حرکت نانوحامل پلیمری همانند زیردریایی در خون انسان

حرکت نانوحامل پلیمری همانند زیردریایی در خون انسان

ایرنا/ محققان آمریکایی نانو حاملی ساختند که می تواند خود آرایی داده و مولکول های مکمل خود را به دام اندازد. این مولکول های به دام افتاده در نقطه ای دیگری قادربه رهاسازی ترکیبات درونی خود هستند.
با کوچک تر شدن ادوات و روش های درمانی، تقاضا برای توسعه نانو ذرات به منظور رها سازی دارو و هدف گیری سلول ها، ابعاد تازه ای پیدا کرده است.
به تازگی یک گروه تحقیقاتی موفق به ساخت نانوذراتی شده اند که در شرایط ویژه ای می توانند خودآرایی داده و مولکول های مکمل خود را به دام اندازند، این نانوحامل ها می توانند همانند یک زیردریایی درخون به حرکت درآمده و سلول های بدن مولکول های موردنظر را از میان غشاء سلول عبورداده و رهاسازی کنند.

پیش از این روش های مختلفی برای حمل و رهاسازی مولکول ها توسط گروه های تحقیقاتی درسراسر جهان ارایه شده بود اما دراین روش محققان موفق به ارایه نانوحاملی شدند که به تبادل مولکول های مکمل می پردازند.
' فرانچسکو ریمو' ازمحققان دانشگاه میامی می گوید:' از نقطه نظرعملی، این مولکول ها بسیار ایده آل هستند، این که بتوان گونه های موردنظر را به درون سلول هدایت کرد و آن ها را به صورت ویژه وادار به برهم کنش با دیگر مولکول ها نمود، یک راهبرد ارزشمند برای رهاسازی مواد فعال درون سلول های بدن است.'

این نانوحامل جدید 15 نانومترقطر دارد که از جنس پلیمرهای آمفی فیلیک است، این نانوحامل مولکول های میهمانی را با خود حمل می کند که درون محیط آبگریز داخل نانوحامل گیرافتاده اند، از آنجایی که سطح بیرونی این نانوحامل ها آبدوست است به راحتی درون محیط آبی بدن حرکت می کنند. با وارد شدن به درون سلول، این نانوحامل می تواند محتویات داخلی خود را با محتویات درون سلول مبادله کند.
این کار موجب تبادل انرژی میان مولکول های درون سلولی می شود، زمانی که دهنده انرژی درون نانوحامل باشد و گیرنده در محیط درون سلولی، این تبادل درون فضای سلول اتفاق می افتد، با انجام فرآیند تبادل، پذیرنده سیگنال فلورسانس منتشر شده که می توان با میکروسکوپ آن را مشاهده کرد.

اتصال این نانوحامل به ابرمولکول ها، از ملزومات اصلی این فرآیند است، این اتصال ضعیف بین مولکول ها و اشکال مکمل شان اتفاق می افتد.
این اتصال مسوول توانمندی ابرمولکول ها در خودآرایی خودبه خودی در محیط سیال است، در شرایط مناسب، این فرآیند اتصال غیرکووالانسی معکوس شده و ابر مولکول می تواند اجزاء خود و ترکیب درونی اش را مبادله کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حرکت نانوحامل پلیمری همانند زیردریایی در خون انسان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X