معاون پارلمانی وزارت نفت: قرارداد صادرات گاز به اروپا نیازی به مصوبه مجلس ندارد

معاون پارلمانی وزارت نفت: قرارداد صادرات گاز به اروپا نیازی به مصوبه مجلس ندارد

خراسان/ بحث صادرات گاز ایران به اروپا در دولت یازدهم بیش از گذشته به صورت جدی مطرح شده است و اظهارنظرهایی درمورد بررسی و مذاکراتی در این خصوص حتی از بیان بیژن زنگنه، وزیر نفت مطرح شده است، اکنون یک پرسش اساسی آن است که چنین قراردادهایی نیازمند مصوبه مجلس هست یا خیر.

این موضوع را با شجاع الدین بازرگانی، معاون امورحقوقی ومجلس وزیر نفت درمیان گذاشتیم که جزئیات بیشتر آن را درگفت وگو با وی می خوانید: *این روزها بحث صادرات گاز به اروپا و برخی از کشورهای دیگر بیشتر مطرح می شود، آیا این موضوع نیاز به مصوبه مجلس دارد؟ -اساسا آن چیزی که به قرارداد شرکتها برمی گردد، {نیازی ندارد} چون اگر صادراتی بخواهد انجام شود، صادرکننده شرکت ملی گاز خواهد بود و آن طرف نیز مثل شرکت بوتاش ترکیه است درجامعه اروپا نیز شرکتها طرف قرارداد وخریدارمی شوند. دریک کلام به شما بگویم آن چیزی که مصوبه مجلس را می خواهد تفاهم نامه ها، مقاوله نامه ها وقراردادهای مشترکی است که بین دولتها بسته می شود که لزوما باید مصوبه مجلس را داشته باشد ولی قراردادهایی که شرکتها مثل شرکتهای تابعه دستگاه های اجرایی در راستای اساسنامه خودشان می بندند؛ لزوما نیازی به مصوبه مجلس ندارد اما... *وجه تمایز این دو چیست؟ -اما باید این قراردادها را به اطلاع هیئت رییسه مجلس برسانند.

بندی در قانون نفت یا قانون اختیارات و وظایف وزارت نفت هست که قراردادهایی که تعهدات بیش از 5 سال داشته باشد، البته عدد و رقم در آن نیست، درفرآیند عقد قرارداد و نوع و مکانیزم ومبلغ آن یعنی آن چیزی که مختصات و محتوای قرارداد است، لزوما نباید به مجلس برود و مصوب شود، فقط باید بعد از انعقاد به اطلاع هیئت رییسه و رییس مجلس شورای اسلامی برسد و این جزو اختیارات ایشان است که به اطلاع روسای کمیسیون ها و حسب مورد اگر نمایندگان بخواهند اطلاع پیدا کنند،اطلاع رسانی کنند. *یعنی اگر قرارداد زیر5 سال باشد نیز نیازی به اطلاع رسانی نیست؟ -حالا اطلاع رسانی نوعا می شود.مثلا گزارش وزارت اقتصاد یا سایر دستگاه های اجرایی که درقالب برنامه پنج ساله که به مجلس می دهند،در پیوست گزارش ها هست یعنی این طور نیست که مجلس محترم که دستگاه نظارتی و قانون گذار است از کنه قراردادهایی که به شکل محتوایی یا کلان ودرمقیاس بزرگ هست ، مطلع نباشد ولی این که مصوبه مجلس را بخواهد، نه ؛حالا چه درمورد صادرات گاز باشد یا واردات گاز مایع و امثال آن ها. *پس بحث هایی که درمورد قراردادکرسنت به وجود آمده است اصلا درمورد این مسئله نیست ودرمورد قیمت گذاری گاز است؟ - آن یک بحث جداست.بحثهایی است که بین طرفین وجود دارد.آن موقع هم مجلس نمی گفت که بیایید مصوب کنید و الان هم نمی گوید که چرا مصوب نیست.هیچ ارتباطی با بحث تصویب مجلس نیست.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون پارلمانی وزارت نفت: قرارداد صادرات گاز به اروپا نیازی به مصوبه مجلس ندارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X