روانشناسی/ با وسواسی ها چگونه رفتار کنیم؟

روانشناسی/ با وسواسی ها چگونه رفتار کنیم؟

باشگاه خبرنگاران/ به طور کلی وسواس را می توان به چهار گروه تقسیم کرد، وسواس در شست و شو که در آن فرد نگران آلودگی است و در بیشتر مواقع دایم به فکر شست و شوی دست های خود است.همه ما در طول زندگی با افرادی برخورد کرده ایم که عادت دارند ساعت ها وقت خود را در آشپزخانه صرف شست‌وشوی ظروف کنند یا زمان طولانی را در حمام بمانند، یا مردان و زنانی که به شکل افراطی می خواهند همه چیز منظم و مرتب باشد، یا آن چنان بر مهمانان خود از بابت برهم نخوردن نظم خانه یا نظافت سخت می گیرند که دیگر دوستان یا اعضای خانواده تمایلی زیاد به رفت و آمد با آنها ندارند، این افراد همان هایی هستند که ما آنها را وسواسی خطاب می کنیم.
در توضیح بیشتر درباره این اختلال رفتاری باید گفت که وسواس شیوه ای از برخورد است که برای همه ما تا حدودی شناخته شده است، اختلالی که به دو نوع فکری و عملی تقسیم می شود. اگرچه گفته می شود این اختلال در بین جوانان شایع تر است اما در همه گروه های سنی شیوع دارد و در صورتی که در ابتدا درمان نشود می تواند در سال های بعدی زندگی بیشتر شده و حتی زندگی فرد را مختل کند.
به طور کلی وسواس را می توان به چهار گروه تقسیم کرد، وسواس در شست و شو که در آن فرد نگران آلودگی است و در بیشتر مواقع دایم به فکر شست و شوی دست های خود است. دومین رفتار که در این نوع از اختلال شیوع بیشتری دارد مربوط به حساسیت افراد به نظم و ترتیب می شود. اینکه چنین اشخاصی نسبت به اعداد، رنگ ها، یا نظم و ترتیب های خاص تاکید زیاد دارند. آنها به شکل وسواسی حتی وسایلی را جمع می کنند که مورد نیازشان نیست البته این رفتار زمانی اختلال محسوب می شود که موجب آشفتگی شخص شده و باعث شود تا زمان زیادی را از وی برای نظم بخشیدن به وسایل یا سایر موارد در زندگی بگیرد.
اما کنترل مداوم و بیمارگونه برخی وسایل سومین نوع رفتاری است که در گروه وسواس جای می گیرد. اینکه یک فرد به دفعات وسایلی مانند فلکه گاز، قفل در، چفت پنجره ها و ... را بررسی کند اما هربار بعد از دقایقی دوباره بازگردد و از ابتدا آنها را باز و بسته کند. جالب است بدانید که شک و ترس از انجام نشدن درست یک کار نیز گزینه دیگری است که از آن به عنوان وسواس یاد می شود. البته دسته بندی دیگری نیز درباره این اختلال رفتاری داریم که کلی تر است و شامل وسواس فکری و عملی می شود.

از وسواس‌فکری چه می دانید؟

آیا نسبت به درست انجام شدن کارها به شکل افراطی حساس هستید؟ در مورد مسایل مختلف بیش از حد دقت می کنید؟ در انجام فرایض دینی و اخلاقی بیش از حد حساس هستید و خیلی دچار شک می شوید؟ مدام نگران آلودگی هستید؟ مدام افکار مزاحم شما را آزار می دهند؟ به تقارن و قرینه بودن چیزها حساس هستید؟ در صورتی که مدام افکاری دارید که شما را آزار می دهند اما نمی دانید چطور می توانید از دست آنها راحت شوید، بدانید که به وسواس فکری دچار هستید.

وقتی رفتاری عادی تکرار می شود

در این اختلال فرد گویی مجبور است برخی کارها را به صورت تکراری انجام دهد اعمالی که نه تنها از انجام آنها لذت نمی برد بلکه رنج هم می برد اما انگار مجبور است آنها را انجام دهد و تا زمانی که آنها را انجام ندهد احساس آرامش نمی‌کند هر چند این آرامش موقتی است. مثلا کسی که چندین بار لباسش را آب کشی می کند در حالی که می داند ضرورتی ندارد اما برای رهایی از فکر آزار دهنده کثیفی، خود را مجبور می کند بارها لباس را آب بکشد. شمارش، پرسیدن یا اعتراف های مکرر، تقارن و دقت، ذخیره سازی یا انبار کردن از شایع ترین نوع وسواس عملی هستند.
همچنین علایمی مانند نفرت یا نگرانی از دفع ترشحات بدن مانند ادرار یا بزاق، ترس از احتمال وقوع اتفاقی وحشتناک از جمله آتش سوزی و مرگ وابستگان، اعتقاد به اعداد سور و نحس،‌ مسواک زدن شدید و مفرط، رسیدن به سر و وضع خود به نحو افراطی، مو کندن از بدن و ناخن جویدن هم ممکن است از علایم وسواس باشد که باید به آنها توجه کرد.

اتفاق بدی خواهد افتاد؟

این افراد نه تنها خودشان زندگی راحتی نخواهند داشت بلکه اطرافیان و نزدیکانشان را هم اذیت می کنند. فرد مبتلا به ناهنجاری وسواسی – جبری به طور معمول از ترس های غیر منطقی یا افکار وسواسی رنج می برد و اغلب به صورت جبری رفتاری تکراری را برای برطرف کردن اضطراب ناشی از آن افکار وسواسی انجام می‌دهد. او معتقد است که اگر این رفتار را انجام ندهد اتفاق بدی خواهد افتاد. زندگی افراد مبتلا به این اختلال پر از اضطراب و شرمساری است و اغلب قبل از تشخیص و درمان سال‌ها در عذاب هستند. پس از تشخیص، افراد مبتلا به ناهنجاری وسواسی – جبری را می توان با دارو یا روان درمانی یا ترکیبی از آن‌دو درمان کرد. بسیاری از مبتلایان به این ناهنجاری می پذیرند که افکار آنها بی‌معنی است اما نمی توانند به آنها فکر نکنند چون منجر به پریشانی بزرگی می شود.

چه باید کرد؟
در نخستین گام باید با یک روان‌پزشک مشورت کنید چرا که این اختلال هم مانند هر بیماری و اختلال دیگری اگر زود تشخیص داده شود، راحت تر درمان می شود.
اگر در بین اعضای خانواده خود فردی دارید که مبتلا به وسواس است به یاد داشته باشید که استرس و بحران باعث بدتر شدن وضعیت بیمار می شود و احتمال عود آن را بیشتر می کند پس سعی کنید آرامش محیط خانواده را حفظ کنید.
سعی کنید وی را درک کنید و به جای ملامت و سرزنش از در دوستی و مهر و محبت با او وارد شوید زیرا اضطراب باعث بدتر شدن وسواس در فرد می شود. این در حالی که مبتلایان به اختلال بیش از سایرین از اعمال و افکار وسواس گونه خود متنفر هستند، اما گویی چاره‌ای ندارند پس اصلا آنان را سرزنش نکنید زیرا باعث بدتر شدن وضعیت خواهید شد.
به چنین شخصی برای درمان با دیده مثبت بنگرید و از هر تلاش او برای درمان قدردانی کنید.
چنین افرادی باید ذهن خود را روی موضوعات دیگر متمرکز کنند، رفتارهای دیگری انجام دهند و به خود بگویند؛ من در حال تجربه ی یک نشانه از وسواس هستم. نیاز دارم کار دیگری انجام بدهم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روانشناسی/ با وسواسی ها چگونه رفتار کنیم؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X