مدیر مرکز دیپلماسی عمومی آمریکا: پوشش خبری ایران از حوادث فرگوسن باعث کاهش اعتبار آمریکا شد

مدیر مرکز دیپلماسی عمومی آمریکا: پوشش خبری ایران از حوادث فرگوسن باعث کاهش اعتبار آمریکا شد

اشراف/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب سایت اشراف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
مدیر مرکز دیپلماسی عمومی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می‌گوید حوادث اخیر فرگوسن تأثیرات منفی قابل توجهی را بر باور و برداشت سایر کشورهای جهان از آمریکا داشته است و پوشش خبری برخی کشورها نظیر روسیه و ایران تا حدی در ایجاد این تصویر منفی دخیل بوده است.
فیلیپ سیب مدیر مرکز دیپلماسی عمومی دانشگاه کالیفرنیای جنوبیدر گفت‌و‌گویی با اندیشکده «شورای روابط خارجی» آمریکابه بررسی علل و عوامل ایجاد نگرش‌های منفی عمومی در جهان نسبت به آمریکا و راه‌های مقابله با آن پرداخته است. وی معتقد است که حوادث و ناآرامی‌های اخیر شهر فرگوسن در پی کشته‌شدن یک سیاهپوست آمریکایی از سوی نیروهای پلیس این کشور و پوشش رسانه‌ای کشورهای جهان از این موضوع به خرابتر شدن وجهه آمریکا در جهان منجر شده است. فیلیپسیب بر این باور است که گزارش‌های منفی و پوشش‌های خبری رسانه‌های خارجی را می‌توان از یک طریق کاهش داد و آن هم جلوگیری از بروز چنین حوادثی است. وی عنوان می‌کند که مردم سراسر جهان شاهد ریاکاری مقامات آمریکایی هستند، چرا که آمریکا همواره کشورهای جهان را در مورد حفظ حقوق بشر موعظه و نصیحت می‌کند حال آنکه اقدامات اخیر آمریکا خود نمونه‌ای از نقض آشکار حقوق بشر است.

■ ناآرامی‌های اخیر فرگوسن نقض آشکار حقوق بشر است ■
فیلیپ سیب، کارشناس رسانه و سیاست خارجی معتقد است که پوشش رسانه‌های خارجی از ناآرامی‌های اخیر شهر فرگوسن در ایالت میسوری آمریکا، جدیدترین نمونه‌ایست که منعکس‌کننده نگرش سایر کشورهای دیگر در مورد رفتارهای ریاکارانه آمریکاست. وی معتقد است: «آمریکا همواره سایر کشورها را در مورد شفافیت در دولت و حقوق بشر در سراسر جهان موعظه و نصیحت می‌کند، در حالیکه خود در مورد جاسوسی و تجسس‌های محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا و همچنین نیروهای غیرقابل کنترل پلیس فرگوسن دچار لغزش و اشتباه می شود. وی معتقد است از بین بردن تصویر منفی و ناخوشایند اتفاقاتی همچون حوادث شهر فرگوسن بسیار دشوار است. متن این گفتگو در ادامه آمده است:

■ حوادث فرگوسن تأثیری منفی‌ بر باور و برداشت سایر کشورهای جهان از آمریکا گذاشته است ■
- حوادث و وقایع اخیر شهر فرگوسن چقدر بر باور عمومی سایر کشورها نسبت به آمریکا تأثیرگذار بوده است؟

حوادث اخیر فرگوسن تأثیرات منفی قابل توجهی را بر باور و برداشت سایر کشورهای جهان از آمریکا داشته است. پوشش خبری برخی کشورها نظیر روسیه و ایران تا حدی در ایجاد این تصویر منفی دخیل بوده است. اما حقیقت و واقعیت در مورد این حوادث به خوبی در عکس‌ها و فیلم‌های منتشر شده از شهر فرگوسن دیده می‌شود. حقیقت و واقعیتی که ما در فرگوسن شاهد آن هستیم در تضاد آشکار و مستقیم با تبلیغات و شعارهای مقامات آمریکایی مبنی بر مبارزه برای حقوق بشر قرار دارد. در واقع صحنه تقابل تعدادی از افسران مسلح پلیس آمریکا با یک شهروند سیاهپوست که دست‌های خود را به نشانه تسلیم بالا برده است، به هیچ نوع تبلیغاتی نیاز ندارد چرا که این تصویر به نوبه خود دارای قدرت عظیمی است و خود گویای تمام واقعیت است.

■ انتقادات از آمریکا منعکس‌کننده نارضایتی آنها از دورویی و ریاکاری‌های آمریکا است ■
- بیشتر انتقادات کوبنده از جانب متحدان آمریکا یعنی کشورهای انگلیس، آلمان و کانادا صورت گرفته است. آیا این موضوع نشانه‌ای از نارضایتی عمیق این کشورها از واشنگتن است؟

در واقع انتقادات متحدان آمریکا و سایر کشورها منعکس‌کننده نارضایتی آنها از دورویی و ریاکاری‌های آمریکا است. آمریکا همواره سایر کشورها را در مورد شفافیت در دولت و حقوق بشر در سراسر جهان موعظه و نصیحت می‌کند، در حالیکه خود در مورد جاسوسی و تجسس‌های محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا و همچنین نیروهای غیرقابل کنترل پلیس فرگوسن دچار لغزش و اشتباه می شود. در نتیجه این امر می‌بینیم که برخی کشورها از چنین اتفاقی تا حدی خرسند و خشنود هستند.

■ در حال حاضر آمریکا از عدم ثبات و عزم راسخ مقامات این کشور رنج می‌برد ■
- شما فکر می‌کنید در شرایط کنونی چه بر سر بِرند آمریکا در سایر کشورهای جهان می‌آید؟

من از واژه “بِرند” برای خطاب قرار دادن ملت‌ها استفاده نمی‌کنم چرا که معتقدم چنین واژه‌ای موجب کم‌اهمیت جلوه دادن سیاست خارجی می‌شود، یک ملت کالا و یا محصول تجاری نیست که واژه “بِرند” را بتوان به آن اتلاق کرد. اما در حال حاضر آمریکا از عدم ثبات و عزم راسخ مقامات این کشور رنج می‌برد. زمانی که حکومت بشار اسد در سوریه از خط قرمزهایی که باراک اوباما تعیین و مشخص کرده بود عبور کرد (تهدید به تشدید مجازات‌ها در صورت استفاده از تسلیحات هسته‌ای) آمریکا هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداد و به نظر می‌رسد که اکنون اعتبار این کشور زیر سؤال رفته و خسارات قابل‌توجهی به اعتبار آن وارد شده است.

■ بسیاری از مردم جهان تصور مبهمی از آمریکا را در ذهن دارند ■
- چگونه رویداد‌های منفی و ناگواری مانند حادثه فرگوسن اتفاقات مثبت نظیر کمک‌های انسان‌دوستانه آمریکا پس از فاجعه فوکوشیما . یا زلزله در هائیتی را خنثی می‌کند؟

کمک‌های استثنایی و قابل توجه آمریکا پس از فجایع انسانی سالهای اخیر باید عنصر بسیار محوری پیام‌های آمریکا در حوزه دیپلماسی عمومی باشد. خودستایی به خاطر کمک‌های انسان‌دوستانه آن هم در شرایطی که این حوادث جان هزاران انسان را گرفته و یا موجب بدبختی، رنج و فلاکت هزاران انسان دیگر می‌شود به نظر کار شایسته و درستی نیست. اما در این موضوع حقیقت باید از تواضع و فروتنی برتری یابد. بسیاری از مردم جهان در حال حاضر مفهوم و تصور مبهمی از آمریکا را در ذهن دارند و از بین بردن این تصورات منفی و سرو سامان دادن به وضعیت موجود مستلزم اقدامات بسیاری از جمله ارتباطات و اطلاع‌رسانی‌های خودپرستانه خواهد بود.

■ باید از بروز اتفاقاتی مانند حادثه فرگوسن جلوگیری کرد ■
- آمریکا از چه طرقی می‌تواند تنش‌های بوجود آمده از سوی رسانه‌های خارجی منفی را کاهش دهد؟ این کار از طریق کانال‌های رسمی امکانپذیر است یا از طرق دیگر؟ و آیا می‌توان به شیوه روایت‌گری رسانه‌های خارجی شکل خاصی داد؟

گزارش‌های منفی و پوشش‌های خبری رسانه‌های خارجی را می‌توان از یک طریق کاهش داد و آن هم جلوگیری از بروز چنین حوادثی است. نمی‌توان پوشش‌های خبری رسانه‌های خارجی را تبلیغ منفی و یا خبرهای کذب و دروغ دانست. چرا که حقیقت این حادثه و تصاویر خود به اندازه کافی گویای همه چیز هستند و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. اگر پاسخ مناسب و معقولی برای تیراندازی اخیر و شرایط و محیطی که این اتفاق در آن رخ داده است (فقر، بی‌عدالتی و تبعیض نژادی) باید برای جامعه جهانی به وضوح مشخص شود. تلاش‌هایی نیز باید در جهت ایجاد رضایت روزنامه‌نگاران خارجی انجام شود، این امر نباید لزوماً در مورد روزنامه‌نگارانی که همواره خصمانه برخورد می‌کنند صورت گیرد، بلکه روزنامه‌نگارانی که قادر خواهند بود تا گزارشات منصافانه‌ای را ارائه دهند. ما مسیر بسیار دشواری را پیش روی خود داریم، اگرچه ممکن است این سیاست‌های بلند‌مدت تأثیرگذاری آنی تصاویر و فیلم‌های ویدئویی این حادثه را نداشته باشند اما تلاش در این راستا و اتخاذ چنین سیاست‌هایی بخش گسترده‌ای از اقدامات دیپلما‌ت‌های آمریکایی را تشکیل می‌دهد.

■ رسانه‌های اجتماعی بهترین راه برای دستیابی به جوامع بیگانه خواهد بود ■
- رسانه‌های دولتی مهم و عمده در کشورهایی همچون چین و روسیه تأثیر و نفوذ بسیاری زیادی در شکل دادن تصور و باور عمومی مردم نسبت به آمریکا و سایر رقبای بالقوه دیگر دارند. باید گفت از بسیاری جهات دستگاه تبلیغاتی روسیه در جهت تلاش برای جلب حمایت‌های داخلی در موضوع مداخله پوتین در اوکراین بسیار لازم و ضروری است.

در کشورهایی همچون روسیه که رسانه‌ها شدیداً کنترل می شوند و تنها پیامی که در این رسانه‌ها مشاهده می‌شود پیام دولت است، تقریباً نمی‌توان اخبار را از تبلیغات تشخیص داد. در چنین شرایطی مسلماً فضای بسیار محدودی برای ورود و بیان دیدگاه‌های رقیب و یا متضاد وجود خواهد داشت. رسانه‌های بین‌المللی ایجاد شده از سوی آمریکا همچون رادیوی اروپای آزاد/ رادیو آزادی می‌توانند در جهت مقابله با این تبلیغات مفید و سودمند واقع شوند. اما رسانه‌های اجتماعی از آنجایی که می‌توانند از مرزهای ملی عبور کنند و حتی از موانعی چون کنترل شدید دولت‌ها نیز بگذرند، همچنان بهترین راه برای دستیابی به جوامع بیگانه خواهد بود. امروزه دستگاه تبلیغات روسیه تلاش می‌کند تا از طریق مقایسه اتحاد جماهیر شوروی سابق را ضعیف جلوه دهد، اما من قصد ندارم تا در مورد تأثیرات بلندمدت جهانی آن مبالغه کنم. در حال حاضر مردم سراسر جهان به منابع متنوع اطلاعاتی دسترسی دارند و حتی با وجود محبوبیت شبکه خبری راشاتودی به عنوان ابزار اصلی اطلاع رسانی کرملین و دولت روسیه، این رسانه همچنان باید با سایر رسانه‌ها رقابت کند.

■ باورعمومی و برداشت سایر کشورها نسبت به آمریکا به شدت متأثر از فرهنگ آمریکایی است ■
- علاوه بر خروجی‌ها و رسانه‌های خبری چه راه‌های دیگر برای تأثیرگذاری بیشتر بر باور عمومی کشورهای خارجی نسبت به آمریکا وجود دارد؟

باورعمومی و برداشت سایر کشورها نسبت به آمریکا به شدت متأثر از فرهنگ آمریکایی است. در این راستا باید اذعان کنم که یکی از تأثیرگزارترین نهادهای آمریکایی در طی هفتاد و پنج سال اخیر «والت دیزنی» بوده است. اما زمانی که میان تصورات فرهنگی با پوشش‌های خبری مداوم و بسیار مهیج ناهماهنگی و ناسازگاری وجود داشته باشد مسلم است که پوشش خبری و رسانه‌ای پیروز این میدان خواهد بود و موفق به جلب نظر و توجه عموم مردم خواهد شد. با این وجود، توسعه فرهنگی همچنان به عنوان یکی از عناصر اساسی و بسیار مهم قدرت نرم قلمداد می‌شود و تأثیر بلندمدت و بسیار مهمی بر برداشت و باور عمومی مردم نسبت به آمریکا دارد.

■ عنصر اصلی و اساسی در رسانه‌های اجتماعی موضوع مکالمه و گفتگوست ■
- دورنمای رسانه‌های جهانی تنها در یک دهه گذشته، بویژه با ظهور غول‌های رسانه‌های دیجیتال همچون یوتیوب، فیسبوک و سایر شبکه‌های اجتماعی شاهد تغییر و تحولات بسیار سریع و چشمگیری بوده است. به نظر شما چه شیوه‌ها و رویه‌هایی در این حوزه قادر خواهند بود تا به باورعمومی و برداشت مردم جهان نسبت به آمریکا شکل دهند؟
عنصر اصلی و اساسی در رسانه‌های اجتماعی موضوع مکالمه و گفتگوست. در دوران گذشته که بیشتر اتکاء مردم بر شیوه‌های سنتی اطلاع‌رسانی قرار داشت، منابعی همچون رادیوی اروپای آزاد وجود داشت که تنها پیام‌ها و اخبار را به مخاطبان انتقال می‌دادند و مخاطبان نیز آنها را دریافت می‌کردند. اما امروزه مخاطبان رسانه‌های اجتماعی قادرند واکنش خود را نشان دهند. دیپلماسی عمومی باید خود را با این واقعیت جدید مطابقت دهد. سیاستگذاران باید همچنانکه صحبت می‌کنند به نظرات نیز گوش دهند و توانمندی و قدرت ذاتی نهفته در گفتگو را بپذیرند.

■ کاخ سفید باید به موضوع دیپلماسی عمومی توجه بیشتری داشته باشد ■
- نگرانی‌های شما در رابطه با برداشت عمومی مردم از آمریکا در سال‌های آتی و پیش‌رو چیست؟
من نگرانم که کاخ سفید و یا وزارت امورخارجه به موضوع دیپلماسی عمومی به صورت جدی توجه نکنند. به نظر می‌رسید «هیلاری کلینتون» وزیر سابق امور خارجه آمریکا درک بسیار زیادی از ارزش و اهمیت این موضوع داشت و توانایی‌های غریزی بسیار بالایی به عنوان یک دیپلمات عمومی از خود نشان می‌داد. اما آنچه که در حال حاضر شاهد آن هستیم بیشتر جنبه ظاهری دارد و بسیار رایج و معمولی است. ارتباط نزدیک‌تر و همکاری‌های بیشتر میان متخصصان در زمینه دیپلماسی عمومی و سازمان توسعه بین المللی آمریکا (USAID) (سازمانی که مسئولیت هماهنگی کمک‌های خارجی و بشردوستانه آمریکا را عهده‌دار است) می‌تواند یک شروع مناسب در این زمینه باشد. باید با این نکته توجه داشته باشیم که دیپلماسی عمومی تا حدی در مورد اطلاعات است و تنها زمانی به موفقیت واقعی داست خواهیم یافت که تمرکز خود را بر بهبود و ارتقاء زندگی مردم در سراسر جهان معطوف کنیم. شغل، مسکن، آموزش، مراقبت‌های پزشکی و مواردی از این دست مسائل مهم و دغدغه‌های اصلی مردم جهان هستند و شعارها و لفاظی‌ها در مورد ارزش‌های دموکراتیک در مقایسه با این مسائل اهمیت و جلوه چندانی ندارند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدیر مرکز دیپلماسی عمومی آمریکا: پوشش خبری ایران از حوادث فرگوسن باعث کاهش اعتبار آمریکا شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X