السفیر: «جبهه النصره» درمعرض ضربات پی در پی

السفیر: «جبهه النصره» درمعرض ضربات پی در پی

شفقنا/ متن پیش رو در شفقنا منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

اهمیت پیشروی پی در پی ارتش سوریه در حوالی غربی و شمالی شهر حماه تنها محدود به جنبه های نظامی آن نمی شود. بلکه بیشتر توجه را به عمق ساختار تشکیلاتی «جبهه النصره» جلب کرده و بخشی از نزاع های موجود در داخل این گروه را برملا می سازد. حداقل نشان می دهد که رقابت بر سر قدرت و نفوذ و تصمیم گیری در ساختار تشکیلاتی این گروه موجب آشفتگی های پیدا و پنهان و اختلاف منافع و تقابل روابط داخلی و خارجی این گروه شده است. بخصوص اینکه پیشروی ارتش سوریه چند روز بعد از آن حاصل شد که ابومحمد الجولانی رهبر «النصره» در حوالی این شهر ظاهر شد تا 1500 ستیزه جوی وابسته به گروه النصره را برای اشغال این شهر تحریک کند. اکثریت ساکنان این شهر را مسیحیان تشکیل می دهد و گروه النصره قصد داشت قبل از هرچیز فرودگاه نظامی این شهر را به تصرف خود در آورد.
تردیدی وجود ندارد که آمدن شخص الجولانی در راس تعداد زیادی از ستیزه جویانش به اطراف حلفایا که اکثر آنها را از جبهه های حلب بسیج کرده بود حکایت از این داشت که او طرحی جدی برای تسلط بر منطقه دارد و می خواهد با اشغال این منطقه «امارت نشین» اعلام نشده خود را به صورت رسمی اعلام کند. ریف حماه یکی از همین مناطق بود که در کنار ریف ادلب و حلب شمالی تا مرزهای ترکیه می توانست مرزهای یک کشور خیالی را برای الجولانی ترسیم کند.
به محض رسیدن، الجولانی با استفاده از پیشروی ستیزه جویانش و سیطره آنها بر چند شهرک و روستای اطراف مثل خطاب، ارزه و قطیش، خطبه حماسی خود را ایراد کرد. او در این خطبه ستیزه جویان را به اشغال شهر محرده تشویق نمود تا مقدمه ای بر اشغال فرودگاه نظامی حماه بوده و درنهایت شهر را در تیررس این گروه قرار دهد اما آنچه را که اتفاق افتاد به مثابه سیلی محکمی بر گونه الجولانی بود. هنوز خبر رسیدن او به ریف حماه و ایراد خطبه اش در رسانه ها پخش نشده بود که خبرهای غیر منتظره دیگری به سرعت پخش شد.
ضد حمله ارتش سوریه به رهبری سرهنگ سهیل حسن ملقب به «پلنگ» در روزهای اول و پیش از نفوذ به حلب نقش مهمی را در توقف حرکت «جبهه النصره» و بازپس گرفتن مناطقی داشت که این گروه قبلا تصرف کرده بود. با این حال تداوم این پیشروی ها و تقریبا تصرف آسان مناطقی از جمله حلفایا و طیبه الامام و زلاقیات موجب طرح پرسش هایی شد که بیشتر حول وجود جریانی در داخل « جبهه النصره » می تواند باشد . به این معنا که جریانی در اطراف رهبری این گروه وجود دارد که تصمیم به عقب نشینی از نبردهای حماه گرفته است. این عقب نشینی کاملا به چهره و اقتدار الجولانی لطمه زد. این البته برای نخستین بار نیست که الجولانی خود را مجبور به نوشیدن جام زهر عقب نشینی می یابد. چون تا به حال بارها این گونه اقداماتی برای این گروه تکرار شده است.
رمضان سال گذشته بود که الجولانی دربرابر ستیزه جویانش در حوالی حلب گفت تاسیس یک «امارت نشین اسلامی در شام» نزدیک است و او آن را به زودی رسما اعلام خواهد کرد. نظامی که به گفته او شریعت را به اجرا در آورده و به کمک «قضاه جبهه النصره» آن را پیاده خواهد کرد. این اظهار نظر موجی از شادی و بشارت را در بین نیروهای این جبهه به وجود آورد زیرا احساس می کردند رقابتی خواهد بود با دولت اسلامی داعش که در موصل اعلام خلافت اسلامی کرد. به نظر آنها گروه داعش با سوء استفاده از ثمره رنج ستیزه جویان و با بهره برداری خاص از «ستیزه جویان خارجی» دست به این کار زده است.
اما زمانی همه غافلگیر شدند که جبهه النصره با صدور بیانیه ای توضیحی قصد خود برای اعلام یک دولت اسلامی را رد کرد و گفت که کلام الجولانی صرفا شامل بند اجرای شریعت می شده است و ربطی به بند تشکیل دولت و حکومت نداشته است. به رغم این بیانیه توضیحی اما، رفتار جبهه النصره در حوالی ادلب بیانگر سرگردانی و تردید این گروه بین اعلام خلافت یا عدم اعلام آن بود. مساله ای که نشان می داد شکاف عمیقی بین طرفداران این گروه به وجود آمده است و فرماندهی مرکزی برای تصمیم گیری خود کنترل کافی بر امور را ندارد.
تحولات ریف حماه مصادف بود با زمانی که ارتش سوریه دست به پیشروی های جدید زد و به صورتی غیر منتظره جبهه النصره را مجبور به عقب نشینی از برخی شهرها کرد. دو حادثه مهم دیگر در این برهه رخ داد که مهم است: یکی ضربه بی سابقه ای که گروه احرار الشام هفته گذشته در حوالی ادلب دریافت کرد و موجب کشته شدن دهها تن از رهبران این گروه شد. به گونه ای که حتی تردید وجود دارد این گروه بتواند بعد از این به حالت سابق خود فعالیت داشته باشد. دوم مساله تشکیل یک ائتلاف بین المللی برای مبارزه با داعش در خاک سوریه است که تقریبا اکثر گروه های شبه نظامی اعم از اسلامی و غیر اسلامی را به خود مشغول کرده است. زیرا در صورت اجرایی شدن این طرح و بمباران هوایی مناطق تحت کنترل گروه های مذکور، خلا بزرگی در منطقه پدید خواهد آمد.
در همین رابطه گفته می شود منابع نزدیک به گروه «جبهه النصره» افشا کرده اند که عقب نشینی این گروه از اطراف حماه بیشتر به دلیل رهنمودهای مستقیم یکی از دستگاه های اطلاعاتی وابسته به یکی از دولت های عرب خلیج فارس بوده است که روابط مستحکمی با این گروه دارد. آنها یادآور شده اند که بهتر است این گروه حماه را ترک کرده و به سمت ادلب و حلب برود.
به گفته این منابع هدف از این عقب نشینی، تجمیع نیروهای مرکزی جبهه النصره در این دو شهر شمالی سوریه است حال آنکه قدرت اصلی این گروه بیشتر در جنوب متمرکز است. همچنین جبهه النصره دارد خود را آماده می کند تا در صورت لزوم خلا دولت اسلامی داعش را پرکرده و به عنوان نیروهای میانه رو از سوی ائتلاف بین المللی حمایت شود. این جبهه طی روزهای گذشته درگیری های خاصی با «جبهه انقلابیون سوریه» و «جنبش حزم» داشته است. زیرا جمال معروف رهبر «جبهه انقلابیون سوریه» می داند که قادر به جنگ با داعش نیست.
در کنار همه این ها باید یادآور شد که رهبران جبهه النصره حتی موفق به حل مساله اسارت گرفتن تعدادی از سربازان سازمان ملل متحد در جولان نشدند و این سربازان در نهایت بعد از آن آزاد شدند که روحانیون خارج از سوریه در میانجی گری ها دخالت کردند زیرا در درون جبهه النصره اختلافات زیادی در این باره بود و همین امر اجازه یک تصمیم گیری مشخص را نمی داد. همه این ها نشان می دهد که جبهه النصره از یک بحران درونی رنج می برد. بحرانی که در راس هرم رهبری این گروه وجود دارد و به دلیل اختلافات زیاد قادر به یک پارچه شدن نیست. این واقعیت شبیه به حالتی است که «احرار الشام» پیش از کشته شدن رهبرانش داشت.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «السفیر: «جبهه النصره» درمعرض ضربات پی در پی » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X