روانشناسی/ پسر 16 ساله پرخاشگر و دختر 13 ساله خجالتی

روانشناسی/ پسر 16 ساله پرخاشگر و دختر 13 ساله خجالتی

خراسان/ ناسازگاری در دوران نوجوانی

پسری ۱۶ساله دارم، خیلی پرخاشگر شده است و به من بی احترامی می کند و اصلا با خواهرش که ۶ ساله است، سازگاری ندارد و دائم او را کتک می زند، خیلی با او صحبت می کنم و پیش مشاور هم برده ام، اما نتیجه ای نگرفتم، نگرانش هستم چون این رفتارها روی عملکرد تحصیلی او تاثیر منفی گذاشته است.

من نگرانی شما را کاملا درک می کنم، امیدوارم مطالب ذیل کمک کننده باشد.

۱ -پسر شما در دوران بلوغ و تحت تاثیر شدید هورمون ها و کروموزوم ۶ قرار دارد، پس رفتارهایی مثل عصبانیت، هیجان خواهی، انتقاد کردن و ایراد گرفتن، درگیری با خواهر و برادر و ... از ویژگی های خاص این دوره سنی است.

۲ - عوامل دیگری غیر از این ها نیز ممکن است در ایجاد رفتارهای ناسازگارانه موثر باشد؛ مثل استرس های دوران بارداری و زایمان سخت در مادر و سابقه تشنج، کم خونی، کم کاری یا پرکاری تیروئید، کمبود کلسیم و ... در نوجوان که باید توسط متخصص بررسی و درمان شود.

۳- وقتی با خواهرش درگیر است، لطفا قضاوت نکنید آن ها را محاکمه نکنید و علیه هر کدام از آن ها حکمی صادر نکنید؛ مثلا به پسر یا دخترتان نگویید تو مقصری، تو کوتاه بیا و ... آن ها را رها کنید، بگذارید خودشان موضوع را حل و فصل کنند، اما به صورت جداگانه می توانید با هر کدام به اختصار صحبت کنید، توجه داشته باشید او را با خواهرش مقایسه نکنید، در حضور او به خواهرش توجه و محبت نکنید و ...

۴ - لطفا رفتارهای خودتان را بررسی کنید که چه زمانی به شما بی احترامی می کند، مثلا اگر زمانی که او را نصیحت یا از او انتقاد می کنید این اتفاق می افتد، پس هرگونه امر و نهی، مقایسه، تهدید و ... را به سرعت قطع کنید.

۵ - وقتی عصبانی می شود و سر و صدا می کند، توهین می کند و ... فقط و فقط گوش کنید، جواب ندهید، بحث یا به اصطلاح کل کل نکنید و او را رها کنید، در عوض نکات مثبتش را مطرح و تقویت کنید.

۶ - شما و همسرتان رابطه عاطفی تان را بدون شرط با او تقویت کنید، یعنی ابراز علاقه کنید، عشق بورزید، بگویید دوستش دارید...، اما نگویید هر وقت رفتارش خوب شد ما هم این کارها را خواهیم کرد.

۷- رفتارهای گذشته و حال خودتان را بررسی کنید آیا او این رفتارها را از شما و همسرتان نیاموخته است؟! اگر این گونه است، رفتارتان را اصلاح کنید.

۸ - مسلما این رفتارها ریشه در گذشته او دارد و برای بررسی دقیق تر آن ها نیازمند ادامه جلسات مشاوره هستید.

مباحث مشاوره ای و راهکارهای تربیتی سریع جواب نمی دهد. پس لطفا شما و همسرتان در ابتدا بدون حضور فرزندتان جلسات را ادامه دهید تا زمینه برای حضور او در جلسات بعدی فراهم شود.

۹- رفتار مناسب شما و همسرتان می تواند فضای خانه را گرم و عاطفی کند و در ایجاد رفتارهای مثبت فرزندتان نقش زیادی دارد، پس این روابط را تقویت کنید.

۱۰ - با شروع سال تحصیلی هرگونه امر و نهی و تذکر درباره مطالعه یا انجام تکالیف را قطع کنید.

۱۱ - توکل به خداوند بزرگ را هرگز فراموش نکنید، برایش دعا کنید و از خدا کمک بخواهید.

۱۲ - مشکلات او را در حضور هیچ کدام از اعضای خانواده تان بیان نکنید.

حسین سلیمان پور

کارشناس ارشد روان شناسی تربیتی

می ترسم جالب نباشم!

دختری ۱۳ ساله ام و از حرف زدن با دیگران می ترسم، فکر می کنم اگر حرف بزنم امکان دارد زیاد جالب نباشد یا کسی را ناراحت کنم. به همین دلیل بیشتر جاها ساکت هستم. لطفا مرا راهنمایی کنید.

در همین ابتدا شما را به خاطر توصیف دقیقی که از شرایط خود و احساس خودتان داشتید تحسین می کنم.

ضمن این که خوشحالم که با سن کمی که دارید در پی شناخت بیشتری از خود هستید و این بسیار عالی است.

یک تصور نادرست

اولین مسئله ای که باید به آن بپردازیم این است که تصور نادرستی در ذهن وجود دارد مبنی بر این که ما باید به گونه ای زندگی کنیم که همه ما را دوست داشته باشند و این تصور موجب می شود که در بسیاری از موارد، از خواسته های خود بگذریم و به فرد منفعلی تبدیل شویم که فقط در پی کسب رضایت و تایید دیگران است و هیچ رضایت درونی و پیگیری اهداف شخصی نداشته باشد.

حقیقت این است که بین افراد تفاوت های بسیاری از لحاظ ویژگی ها و الگوهای روانی و شخصیتی وجود دارد و این به انتخاب سبک های زندگی متفاوت منجر می شود؛ بنابراین خیلی طبیعی است که بسیاری از حرف ها و رفتار ما مورد پسند افراد دیگر قرار نگیرد.

ما باید بتوانیم افراد را با وجود تفاوت در دیدگاه ها و سلایق مختلف بپذیریم و نگرانی از پذیرفته نشدن از سوی دیگران موجب نشود تا عقاید و نظرات خود را بیان نکنیم اما باید در این مسئله دقت کنیم که چطور رفتار کنیم که هم حرف و نظر خود را گفته باشیم و هم موجب رنجش خاطر کسی نشویم.

یادگیری مهارت ارتباط موثر با دیگران که شامل مواردی مثل گوش دادن فعال و توجه به اجزای کلامی وغیرکلامی ارتباط است می تواند در این زمینه مفید واقع شود. نکته دیگری که به آن اشاره کرده اید، ترس از جالب نبودن حرف هایتان است. این مسئله نیاز به گفت وگو و یا بررسی عمیق تری دارد.

خودتان فکر می کنید چه چیزی در حرف هایتان وجود دارد که ممکن است آن را جالب نکند؟ چرا فکر می کنید حرف هایتان جالب نیست؟ برای این تصور خود شاهدی هم دارید یا صرفا این حس خودتان است؟ به نظر می رسد این جا هم به نوعی درگیر و نگران قضاوت دیگران هستید.

اگر حرفی بزنید که برای دیگران جالب نباشد ممکن است چه اتفاقی بیفتد؟ معنی جالب نبودن برای شما مترادف با چه احساسات دیگری است؟ پاسخ و بررسی این سوالات می تواند به شناخت جامع تری از ویژگی های خودتان منجر شود.

هر زمان احساس کردید در این مسیر به کمک بیشتری نیاز دارید حتما با یک روانشناس متخصص مشورت کنید شناخت خود در سنین پایین تر می تواند نقش بسیار سازنده ای در زندگی داشته باشد، پس حتما به این مسیر خوبی که انتخاب کرده اید ادامه دهید.

آسیه امیدوار طهرانی

کارشناس ارشد روانشناسی

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روانشناسی/ پسر 16 ساله پرخاشگر و دختر 13 ساله خجالتی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X