای آوردن استیضاح وزیر علوم، اصولگرایان استیضاح وزیران دیگر را نیز دنبال می‌کنند کاملا اشتباه است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از هجمه رسانه‌های اصلاح‌طلب علیه مجلس گفت: استیضاح وزیران حق نمایندگان است و نمایندگان می‌توانند دراعتراض به اقدامات وزرا برای طرح استیضاح امضاء جمع‌آوری کرده و استیضاح وزرا را به جریان بیندازند.
وی ادامه داد: اگر اصولگرایان به دنبال استیضاح وزیران بودند به آن‌ها رای اعتماد نمی‌دادند. در‌خصوص وزیر علوم هم اگر دغدغه‌های نمایندگان در فرصت یک ماهه رفع می‌شد استیضاح در صحن علنی مجلس مطرح نمی‌شد.
او با تاکید بر اینکه بنای کار اصولگرایان استیضاح وزیران نیست گفت: وزرای دولت باید با مجلس و نمایندگان تعامل داشته باشند، گاهی بعضی از نمایندگان به دلیل مشکلاتی که در حوزه‌های انتخابیه‌شان وجود دارد بحث استیضاح را مطرح می‌کنند که با گفت‌وگو و تعامل قابل حل است.

در زمین اصلاح‌طلبان نباید بازی کرد
در این میان آنچه که می‌طلبد این است که همه گروه‌های اصول‌گرا باید نسبت به توطئه‌ فتنه‌گران هوشیار بوده و در زمین رسانه‌های آنان بازی نکنند.
بهرام بیرانوند نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این زمینه جریان فتنه برای اختلاف‌افکنی بین نیروهای ارزشی و اصولگرا برنامه‌‌ریزی کرده است، گفت: اصولگرایان باید مراقب باشد و به یکدیگر در رسانه‌های اصلاح‌طلب پاسخ ندهند چرا که جریان فتنه می‌خواهند با اختلاف اصولگرایان اهداف خود را دنبال کند.
وی با بیان اینکه اصولگرایان وحدت خود را در نظر و عمل باید حفظ کنند، تصریح کرد: وحدت تنها در نظر نیست بلکه باید در عمل هم محقق شود لذا باید مراقب باشیم که اختلافات کوچک و غیراصولی موجب اختلافات اصولی در جبهه اصولگرایی نشود.
نماینده مردم بروجرد در مجلس با بیان اینکه فتنه‌گران می‌خواهند اصولگرایان درگیر یکدیگر شوند، تاکید کرد: خواست جریان فتنه این است که نیروهای ارزشی و ولایتمدار به یکدیگر مشغول شوند و وحدت خود را از دست بدهند؛ آنها از وحدتی که نیروهای ارزشی در جریان استیضاح وزیر علوم داشتند، به شدت هراسان هستند چرا که می‌دانند با حفظ آن وحدت، موفقیت‌ها از آن اصولگرایان و نیروهای ارزشی خواهد بود.
بیرانوند در پایان با بیان اینکه اصول‌گرایان نباید در زمین رسانه‌های اصلاح‌طلب بازی کنند، گفت: لازمه حفظ وحدت، پرهیز از پاسخگوی به یکدیگر است اینکه برخی فکر کنند همه اصولگرایان باید در همه مسائل مانند هم فکر کنند، درست نیست اما این هم غلط است که اصولگرایان اختلافات خود را رسانه‌های کرده و در مصاحبه با رسانه‌های اصلاح‌طلب به نقد یکدیگر بپردازند.
در حقیقت اگر اصولگرایان ساز وحدت را ننوازند و راهکارهای همگرایی را در بین خود پیدا نکنند نمی‌توانند به سرمنزل مقصود دست یابند. لازمه حیات گفتمان اصولگرایی وحدت با هر گرایش حزبی بر روی مسائل کلان نظیر انتخابات است، اگر همگرایی و وحدت میان اصولگرایان در انتخابات آینده مجلس نباشد دور پیروزی در انتخابات را باید خط کشید. اگر این مسائل برای اصولگرایان مشخص شود و تلاش کنند به تحلیل مشترک در مورد مسائل کشور برسند در حقیقت می‌توانند علاوه بر اینکه جایگاه مستحکم‌تری در نزد دولت یافته بلکه به مرکز ثقلی برای مردم مبدل شوند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سیاست روز نوشت: تلاش برای حفظ سهم تخیلی؛ برنامه اصلاح‌طلبان تندرو برای ایجاد اختلاف میان دولت و اصولگرایان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X