پدر زنی که دخالت می‌کند و مادر شوهری که زرنگ بازی در می‌آورد

پدر زنی که دخالت می‌کند و مادر شوهری که زرنگ بازی در می‌آورد

خراسان/ حدود ۳ سال است که ازدواج کردم، پدر زنی دارم که در همه مسائل زندگی ما دخالت می کند، علاوه بر این، در طول این ۳ سال نتوانستم با خانواده همسرم رابطه خوبی داشته باشم.
با ازدواج شرایط زندگی افراد تغییر می کند از جمله این شرایط نقش های فرد در زندگی جدید است. فرد علاوه بر نقش هایی که در خانواده خود داشته از جمله فرزند، خواهر یا برادربعد از ازدواج نیز نقش همسر، عروس یا داماد را برعهده دارد و این نقش های جدید وظایفی را به همراه می گیرد که فرد با مدیریت مناسب می تواند از بروز اختلاف جلوگیری کند. بعد از ازدواج وتشکیل خانواده برقرار کردن تعادل و تعامل مناسب میان والدین و همسریکی از مهم ترین تکالیف زوجین است. از طرفی نیز سوء تفاهم و اختلاف با خانواده همسر برای زوجین امری اجتناب ناپذیر است. با ازدواج ، زوجین با خانواده ای که تا کنون تعاملی با آنها -به عنوان عروس یا داماد- نداشته اند وارد ارتباط می شوند. واقعیت این است که وقتی افراد ازدواج می کنند،به این موضوع توجه نمی کنند که با یک خانواده دیگر وصلت کرده اند. دقت کنید با یک خانواده نه با یک فرد.ممکن است این خانواده رسم و رسوم، رفتارها، اعتقادات و عادت هایی برخلاف شما داشته باشند. زمانی که این اختلاف نظرها یا تفاوت ها در زمینه های مختلف به شما و همسرتان سرایت کند، کشمکش و درگیری شروع می شود. در ادامه راهکارهایی برای مدیریت بهترارتباط با خانواده همسر و نیز خانواده پدری ارائه می شود:
ذهنیت منفی خود را تغییر دهید. اینکه افراد چه نگرشی به خانواده همسر دارند بسیار مهم است؛ مثلا اگرخانم در خانواده ای بزرگ شده که خانواده پدر –از جمله مادربزرگ ، پدر بزرگ، عمه و...- با دخالت کردن باعث ایجاد تنش و نارضایتی مادر شده اند در این حالت احتمالا خانم پیش داوری و نگرش خوبی نسبت به خانواده شوهر نخواهد داشت. همین عامل می تواند باعث پیش داوری و به وجود آمدن افکار منفی نسبت به رفتارهای خانواده همسرشود که آغاز کننده بسیاری از سوء تفاهم ها و تنش ها می شود. به خانواده همسر خود احترام بگذارید. احترام به خانواده همسر جزو ضروریات یک ارتباط خوب است. حتی اگر به شما علاقه ای ندارند، رفتاری انجام ندهید که ارتباط تان بدتر شود. هرگز با آنها با لحن بد صحبت نکنید و به آنها توهین نکنید. به ارتباط با آنها علاقه نشان دهید و به حرف شان توجه کنید.
در پی تغییر خانواده همسر خود نباشید. آنها را همانطور که هستند بپذیرید. سعی کنید به جای اینکه منتظر بمانید آنها رفتارخود را تغییر دهند شما با رفتاری معقول و سنجیده همراه با احترام و محبت شاهد تغییرات مثبتی در ارتباطاتتان باشید.
اختلافات و مشکلات خود را با خانواده هایتان در میان نگذارید . دربسیاری از مواقع بیان مشکلات با خانواده ها، ضمن این که راه رابرای دخالت در زندگی شما باز می کند، به علت نداشتن آگاهی و تخصص کافی و همچنین از سر دلسوزی راه حل هایی از طرف آن ها ارائه می شود که ممکن است اوضاع را از آن چه هست بدتر کند. دیگر اینکه نگرش منفی نسبت به همسر شما در ذهن خانواده ها ایجاد می شود که زمینه ساز اختلافات بیشتر خواهد شد.
علاقه خود را به آنها نشان دهید، از صحبت کردن درباره کدورت های گذشته، اجتناب کنید وآنها را متوجه این مسئله کنید که ارتباط خوب و صمیمانه به همراه احترام متقابل با آنها یکی ازضروریات زندگی مشترک شماست.
گذشت کنید. گذشت به معنای فراموش کردن مسئله نیست، بلکه گذشت به معنای رها کردن خود از خشم است. گذشت نشانه کنترل شما بر احساساتتان است نه ضعف شما.

پیش داوری منفی ممنوع!

هر انسانی برای این که به دیگران اعتماد کند و آن ها را در حریم خصوصی ذهن خود بپذیرد، به گذشت زمان و قضاوت درباره عملکرد و میزان ظرفیت آن ها نیاز دارد و مادر شوهر شما نیز از این امر مستثنی نیست؛ بنابراین این که شما انگیزه مادر شوهرتان را حدس می زنید، نمی تواند به طور کامل درست باشد؛ چرا که ممکن است اصلا منظوری نداشته و یا هدفش چیز دیگری، به جز پیشگیری از پررو شدن شما باشد.

حساسیت نشان ندهید

حال با فرض این که حدس شما درست است، به شما توصیه می شود ضمن کم کردن حساسیت خود در این رابطه، سعی کنید در حد توان خود و قبل از این که کاری را به شما محول کنند، خودتان در انجام کارهایی که از دست تان بر می آید، پیش قدم شوید و آن ها را بدون منت انجام دهید؛ زیرا در این صورت تلقی شما این است که خودتان خواسته اید، کار کنید و این مسئله علاوه بر این که فشار روانی کمتری را به شما تحمیل می کند باعث می شود، اگر احیانا مادرشوهرتان فکر می کند که با دستور دادن روی نقطه ضعف شما کار و یا شما را تحقیر می کند، متوجه اشتباه خود شود و حتی اگر بار اول شرمنده نشود در دفعات بعدی متوجه خواهد شد که شما به خاطر چنین مسائل بی اهمیتی از خود ضعف نشان نمی دهید و این درست زمانی است که شما می توانید با صبر و حوصله به برقراری یک رابطه دوستانه با مادر شوهر و خواهر شوهر خود فکر کنید.
بدون شک قضاوت و اظهار نظرهای اطرافیان نیز در این خصوص اجتناب ناپذیر است و با این گونه رفتار کردن و کمک کردن به مادرشوهر، خواهید توانست نظرات مثبت دیگران را در جهت تایید رفتارهای خود به دست آورید. در خور ذکر است که شما باید خود را از حصار افکار و پیش داوری های منفی رها کنید و رفتار خود را بر پایه مثبت اندیشی استوار سازید؛ زیرا در چنین حالتی، نه تنها احساس حقارت و نفرت نخواهید کرد بلکه از این که مفید هستید لذت خواهید برد و رضایت قلبی خواهید داشت. مطمئن باشید با رفتارهای صحیح و حفظ احترام بزرگ ترها، به یک جایگاه مطلوب در بین اعضای خانواده همسرتان دست خواهید یافت.

چند توصیه کلی و کلیدی

1 - پرهیز از داشتن انتظارات غیر معقول از خانواده همسر.
2 - پرهیز از ذهن خوانی و رعایت احترام متقابل به خانواده همسر.
3 - استفاده از راهکارهای منطقی برای شناخت بیشتر خانواده همسر مانند مشاهده رفتار آن ها در مسافرت و...
4 - درک تفاوت های فردی و خانوادگی خود و خانواده همسر و پرهیز از مقایسه آن ها با دیگران.
5 - توجه به این نکته که هیچ فردی کامل نیست و هر فردی ممکن است مرتکب اشتباه شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پدر زنی که دخالت می‌کند و مادر شوهری که زرنگ بازی در می‌آورد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X