نخستین سفینه سه نفره جهان و پخش زنده فضایی!

نخستین سفینه سه نفره جهان و پخش زنده فضایی!

مرزهای بیکران فضا/ نخستین سفینه ای که می توانست سه حمل نفر را به فضا حمل کند، دومین سفینه سرنشیندار شوروی «وسخد» بود. کلمه «وسخد» در زبان روسی به معنی «طلوع» است. این ناو در حقیقت شکل تغییر یافته سفینه وستک بود که با اضافه کردن برخی تجهیزات و حذف لباس فضانورد، توانایی حمل سه نفر را پیدا کرد.
این ناو شامل بخش های « تجهیزات» و « سرنشیندار» بود. در بخش سرنشین دار ناو، هوا با ترکیب جو زمین جریان داشت. سرنشینان در زمان پرتاب، سفر مداری و بازگشت در این بخش بسر می بردند. در بازگشت به زمین، در ارتفاع مشخص یک چتر، از سرعت ناو برای فرودی نرم می کاست.
ناو کیهانی وسخد بطور کلی از نظر امنیت، سفینه ای پر خطر بشمار می رفت به همین دلیل، گرچه پرتاب های متعددی برای آن پیش بینی شده بود، تنها دوبار مورد استفاده قرار گرفت.
« کنستانتین فئوکتیستف»، « بوریس یگوروف» و « ولادیمیر کمارف» سرنشینان ناو کیهانی « وسخد-۱» که در ۱۲ اکتبر ۱۹۶۴ از«بایکونور» راهی فضا شد، نخستین کسانی بودند که بدون لباس مخصوص فضایی به مدار زمین سفر کردند. ولادیمیر کمارف فرمانده، دکتر بوریس یگورف پزشک متخصص طب فضایی و مهندس کنستانتین فئوکتیستف یک دانشمند و طراح برجسته سفاین فضایی به شمار می رفت.
این نخستین باری بود که سفینه ای بیش از یک نفر را به فضا می برد. کیهان نوردان طی این سفر، لباسی به تن داشتند که شامل یک بلوز وشلوار پشمی ساده می شد و کلاه ساده ای که گوشی و میکروفن در آن نصب شده بود.
وسخد-۱ در مداری بیضوی با اوج-حضیض ۴۰۸-۱۷۷٫۵ کیلومتر و درجه شیب ۶۵ نسبت به خط استوا، هر ۹۰ دقیقه یک بار زمین را می پیمود.
کیهان نوردان در زمان خواب، خود را با کمربند های ویژه به صندلی می بستند اما در وضعیت عادی، آزادانه در سفینه به فعالیت می پرداختند. آنها به نوبت کشیک می دادند. اول بوریس یگورف خوابید بعد نوبت به کنستانتین فئوکتیستف رسید و پس از او ولادیمیر کمارف به خواب رفت.
نام وسخد- ۱ غیر از آنچه گفته شد به عنوان نخستین سفینه فضایی که سرنشینانش به پخش برنامه ای تلویزیونی مستقیم از فضا دست زدند به ثبت رسیده است. وسخد-۱ روز ۱۳ اکتبر و پس از سفری که ۲۴ ساعت و ۱۷ دقیقه طول کشید،در « پتروپاولوسک» فرود آمد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخستین سفینه سه نفره جهان و پخش زنده فضایی!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X