تعادل نوشت: آزمونی برای انصار حزب الله

تعادل نوشت: آزمونی برای انصار حزب الله

تعادل/ متن پیش رو در تعادل منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

این روزها خبر اعزام 4 هزار نیروی انصارحزب‌الله به خیابان‌ها برای ارشاد جوانان با واکنش‌های پر شمار مثبت و منفی کارشناسان و فعالان سیاسی و فرهنگی روبه‌رو شده و ابهامات و پیشداوری‌های بسیاری را به‌همراه داشته است. اعلام این خبر که قرار است از هفته آینده گروه کثیری از آمران به معروف و ناهیان از منکر راهی خیابان‌ها شوند و با «تذکر لسانی» مردم را ارشاد کنند، تاکنون بازخوردهای متعددی داشته است. عده‌یی فارغ از رویکرد سیاسی به این اقدام، آن را راهی برای پایان دادن به ناهنجاری‌های اجتماعی و بدحجابی می‌دانند. بسیاری از حامیان عفاف و حجاب معتقدند که برخوردهای قهری برای اشاعه حجاب این روزها نتیجه‌یی ندارد و تذکر زبانی و بحث و راهنمایی نرم می‌تواند مقدمه‌یی برای فرهنگ‌سازی در حوزه حجاب شود.

دیدگاه این افراد که بیشتر پایبند به ارزش‌های اصیل انقلاب اسلامی هستند، یادآور ارتباط نزدیک و عاطفی بسیاری از دانش‌آموزان مدارس با مربیان پرورشی است که دردوران تحصیل بسیاری از نوجوانان با پیوند دوستی و علاقه‌های عاطفی با اینگونه مشاوران تربیتی به اعتقادات محکمی می‌رسند. شاید اقدام نرم انصارحزب‌الله بازخوانی دوباره عملکرد این نیروها در مدارس باشد تا با مهربانی و استدلال جوانان را به حجاب و عفاف فرا بخوانند. اما گذشته از برخی منتقدان که در روزهای اخیر انصار حزب‌الله را مورد هجمه قرار داده‌اند و با این دلیل که تذکر آنان درخیابان دخالت درحریم شخصی افراد خواهد بود، عده‌یی هم هستند که با قبول امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از فروع دین، نگران نحوه پیاده‌سازی آن و میزان اثربخشی این شیوه هستند.

امر به معروف و نهی از منکر به عنوان اساس تئوریک اقدام 4هزار نیروی انصارحزب‌الله برای اشاعه حجاب و عفاف درجامعه در قرآن کریم نیز بارها مورد اشاره قرار گرفته است. «و لْتکنْ مِنْکمْ أُمّةٌ یدْعُون إِلی الْخیرِ و یأْمُرُون بِالْمعْرُوفِ و ینْهوْن عنِ الْمُنْکرو اولئک هم المفلحون» (سوره آل عمران آیه 104) باید از میان شما جمعی دعوت به نیکی و امر به معروف و نهی از منکر کنند، همانا آنان رستگارانند، یکی از این آیات است، یا « و الْمُومِنُون و الْمُومِناتُ بعْضُهُمْ أوْلِیاءُ بعْضٍ یأْمُرُون بِالْمعْرُوفِ و ینْهوْن عنِ الْمُنْکرِ و یقیمُون الصّلاة» (توبه آیه 71) مردان و زنان با ایمان ولی (و یار ویاور) یکدیگرند؛ امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند؛ نماز را بر پا می‌دارند. آیه دیگری در همین راستاست. یا دراحادیثی از پیامبر اکرم (ص)، امام علی(ع) و سایر ائمه اطهار(ع) به این فریضه اشاره شده است.

اما درکنار تمام این تاکیدات که از ضرورت دعوت یکدیگر به خیر یاد می‌کند، شرایطی نیز برای آن پیش‌بینی شده است، شرایطی مانند اینکه آمر مطمئن باشد، کلامش تاثیر می‌گذارد یا خود به منکری به مراتب بدتر مرتکب نشود و... .

از سویی نگرانی دیگر از اقدام 4 هزار نیروی انصار به پیامدها و انگاره‌سازی‌های پس از آن مربوط است. اول اینکه این نیروها قرار است بدون کارت شناسایی روانه خیابان‌ها شوند پس باب سوءاستفاده برخی به بهانه نهی از منکر باز است، عده‌یی شاید میانه‌یی با انصار نداشته باشند و به راحتی به آزار مردم بپردازند. دوم، احتمال بازخورد تند مردم نسبت به این آمران است، خشونت‌های کلامی و فیزیکی شاید در برخورد با این افراد اعمال شود که نظم عمومی را به هم می‌زند. سوم با ورود 4 هزار نیروی حزب‌اللهی به خیابان‌ها تکلیف گشت‌های ارشاد ناجا که تاکنون عهده‌دار مبارزه با بدحجابی بوده‌اند چه می‌شود؟ دیگر اینکه درصورت عدم تاثیرگذاری بر عده‌یی از مردم، آیا قرار است نیروی انتظامی وارد شود و سازوکار بعدی انصار چه خواهد بود؟ از سویی افکار عمومی انتظار دارد که انصار درکنار دغدغه حجاب و عفاف برای امر به معروف مبارزه با فساد مالی و اداری را نیز دردستورکار قراردهد. در مجموع، انصار حزب‌الله با این عملیات، خود را در برابر آزمونی قرار داده که می‌تواند جامعه را به خود بدبین یا خوش‌بین کند، آموزش این نیروها به عنوان نمایندگان یک حزب سیاسی ارزشی می‌تواند جایگاه این حزب را تعریف کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تعادل نوشت: آزمونی برای انصار حزب الله» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X