وزیر خارجه دانمارک در گفت وگو با خراسان: به دنبال قطع کمک های مالی از داعش هستیم/ قدم اول این است که داعش را از عراق بیرون کنیم

وزیر خارجه دانمارک در گفت وگو با خراسان: به دنبال قطع کمک های مالی از داعش هستیم/ قدم اول این است که داعش را از عراق بیرون کنیم

خراسان/ دانمارک از نخستین کشورهای تاسیس کننده پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است. مارتین لیدگارد، وزیر خارجه دانمارک هم یک روز پیش از ورود به ایران، در اجلاس سران ناتو در ولز انگلیس حضور داشته است. 10 کشور عضو ناتو شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، دانمارک، لهستان، ایتالیا، کانادا استرالیا و ترکیه اعلام کرده اند که ائتلافی بین المللی علیه گروه تروریستی داعش تشکیل داده اند. با این حال این کشورها بدون چاره جویی برای زمینه های ایجاد داعش و شریان های حیاتی این گروه تروریستی، راه به جایی نمی برند. مارتین لیدگار د، وزیر خارجه دانمارک روز یکشنبه پس از ملاقات با وزیر خارجه کشورمان در مشهد در همین زمینه، با روزنامه خراسان به گفت و گو نشست. او در ابتدا از رویکرد ائتلاف در قبال کشورهای حامی داعش سخن گفته است:

آقای لیدگارد شما در مذاکرات منطقه ای تان درباره بحران داعش با یک دوگانگی روبرو هستید. در مذاکرات با مقامات ایران درباره یک دشمن مشترک گفت و گو می کنید. اما هنگامی که به عربستان بروید، داعش دشمن مشترک شما و عربستان نیست. رویکرد ائتلاف بین المللی علیه داعش در قبال این دوگانگی چیست؟
هدف ما این است که با دو کشور ایران و عربستان در این زمینه مذاکره کنیم. اکنون به ایران آمده ایم و پس از آن به عربستان می رویم. ما می دانیم که نمی شود مقابله با بحران هم در سوریه و هم در عراق و به طور کلی مقابله با افراط گرایی را بدون هماهنگی با کشورهای بزرگ منطقه انجام داد. قدرت های بزرگ این منطقه ایران و عربستان هستند و همچنین ترکیه. من تصور نمی کنم که بدون قانع کردن همه طرف ها امکان رسیدن به راه حل مهیا باشد. البته من می دانم که در این زمینه سابقه بسیاری وجود دارد و برخی از طرف ها با یکدیگر هماهنگ تر هستند. با این حال من هیچ راهی برای خروج از این وضعیت بدون همراهی همه طرف ها نمی بینم.

شما در این مذاکرات پیام خاصی برای ایران یا عربستان دارید؟
بله! ما می خواهیم به روشنی اعلام کنیم که مبارزه با افراط گرایی، مبارزه غرب با اسلام نیست. ما می دانیم که بسیاری از افرادی که از داعش متضرر شده اند، مسلمان هستند و آن ها بسیاری از شهروندان مسلمان را به قتل رسانده اند. پیام دوم نیز این است که ما فقط زمانی می توانیم به هدف مان در قبال افراط گرایی دست یابیم که یک رویکرد واقع بینانه در این زمینه را در پیش بگیریم. این مبارزه فقط از طریق ابزارهای نظامی موفق نمی شود. ابزارهای نظامی بسیار مهم هستند اما باید توجه کنیم که متوقف کردن حمایت های مالی از گروه های افراطی دقیقا به اندازه رویکرد نظامی اهمیت دارد. موضوع دیگری نیز که باز هم در همین سطح اهمیت است، متوقف کردن سیل افزوده شدن جنگ جوهای خارجی به گروه های افراطی است. البته حیطه اقدامات ما بسیار گسترده است و به عنوان نمونه شامل کمک های بشر دوستانه به این منطقه نیز می شود. با این حال مهم این است که بدانیم علاوه بر ابزارهای نظامی، باید از ابزارهای سیاسی، اقتصادی و حقوقی در این زمینه استفاده کنیم.

علاوه بر این ها، آیا برنامه عملیاتی خاصی در این زمینه وجود دارد؟
مطمئنا. قدم اول این است که داعش را از عراق بیرون کنیم. با این حال ما می دانیم که بدون وجود راه حلی برای بحران سوریه، این اقدام نیز اساسی نخواهد بود. تا زمانی که مسئله سوریه حل نشود، نمی توانیم دیگران را با خودمان همراه کنیم به ویژه عربستان سعودی را.
با این حال تناقضی در این زمینه وجود دارد و آن اتخاذ مواضع دوگانه است. در حالی که شما به ایران آمده اید و دست همکاری دراز کرده اید، باراک اوباما می گوید نمی خواهد با ایران علیه داعش همکاری کند و دکترظریف هم تأکید کردند

که آمریکا در مقابله با داعش جدی نیست؟
پرزیدنت اوباما قطعا به این دلیل چنین موضعی اتخاذ کرده است که مذاکرات هسته ای هنوز ادامه دارد. من امیدوارم که برای مذاکرات هسته ای، راه حلی پیدا شود و تحریم ها لغو شوند. این اتفاق به دلایل بسیاری خیلی مطلوب خواهد بود. هم به این دلیل که در آن شرایط می توانیم روابط اقتصادی ایران با اتحادیه اروپا و آمریکا را بسیار قوی کنیم و همچنین به این دلیل که بسیاری از موضوعات دیگر هم از آن به بعد می توانند مطرح شوند که منافع اتحادیه اروپا، دانمارک، آمریکا و ایران را تضمین می کنند. ما می توانیم روی این موضوعات متمرکز شویم، زیرا به در این زمینه ها به متحد نیاز داریم.

یعنی شما بین موضوع مقابله با داعش و مذاکرات هسته ای، ارتباطی می بینید؟
نه. منظور من این است که باید منتظر بمانیم تا مسئله هسته ای حل بشود. هر زمان که این پرونده حل بشود می توانیم به سرعت موضوعات دیگر را هم آغاز کنیم.

بنابراین در این شرایط شما آینده مراودات احتمالی ایران با اروپا در موضوعات مهمی مانند افزایش منابع تامین انرژی اروپا را چگونه ارزیابی می کنید؟
ما در ابتدا به توافق هسته ای نیاز داریم. پس از آن دقیقا همان است که شما گفتید. ما در اروپا به این نیاز داریم که منابع تامین انرژی مان را متنوع کنیم. برای این منظور روش های متعددی وجود دارد. صرفه جویی در مصرف انرژی، استفاده از انرژی های تجدید پذیر و البته افزایش منابع واردات گاز به اروپا. من مطئن هستم که در این زمینه ایران می تواند یک شریک قابل اتکا باشد. هر زمان که مسئله هسته ای حل بشود، این مسئله را آغاز خواهیم کرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر خارجه دانمارک در گفت وگو با خراسان: به دنبال قطع کمک های مالی از داعش هستیم/ قدم اول این است که داعش را از عراق بیرون کنیم » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X