اعتماد نوشت: اعتماد‌سازی با راه خاتمی؛ اصلاح‌طلبان چه راهی را باید انتخاب کنند؟

اعتماد نوشت: اعتماد‌سازی با راه خاتمی؛ اصلاح‌طلبان چه راهی را باید انتخاب کنند؟

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

اصلاحات و اصلاح‌طلبان را نمی‌توان نادیده گرفت. شاهد مثال این مدعی پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری است. جایی که اصلاح‌طلبان در سخت‌ترین شرایط و با وجود همه محدودیت‌های بازیگری سیاسی، تمام‌قد از حسن روحانی حمایت کردند تا اصولگرایان که خود را در انتخابات از پیش برنده می‌دانستند، غافلگیر شوند. با رفتن احمدی‌نژاد و آمدن روحانی، اوضاع و احوال اصلاح‌طلبان کمی بهتر شد تا مدیران این جناح انگیزه‌یی دوباره برای نمایندگی مطالبات هواداران پرشمار اجتماعی خود بیابند. تغییر دولت، تغییر دوران نبود اما این بهانه‌یی نبوده و نیست تا اصلاح‌طلبان دست از آرمان‌ها و مطالبات‌شان بردارند. سید محمد خاتمی در مقام محبوب‌ترین چهره جریان اصلاحات که می‌تواند فصل‌الخطاب همه گروه‌ها‌ی اصلاح‌طلب باشد، دست به‌کار شد و در پاسخ به این سوال کلیدی که تدبیر اصلاح‌طلبان از این پس چه خواهد بود از تعامل و همکاری با حاکمیت با حفظ هویت اصلاح‌طلبی خبر داد و نامه مجمع روحانیون مبارز به رهبری انقلاب را هم امضا کرد تا مشخص شود که اصلاح‌طلبان به این راحتی‌ها تسلیم فشارهای برخی اصولگرانماها نخواهند شد. حالا استراتژی اصلاح‌طلبان مشخص است. جناح رقیب هم نگران و ناراحت از اینکه نتوانسته اصلاحات را بمیراند نشان داده که برای ضربه زدن به گفتمان اصلاحات و اصلاح‌طلبان، خط قرمزی ندارد. در این میان اصلاح‌طلبان در رقابتی نابرابر با اصلاح‌طلب‌ستیزان برخوردار از ابزار قدرت باید مطالبات توده‌های اجتماعی اصلاح‌طلب را پیش ببرند، مطالباتی که همه تعریف شده در قانون اساسی و منطبق با ساختار سیاسی کشور است. اما اینان باید به یک سوال اساسی پاسخ دهند؛ «بدبینی بخشی از نهاد‌های حاکمیتی و چهره‌های تاثیرگذار نظام به اصلاح‌طلبان می‌تواند به خوشبینی تبدیل شود و اصلاح‌طلبان برای تغییر این رویکرد چه گام‌هایی باید بردارند؟» این سوال را با فیض‌الله عرب سرخی، محمدرضا تاجیک، رسول متتجب‌نیا و نجفقلی حبیبی مطرح کرده‌ایم. به اعتقاد اینان راه‌حل اصلاح‌طلبان، ادامه مسیری است که سید محمد‌خاتمی مشخص کرده است.

اعتماد یک شبه ایجاد نمی‌شود

فیض‌الله عرب سرخی
تلقی همه اصلاح‌طلبان برای ادامه کار همان مسیری است که آقای خاتمی رفته است و امروز هم به ما نشان می‌دهد. اگرچه کسانی تندتر یا کندتر رفته‌اند اما به‌طور کلی باور ما کماکان همین است. البته این اعتماد یک شبه ایجاد نمی‌شود. اما در بدنه حاکمیت این باور وجود دارد که حرف‌هایی از جنس اینکه اصلاح‌طلبان به دنبال براندازی هستند، درست نیست. در انتخابات 88 خیلی از کارها به نام اصلاح‌طلبان صورت گرفت. کارهایی ساماندهی شده بود و از بیرون هدایت می‌شد که می‌گفتند اصلاح‌طلبان انجام داده‌اند تا آنها را برانداز جلوه دهند. توضیح موضوعات و مسائلی که ایجاد فاصله کرده است، می‌تواند در شفاف‌سازی و ایجاد تلقی صحیح که منجر به اعتماد‌سازی می‌شود، موثر واقع شود. بر همین اساس نباید انتظار داشت که یک روزه به نتیجه برسیم. اگر این تلاش برای اعتماد‌سازی قطع شود همان‌طور که در 100 سال اخیر در برهه‌هایی از زمان قطع شد و حتی برای سال‌ها سرکوب شد، شرایط دشوار‌تر می‌شود. این حرکت باید متناسب با ظرفیت جامعه و حاکمیت ادامه پیدا کند.

گفت و گو راه حل اختلافات

رسول منتجب‌نیا
اگر جریان‌های حاکمیتی باز هم بخواهند به راه خود بروند و بدون سند و دلیل برای اصلاح‌طلبان پرونده‌سازی کنند، کاری از پیش نخواهد رفت. به نظرم طرفین باید مسائل را بدون افراط و تفریط حل‌و‌فصل کنند و پتانسیل این کار در میان سیاسیون دو جناح وجود دارد. اصلاح‌طلبان هم تاکنون حرکت‌های مثبت زیادی انجام داده‌اند. از رفتارهای آقای روحانی در حرکت‌های اعتدالی بسیار حمایت می‌کنند و از حرکت‌هایی که حمل بر افراط می‌شود خودداری می‌کنند. اصلاح‌طلبان قایل به فعالیت سیاسی و مدنی در چارچوب قانون اساسی و رعایت خطوط قرمز هستند. البته مخالفان اصلاحات به این راحتی‌ها نمی‌گذارند تا اصلاح‌طلبان فعالیت‌های خود را از سر بگیرند اما اکثریت مدیران حاکمیت می‌دانند که اصلاح‌طلبان فرزندان این نظام هستند و هرگز دست از نظام و انقلاب بر نمی‌دارند. آنها می‌دانند که اصلاح‌طلبی یعنی اصلاح امور با روش‌های مدنی که به بهتر شدن وضعیت زندگی اقتصادی و مدنی مردم کمک می‌کند. معتقدم که با وجود همه فشارها و تهدیدها اصلاح‌طلبان باید راهی را بروند که تا به امروز رفته‌اند. البته آقای خاتمی هم با اظهارات اخیر خودشان هم راه را برای اصلاح‌طلبانی که نمی‌دانستند چه رویکردی باید داشته باشند نشان دادند و هم آنکه پیام واضح و بی‌واسطه‌یی را برای حاکمیت فرستادند که اصلاح‌طلبان قصد برهم زدن بازی را ندارند و تنها می‌خواهند به مدیران کشور در بهبود زندگی مردم و کشور کمک کنند.

کمک به مدیران کشور موثر است

نجفقلی حبیبی
در نظر نگرفتن اصلاحات کتمان حقیقت و روز روشن است و نیازی به استدلال هم ندارد چرا که آنچه عیان است چه حاجت به بیان است. حساسیت‌هایی را دستگاه‌های نظارتی به مجموعه و فعالیت اصلاح‌طلبان دارند اما مجموعه‌یی که در راس آن عقلا و بزرگان و معتمدان نظام هستند و هیچ تمردی نسبت به نظام ندارند، یقینا یا حساسیت‌ها از بین می‌رود یا به حداقل خواهد رسید. بر همین اساس معتقدم که پافشاری اصلاح‌طلبان بر مواضع قانونی خود و خلع سلاح جریان ضد اصلاحات و ارایه طرح‌های کارشناسی و بدون توقع به مدیران کشور در اعتماد‌سازی و از بین رفتن کدورت‌ها می‌تواند موثر واقع شود.

از زیر آستین بیرون بیاییم

محمدرضا تاجیک
اصلاح‌طلبان باید از زیر آستری که دیگران به روی‌شان کشیده‌اند، بیرون بیایند و چهره واقعی خود را به نمایش بگذارند. بی‌تردید، صحنه‌ این نمایش باید جامعه باشد، جایی که مردم تماشاگر و تماشاگر-بازیگر آن هستند. جنبش اصلاح‌طلبی جزیی انکارناپذیر از تاریخ امروز و فردای این مرز و بوم است و اصلاح‌طلبان حق ندارند با انفعال و خمودگی خود، اجازه دهند این تاریخ بی‌حضور و بی‌اذن آنان ورق بخورد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اعتماد نوشت: اعتماد‌سازی با راه خاتمی؛ اصلاح‌طلبان چه راهی را باید انتخاب کنند؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X