نماینده سابق ایران در اوپک اعلام کرد: عرضه کنترل نشود،کاهش قیمت ادامه دارد

نماینده سابق ایران در اوپک اعلام کرد: عرضه کنترل نشود،کاهش قیمت ادامه دارد

ایسنا/ نماینده سابق ایران در اوپک با بیان این که تا زمانی که مازاد عرضه وجود داشته باشد، نمی توانیم شاهد قیمت‌های قوی نفت باشیم، گفت، در صورتی که همچنان اضافه عرضه وجود داشته باشد، قیمت‌ها همان طور که ابتدا به 100 دلار رسید و سپس کاهش پیدا کرد باز هم تضعیف خواهد شد.

محمد علی خطیبی طباطبایی درباره کاهش قیمت نفت به پایین ترین سطح خود تصریح کرد: اضافه عرضه یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت نفت طی روزهای اخیر بوده است و تا زمانی که اضافه عرضه وجود داشته باشد می تواند روی قیمت ها فشار وارد کند و باعث کاهش بیشتر قیمت نفت شود.

وی در ادامه افزود:همچنین در صورتی که این اضافه عرضه با مدیریت از بین برود به جای این که تقاضا تقویت شود،قیمت ها مجددا به سطح بالاتری بر می گردد.

نماینده سابق ایران در اوپک گفت:در پی ناآرامی ها در لیبی و عراق و کاهش سهم تولید آنها در بازار که می توانست باعث افزایش قیمت ها شود، برخی کشورها تولیدات خود را افزایش داده و عامل تقویت کننده قیمت را از بین برده و مانع تاثیر گذاری این عامل بر روی قیمت‌ها شدند، اما زمانی که صادرات این کشورها به بازار بر می گردد می تواند قیمت‌ها را کاهش دهد که در چنین شرایطی کشورهایی که اقدام به جبران کاهش عرضه در بازار کرده بودند باید میزان تولید خود را کاهش دهند، اما این اقدام انجام نمی شود و در کنار تولید کشورهای غیر عضو اوپک افزایش عرضه ایجاد می شود که قیمت‌ها را تضعیف می کند.

خطیبی طباطبایی در ادامه با اشاره به این که مدیریت عرضه و بازگشت نظم و انضباط به تولید اعضای اوپک تنها راهی است که می تواند بازار را به تعادل برساند، تصریح کرد:باید میزان تولید کشورهای عضو اوپک مشخص و کنترل شود.

نماینده سابق ایران در اوپک با اشاره به این که اوپک نباید بیش از نیاز بازارتولید کند، تاکید کرد:با مشخص شدن سهمیه هر کشور، باید یک سیستم نظارتی برای کنترل تولید هر کشور ایجاد شود که این امر می تواند مانع از کاهش قیمت شود.

وی در پاسخ به این که آیا کاهش تولید عربستان طی ماه‌های اخیر در این راستا بوده است؟، گفت:تولید کشورها معمولا به دلایلی مانند تعمیرات دچار نوسان می شود اما کشوری مانند عربستان که در دوره‌ای میزان تولیدات خود را به شدت افزایش داده است، نمی توان گفت که اکنون کاهش جزئی می تواند افزایش عرضه را جبران کند و بازار را به تعادل برساند.

خطیبی طباطبایی با اشاره به این که چند سال است که میزان تولید اوپک حدود 30 میلیون بشکه است، تصریح کرد:با افزایش تولید کشورهای غیر عضو اوپک، این میزان تولید تعادل در بازار را حفظ نمی کند.

نماینده سابق ایران در اوپک با اشاره به این که ممکن است با آغاز فصل سرد میزان تقاضا تقویت شود، گفت:البته اگر عامل فصلی اضافه شود، اما همچنان اضافه عرضه وجود داشته باشد قیمت ها تضعیف خواهد شد.

خطیبی طباطبایی درباره تشکیل نشست اضطراری اعضای اوپک اظهار کرد:نشست اضطراری ساز و کار خاصی دارد وآن این است که اعضا باید برگزاری نشست اضطراری را از ریاست اجلاس درخواست کنند تا پس از رایزنی با سایر اعضا و در صورت موافقت آنها با این امر، نشست اضطراری تشکیل می شود که به نظر می رسد درخواست نشست اضطراری از سوی اعضا صورت نگرفته است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نماینده سابق ایران در اوپک اعلام کرد: عرضه کنترل نشود،کاهش قیمت ادامه دارد » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X