کیانیان: خط قرمزها را مشخص کنند کسی پارا فراتر نمی‌گذارد

کیانیان: خط قرمزها را مشخص کنند کسی پارا فراتر نمی‌گذارد

نسیم/ رضا کیانیان در ابتدای گفتگوی خود با برنامه "هفت" گفت: تعطیلی خانه سینما به یک بحث ملی و حتی بین المللی تبدیل شد طی یک سال اخیر و مردم خیابانهای اطراف خانه سینما نیز همه از وضعیتش اطلاع داشتند. قول دادند که دولت خانه سینما را باز کند و باز شد اما سریعتر باید حرکتش را ادامه دهد.
* رابطه سینما و مردم سرجایش است
وی ادامه داد: مردم هیچ وقت از سینما جدا نیستند اما به دلایلی کمتر سراغ سینما میروند؛ مردم خیلی فیلم می‌بینند اما در خانه آن را می‌بینند. پس رابطه سینما و مردم سرجایش است.
وی ادامه داد: سینما جهان را تغییر نمیدهد اما در نگاه مردم تأثیر میگذارد. در کشور ما هر سیاستمداری اول سراغ سینما می آید چون فکر میکند اگر سینماگران درست شوند همه چیز درست میشود. نمیدانم چرا فکر میکنند همه چیز سر سینماست؟ درحالیکه آنان هستند که چرخه سینما و مردم را کند یا تند میکنند و گاهی میخواهند اصلا سینما نباشد.
کیانیان افزود: عده ای حاضرند آنچه که دولت میخواهد را بسازد؛ پول بدهند اینها هم یسازند چیزی که دولت میخواهد اما قرار نیست که کل سینما این باشد. برخی کشورها کلا دولتی شدند و هرچه دولت میخواست را فیلم میکردند اما شکست خورد.
*وظیفه دولت فیلمسازی نیست اما خواست بسازد!
وی در این رابطه توضیح داد: سینمایی زنده است که مردم حاضر است برای فیلمها پول بدهد و بلیط بخرد. کلی فیلم طی این سالها ساخته شده که دولت فرما بوده ولی کمتر فروشی داشته یا حتی اکران نشدند. شروع به ساخت فیلم فاخر با پول چندمیلیاردی کردند اما فروش نکردند خود منتقدین هم استقبال نکردند البته همه این فیلمها را رد نمیکنم.
این بازیگر افزود: دولت هم فیلمش را بسازد ایرادی ندارد اما سینما روی سرمایه خصوصی می چرخد. دولت پول دارد پس هرجور که دوست دارد بسازد و به خودش مربوط است که دنبال چیست. وظیفه دولت فیلمسازی نیست بلکه باید برای مردم و بخش خصوصی امنیت ایجاد کند.
*خط قرمزها را مشخص کنند ما پا را فراتر نمیگذاریم
وی به خط قرمزها نیز اشاره داشت و گفت: دولت خط قرمز را شفاف اعلام کند؛ مطئن باشید که هرکاری که ماها نباید بکنیم در فیلمهایمان هم نمیکنیم. ما فیلمسازان و مردم بیشترین التزام به قانون را داریم. ما می‌گوییم آین نامه و قانون بدهید؛ اگر دیدید ما پایمان را فراتر گذاشتیم.
وی درباره فعالیت دولت در فیلمسازی نیز گفت: ما در خیلی حوزه های مختلف پیشرفت کرده ایم اما مردم اطلاع ندارد؛ این وظیفه دولت است که به این سینما سفارش بدهد تا اینها را اطلاع رسالنی کند؛ دولت اینجاها فیلم بسازد. وی پیرامون تفاوت سینمای هالیوود با ایران نیز یادآور شد: آمریکا فرمول فیلمسازی خود را به دنیا قالب کرده و از ژاپن گرفته تا سینمای اروپا این را می‌بینیم. اما سینمای ما فرمول دیگری دارد که موثر و بخشی هم بخاطر کمک دولت است. کیانیان عنوان کرد: جشنواره های خارجی مثل اسکار ابتدا مجبور است دنبال فیلم خوب باشد و سپس شاید فیلمی راانتخاب کند که منطبق با سیاست خودشان است حتی اگر "جدایی نادر از سیمین" را انتخاب کرده باشد. برخلاف ما که ابتدا دنبال سیاست هستند و بعد فیلم خوب.
*اسم جمهوری اسلامی خیلی توسط فیلمها تکرار می‌شود
وی در بخش دیگری از این گفتگو عنوان کرد: سینمای ما سکس و خشونت ندارد و خوبی و اخلاق را ستایش میکند. خود آمریکائی ها میگویند ایرانی ها با پولی در اندازه چایی خوردن آنان، فیلم میسازند! ببنید ما با چه شرایطی فیلم میسازیم و اینگونه هم دیگر کشورها از آن استقبال میکنند پس اسم جمهوری اسلامی هم خیلی بیشتر شنیده میشود.
کیانیان افزود: پس فیلم ایرانی وقتی به جشنواره خارجی میرود باعث شنیدن نام کشور و حکومت ما میشود.؛ حالا برخی اسم سیاه نمایی بر این فیلمها میگذارند. هیج کشوری گل و بلبل نیست ما هم مشکلات داریم. آنهایی که میگویند سیاه نمایی، نمیخواهند اینها را اعلام کنند پس ابتدا بپذیریم اینها را تا بعد حلشان کنیم.
*فیلم فاخر ما گاه دنبال روی هالیوود است
به گفته این بازیگر؛ روکم کردن سینمای هالیوود با پول و میلیاردی خرج کردن و فیلم فاخرساختن جواب نمیدهد. ما سینمای خاص خودمان را داریم اما گاه در این فیلمهای فاخر دنبال سینمای آمریکا داریم میرویم. با این فیلمها چندکلمه و چند خط به نفع جمهوری اسلامی نوشتند؟ درحالیکه فیلمی مثل "قصه ها" جایزه میگیرد بارها اسم کشور ما را می آورند.
وی با بیان اینکه از سینما ایران دفاع می‌کنم چون خیلی مظلوم واقع شده، در ادامه گفت: فیلم منبر و سخنران نیست بلکه دنبال پیام است؛ فیلمساز هم باید تکنیکش را بلد باشد که این پیام را منتقل کند مثل همان منبری. فیلم خوب تفاوتش با فیلم بد در تکنیک است.
*"آژانس شیشه ای" فرزند زمانه خودش بود
وی به مثالی اشاره کرد و گفت: "آژانس شیشه ای" همه این نکات را داشت و بطور کلی حرف و تکنیکش خوب بود. فرزند زمانه خودش هم بود. به نظرم "خانه ای رو یآب" بهمن فرمان آرا نیز خوب بود. کیانیان درباره بازیگری خود نیز گفت: من بازیگری را به سختی شروع کردم و با هر فلاکتی بود خودم را به گروه تئاتری بازیگریم تحمیل کردم. هرچه میکردم و فکر میکردم را روی کاغذ می آوردم. وقتی به دانشگاه رفتم وقتم را تلف نکردم و طوری کار کردم که اساتیدی مثل استاد سمندریان، علی رفیعی و بیضایی از دست من در میرفتند.
این بازیگر وجود منتقد را برای سینما ضرورت داسنت و درباره دیگر فعالیتهای هنری خود نیز خاطرنشان کرد: من دیوانه تجربه کردن هستم و سعی میکنم فضاهای مختلفی مثل تجسمی، عکاسی و ... را هم تجربه کنم. من همیشه با مردم در خیابان هستم و خیلی هم راحتم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کیانیان: خط قرمزها را مشخص کنند کسی پارا فراتر نمی‌گذارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X