حوادث/ سیل، کشمیر را متشنج کرد

حوادث/ سیل، کشمیر را متشنج کرد

ایرنا/ کشمیر سرزمینی که همواره با تنش و ناآرامی مواجه بوده اکنون پس از گذشت 10روز از جاری شدن سیل مخرب در آستانه تنش های تازه قرار گرفته است.

درحالی که آمارهای ارائه شده در مورد تلفات و خسارات در کشمیر تحت اداره هند رو به افزایش است، گزارش می رسد که عصبانیت مردم از نحوه کمک رسانی دولت محلی نیز شدت می گیرد.

رسانه های هندی درتازه ترین گزارش خود می گویند که بیش از 200 نفر در اثر سیل فقط در شهر جامو کشته شده اند و همچنین 20 هزار خانه مورد آسیب قرار گرفته که این آمار بالا خواهد رفت چرا که اطلاعات از مناطق دور افتاده هنوزنرسیده است.

یک مقام دولتی هند گفت که حدود 1600روستا در منطقه جامو تحت تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم سیل قرار گرفته اند.

ارتش، نیروی انتظامی و مقام های غیرنظامی بیش از 23 هزار نفر از مردم را به اماکن امن منتقل نموده اند.

گفته می شود که نیروی ملی واکنش به فاجعه که متعلق به دولت مرکزی هند است 110هزار نفر را نجات داده اند.

در حالی که دولت مرکزی و دولت محلی هر روز آمارهایی از میزان کمک رسانی منتشر می کنند اما اکثر مطبوعات هند نیز نوشته اند برخی از افراد جدایی طلب در دره کشمیر مردم را جهت برگزاری تظاهرات درمناطق سیل زده تحریک می کنند.

یک مقام ارشد که نامی از وی برده نشده به روزنامه ایندین اکسپرس گفت: وضعیت در دره کشمیر بسیار متشنج است و مردم ناراحت و عصبانی هستند.

وی افزود: گزارشهایی وجود دارد که برخی افراد شرور سعی دارند از این وضعیت سوء استفاده کنند لذا از نیروهای مسلح خواسته شده که بسیار مواظب اوضاع باشند.

' جیتندرا سینگ ' وزیر مشاور در دفتر نخست وزیر هند و ' آنیل گوسامی ' قائم مقام وزارت کشور از دیروز (جمعه) جهت نظارت بر عملیات کمک رسانی عازم کشمیر شده اند.

' نارندرا مودی ' نخست وزیر هند از آنان خواسته که بر عملیات کمک رسانی شخصاً نظارت داشته باشند. تصمیم اعزام این دو نفر به کشمیر توسط خود نخست وزیر اتخاذ شده است .

این در حالیست که نخست وزیر هند روز یکشنبه هفته گذشته و در نخستین لحظات جاری شدن سیل ضمن سفر به کشمیر از نزدیک اوضاع را بررسی کرد.

با این حال روزنامه تایمزآوایندیا در سرمقاله ای با عنوان ' غایب درمیدان کار – ارتش و نیروی هوایی عملیات امداد رسانی در کشمیر را انجام می دهند' سعی کرد که دولت محلی به سروزیری 'عمر عبدالله' را ناتوان جلوه بدهد.

این روزنامه در حالی که تلاش دارد ارتش هند را در کمک رسانی به مردم کشمیر به عنوان یک ناجی ترسیم کند، می نویسد : عملیات امداد رسانی که توسط ارتش تحت عنوان 'ابر کمک رسان' ادامه دارد احتمال ایجاد روابط جدیدی بین مردم ایالت جامو و کشمیر و نیروهای امنیتی را بوجود آورده است. 'ارتش به یک سازمان انسان دوست تبدیل شده و حدود یکصد هزار نفر از مردم که در سیل گیر کرده بودند نجات داده شده اند.'

تایمزاو ایندیا در ادامه سرمقاله می افزاید: از وقوع حادثه یک هفته گذشته و ناکامی دولت ایالتی بسیار نگران کننده می باشد. سروزیر عمرعبداالله مواد کمکی را شخصاً از بالگرد به پائین انداخته است اما از همه مناطق کشمیر فقط یک شکایت شنیده می شود: دولت کجا است؟

این روزنامه با اذعان به بالا گرفتن خشم در کشمیر می نویسد: عده ای از پرسنل نیروی ملی واکنش به فاجعه مورد حمله قرار گرفته اند و نیروی هوایی با توجه به موارد سنگ پرانی افراد معترض وادار به لغو برخی از عملیات امداد رسانی خود شده است.

به نوشته این روزنامه شایعاتی پخش شده مبنی براینکه عملیات امداد رسانی فقط برای افراد مهم انجام می شود.

این روزنامه می افزاید: اینکه مقام های دولتی با توجه به روبه رو شدن با سیلی که طی یک قرن گذشته بی سابقه بوده گیج شده اند قابل فهم است. اما این که این افراد حتی پس از گذشت یک هفته نتوانسته اند واکنش مناسبی نشان دهند قابل درک نیست.

اکنون سوال مهم افکار عمومی هند این است که مسوولان دولتی که هر روز به دلیل حملات تروریستی با اوضاع اضطراری در کشمیر روبه رو هستند، آیا طرحی برای شرایط بحرانی نداشته اند؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حوادث/ سیل، کشمیر را متشنج کرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X