فعال حقوق بشر عربستانی: حکم آیت الله نمر از قبل آماده شده است

فعال حقوق بشر عربستانی: حکم آیت الله نمر از قبل آماده شده است

العالم/ یک فعال حقوق بشر عربستانی گفت که دستگاه قضایی و مقام های سعودی پیشتر در مورد حکم آیت الله شیخ 'نمر النمر' رایزنی و توافق کرده اند و تنها ابلاغ آن باقی مانده است.

'احمد الراشد' افزود: شورای مشورتی عربستان، قوانینی برای سرکوب آزادی بیان صادر کرده است و ما به عنوان فعالان حقوق بشر نمی توانیم اعتراض یا انتقادی بر این احکام داشته باشیم؛ در خصوص حکم شیخ نمر نیز دستگاه قضایی و طرفهای رسمی رایزنی و مشورت کردند و این حکم اینک آماده ابلاغ است.
وی درباره درخواست دادستان کل عربستان برای صدور حکم محاربه علیه آیت الله نمر، تاکید کرد: اتهام های شیخ نمر خواه صحیح باشد و یا ساختگی، در آن حد نیست که حکم محاربه در مورد وی صادر شود. حکم محاربه بر شخص قاتل و یا راهزن و یا کسی که به ناموس مردم تجاوز کند و یا اقدام به حمله مسلحانه کند، مطابقت دارد؛ اما متاسفانه دادستان کل عربستان می کوشد تا مجازات شیخ نمر را سنگین تر کند.
آیت الله نمر باقر النمر مجتهد شیعه عربستانی و از اهالی العوامیه است. فعالیت های حقوق بشری وی در حمایت از معترضان عربستانی در زمان اوج تظاهرات علیه رژیم آل سعود باعث بازداشت وی در سال 2012 میلادی شد. البته آیت الله نمر در سال های 2006 و 2008 نیز بازداشت شده بود. اما در سال 2012 ماموران امنیتی عربستان با شلیک گلوله به وی، او را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.
گفته می شود که دستگاه قضایی عربستان، شیخ نمر را به محاربه متهم کرده است.
این وکیل سعودی افزود: دادستان کل عربستان سعی می کند با تشدید مجازات، بر دستگاه قضایی تاثیر بگذارد و به نظر می رسد که رایزنی هایی میان دستگاه قضایی و طرفهای رسمی برای صدور حکم 17 سال حبس صورت گرفته است؛ قبل از ابلاغ حکم شایع شد که برای ایت الله نمر 17 سال حبس درنظر گرفته شده است اما خانواده وی تکذیب کردند. اما به نظر من حکم از قبل تهیه شده و اینک آماده است و فقط ابلاغ آن باقی مانده است.
الراشد اظهار داشت: همواره اتهام های متعدد و سنگینی وجود دارد که ساختگی است و اگر فرض کنیم که آنها صحت دارند باید مجازات متناسب با این اتهام ها صادر شود. علی رغم آنکه عربستان پیمان آزادی بیان و اندیشه را امضا کرده است اما برخی قوانین از سوی شورای مشورتی برای مصلحت هایی مشخص و یا بر اساس طرح های وزارت کشور برای سرکوب فعالان صادر شده است.
وی گفت: متاسفانه ما به عنوان فعال حقوق بشر نمی توانیم اعتراض و یا انتقادی بر احکام متناقض آزادی بیان و اندیشه وارد کنیم. دستگاه قضایی فقط باید بر اساس قانون و نه بر اساس گفته های دادستان کل، حکم صادر کند.
این وکیل عربستانی درباره اقدام های فعالان حقوق بشر برای دفاع و حمایت از آیت الله نمر نیز تصریح کرد: در عربستان هیچ نهاد مشخصی وجود ندارد که شکایت فعالان حقوق بشر را بپذیرد. برخی شخصیت ها از سازمان عفو بین الملل از این کشور بازدید می کنند و گزارش های خود را به صورت محرمانه می نویسند و ما به عنوان فعالان حقوق بشر با آنها دیدار نمی کنیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فعال حقوق بشر عربستانی: حکم آیت الله نمر از قبل آماده شده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X