صرفه جویی 546 میلیارد تومانی در پرداخت یارانه نقدی/ دولت یازدهم به هر ایرانی 590 هزار تومان یارانه پرداخت کرد

صرفه جویی 546 میلیارد تومانی در پرداخت یارانه نقدی/ دولت یازدهم به هر ایرانی 590 هزار تومان یارانه پرداخت کرد

نامه نیوز/ متن پیش رو در نامه منتشر شده و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

بر اساس اعلام محمدباقر نوبخت یارانه نقدی شهریورماه ساعت 24 شنبه به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.
به گزارش نامه نیوز، در حالی که طی ماه های اخیر بحث حذف یارانه نقدی افراد پردرآمد اصلی ترین محور اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بوده است محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرده است یارانه نقدی شهریور ماه امسال بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها روز 22 شهریور به ازای هر نفر 45 هزار و 500 تومان به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.
وی همچنین تاکید کرده است از ماه جاری یارانه فرزندان تازه متولد شده هم به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

پنجمین یارانه نقدی مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در شرایطی به حساب 73 میلیون متقاضی واریز شده است که در ابتدای سال 2 میلیون و 400 هزار نفر به صورت داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی انصراف دادند و دولت نیز اعلام کرد یارانه افراد ثروتمند نیز قطع خواهد شد و درآمد حاصل از این موضوع به تولید و بهداشت اختصاص پیدا می کند.

اما در حالی که در روزهای نخستین سال مسئولان دولتی از طرح هایی برای شناسایی افراد پردرآمد خبر داده بودند این روزها به نظر می رسد شناسایی افراد کم درآمد در دستور کار دولت قرار گرفته است و بنا بر گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه ریزی برای شناسایی تا ۲۵ میلیون نفر کم درآمد برای دریافت یارانه انجام شده و شناسایی پردرآمدها دشوار است و نمی‌توانیم با اتکا به شاخص دریافت حقوق، پردرآمدها را شناسایی کنیم

علی ربیعی درباره شناسایی دهک‌های درآمدی مشمول دریافت یارانه گفته است در این زمینه دو مورد خطا جامعیت و مانعیت وجود دارد که افرادی که مشمول دریافت یارانه نقدی می‌شوند یا نمی‌شوند باید شناسایی شوند. متاسفانه در کشور ما مانند کشورهای دیگر بانک اطلاعاتی درستی وجود ندارد،‌اما کار شناسایی خود را آغاز کرده‌ایم. از بانک‌های اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی، سازمان تأمین اجتماعی، نیروی انتظامی ، سازمان املاک از زمانی که الکترونیکی شده است اطلاعاتی جمع آوری کرده ایم و می توانیم اکنون تعدادی از افراد را با درصد خطای پایینی اعلام کنیم.

به گفته ربیعی چندین نظریه در زمینه شناسایی دهک‌های مشمول دریافت یارانه وجود دارد. برخی می گویند که پرداخت یارانه نقدی خود ایجاد تورم می‌کند و برخی می گویند تکلیف قانونی دولت باید اجرایی شود. هردو دیدگاه جمع‌آوری شده است و در حال اخذ تصمیم نهایی هستیم. کار مطالعاتی در این زمینه به وزارت کار واگذار شده است که اکنون در حال بررسی آن با همکاری تمام دستگاه‌ها هستیم.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی تاکید کرده است در مورد تعداد و آمار افراد مشمول باید بگویم برنامه ریزی برای شناسایی حدود 25 میلیون نفر از کم‌درآمدها را داریم و لایه‌های پایین درآمدی راحت‌تر شناسایی می‌شوند. امادر مورد شناسایی پردرآمدها باید به نتیجه برسیم که ملاک را چه عددی قرار دهیم . نمی‌توانیم دریافت حقوق را شاخص قرار دهیم. در حال حاضر افرادی که درآمد بالای چند میلیون دارند از هدفمندی استفاده می کنند اما واقعیت این است که باید برخی از شاخص‌ها را در مسیر شناسایی ضریب دهیم تا به درستی شناسایی کنیم. کارهای مطالعاتی در زمینه شناسایی دهک‌ها در وزارت کار انجام شده است اما تصمیم‌گیری نهایی خارج از وزارت کار است.

این در حالی است که محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری در جدیدترین اظهارنظر خود درباره آینده قانون هدفمندی یارانه ها گفته است نسبت به پرداخت یارانه ها مقید هستیم که به همه به یک نسبت یارانه ندهیم ما ابتدا از مردم درخواست کردیم کسانی که می توانند یارانه نگیرند به ما اعلام کنند تا یارانه‌های پرداختی به تولید اختصاص داده شود.

وی با بیان این که بیش از دو میلیون و 400 هزار نفر انصراف دادند، تاکید کرده است در 90 روز اول، دولت یازدهم سعی کرد مباحث اطلاعاتی هدفمندی یارانه ها را شفاف کند.در این مدت شناسایی دقیق کرده و دریافتیم که مشکلات زیادی در این راه وجود دارد. اولین افراد نگران قطع یارانه٬ افراد کم درآمد هستند و ما قطعا یارانه افراد ساکن در خارج از کشور را قطع می‌کنیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری گفته است یک ریال از اعتبارات حاصل از انصراف مردم از یارانه ها برای بخش عمران استفاده نشد و خدمات بیمارستان ها از طریق این بخش پرداخت شده است، دولت علاقه مند برای بدست آوردن منابع بیشتر است اما در این راه بدون دقت عمل نکرده و تعجیل نخواهیم داشت.

هم اکنون در شرایطی که آینده حذف یارانه افراد ثروتمند مشخص نیست یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی شهریور ماه سال 93 به حساب 73 میلیون نفر واریز شده که این رقم 3 هزار و 321 میلیارد و 500 میلیون تومان است.

همچنین پیش از این مجموع یارانه پرداختی در دولت یازدهم رقم 43 هزار و 725 میلیارد و 500 میلیون تومان بود که با توجه به یارانه نقدی خرداد این رقم به 47 هزار و 47 میلیارد تومان رسیده است.

با توجه به انصراف 2 میلیون و 400 هزار نفر از دریافت یارانه نقدی، میزان یارانه نقدی پرداختی به 73 میلیون ایرانی به دو میلیون و 70 هزار و 500 تومان رسیده است.

اما از ابتدای سال 93 تا کنون 5 مرحله یارانه نقدی پرداخت شده که در این میان 2 میلیون و 400 هزار نفر از دریافت یارانه نقدی انصراف داده اند و به این ترتیب مجموع یارانه نقدی صرفه جویی شده در این 5 ماه به 546 میلیارد تومان رسیده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صرفه جویی 546 میلیارد تومانی در پرداخت یارانه نقدی/ دولت یازدهم به هر ایرانی 590 هزار تومان یارانه پرداخت کرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X