اکوتوریسم/ خراسانی ها به آبشار چرم سر بزنند

اکوتوریسم/ خراسانی ها به آبشار چرم سر بزنند

سیری در ایران/ آبشار چرم کلات در موقعیت جغرافیایی E5939 N3703 در استان خراسان رضوی واقع است. روستای چرم کهنه 18 کیلومتر بعد از شهر کلات نادر و در جاده درگز واقع شده است . در سمت چپ جاده درگز جاده ای است به طول ۵ کیلومتر که به روستای چرو کهنه می رود. تفرجگاه و آبشار چرمدر بیست کیلومتری غرب کلات نادری واقع است که زیبایی های خاص خود را دارد. از کلات و چرم در شاهنامه فردوسی بارها نام برده شده است. اینن روستا در 3 کیلومتری چرم نو قرار دارد و دارای 200 خانوار کرد زبان ( کرد شـــادیلو) است. از چرم نو تا چرم کهنه در مسیر رودخانه ، باغات میوه بطور پیوسته قرار دارند. چرم کهنه با موقعیت پایکوهی و معتدل خشک در 170 کیلومتری شمال مشهد قرار دارد. دره چرم کهنه به علت عرض تقریبا کم ، جای زیادی برای کشت و باغات ندارد و باغات آن بیشتر در ابتدای دره قرار دارند. زیباترین مکان دیدنی آن آبشارزیبای قور کن در ابتدای دره است.
در اوایل مسیر بعد از روستای چرم کهنه ، در سمت چپ یک دره فرعی بزرگ و خشک وجود دارد که در بالا به دو شاخه تقسیم می شود و تا بلندای خط الراس اصلی و نزدیک به قله قره سو پیش می رود.بعد از مدتی راهپیمایی در دره اصلی به انتهای رود در کف دره می رسیم. دریال ( برجستگی بین دو دره ) سمت راست راه محلی کاروانی دیده می شود که ازاین قسمت به انتهای دره و گذرگاه چرم (شهسواران) ختم می شود. اختلافارتفاع این قسمت تا گذرگاه بسیار زیاد است. دره چرم و ارتفاعات آن عاری از جنگل های اورس می باشد. این راه محلی کاروانی یکی از سرشاخه های جاده قدیم مشهد – کارده و بلغور به کلات می باشد. دره چرم از شرق به دره و قله قره سو ، از غرب به دره سینی ، و از جنوب به گذرگاه و دره ژرف ختم می شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اکوتوریسم/ خراسانی ها به آبشار چرم سر بزنند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X