محور مقاومت برنده جنگ امریکا با داعش

محور مقاومت برنده جنگ امریکا با داعش

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

هر چند باراک اوباما چهارشنبه گذشته استراتژی امریکا برای مبارزه با گروه تروریستی داعش را اعلام کرد اما با مرور زمان چالش‌های این مبارزه با داعش بیش از پیش آشکار می‌شود، از جمله همکاری با کشورهایی که دست‌های‌شان آلوده است، مخالفت تهران با ائتلافی به رهبری واشنگتن که نقشی مهم در شکل‌گیری داعش دارد و بدون حضور ایران موفقیت این ائتلاف در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، عدم اعتماد به مخالفان به اصطلاح میانه‌رو سوری و در نهایت ترس از اینکه حملات هوایی علیه داعش به نفع نیروهای محور مقاومت به رهبری تهران تمام شود.

پس از گذشت دو روز از کنفرانس پاریس هنوز سؤال‌های زیادی درباره چگونگی تلاش غرب به رهبری امریکا برای انهدام گروه تروریستی داعش باقی مانده است. هیچ چشم‌انداز مثبت و سازنده‌ای درباره سیاست امریکا برای مبارزه با داعش و همچنین کشورهایی که جهت شرکت در این مبارزه اعلام آمادگی کرده‌اند وجود ندارد. کریسپین کاس افسر سابق ارتش انگلیس و مشاور امور دفاعی و امنیتی در پایگاه اینترنتی الجزیره نوشت که «این سیاست بیشتر از اینکه ناشی از شتاب‌زدگی باشد بیشتر به علت شناخت تاریک و مبهم از وضعیت است.»

روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» در گزارشی با اشاره به عدم حضور ایران در نشستی که روز دوشنبه به بهانه مبارزه با داعش در پاریس پایتخت فرانسه برگزار شد، نوشته است که این کنفرانس پیشرفتی در زمینه موضوعات کلیدی نداشته و تلاش امریکا برای ائتلاف‌سازی با مانع مواجه شده است. علاوه بر کشورهای منطقه، حتی نزدیک‌ترین متحدان امریکا از جمله انگلیس هم هنوز تصمیم قطعی خود را برای پیوستن به حملات هوایی اعلام نکرده‌اند. «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه هرچند گفت این کشور قصد دارد «نقشی پیشرو» در مبارزه با داعش ایفا کند، اما در عین حال تأکید کرد که لندن هنوز تصمیم نگرفته است که چطور باید در این مبارزه مشارکت داشته باشد.

یکی دیگر از ضعف‌های ائتلاف امریکا مخالفت ایران با شرکت در این ائتلاف است. با وجود این به نظر می‌رسد امریکایی‌ها همچنان در تلاش هستند تا ایران را متقاعد کنند به این ائتلاف ملحق شود. جان کری وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه پس از نشست پاریس گفت: «این موضوع که ایرانی‌ها به کنفرانس پاریس دعوت نشدند به این معنا نیست که ما برای فهم اینکه اگر آنها با ما همراه شده یا تحت شرایطی احتمال تغییر رویکرد ایران به وجود آید، مخالف ایده برقراری ارتباط با ایران باشیم.» کری افزود: «داشتن یک کانال ارتباطی درباره یکی از بزرگ‌ترین موضوعات جهان در حال حاضر، موضوعی است که با عقل سلیم هم سازگار است؛ درها برای حفظ کانال‌های ارتباطی محرمانه با ایران باز است.»

وزیر خارجه امریکا سعی کرد دلیل عدم حضور ایران در پاریس مخالف بعضی کشورهای منطقه‌ای نشان دهد. وی که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «در مورد نشست پاریس باید بگویم که اظهارات من در مخالفت با حضور ایران، واقعا به این دلیل بود که شرایط لازم برای انجام چنین دعوتی مهیا نبود، از جمله این واقعیت که ملک عبدالله (پادشاه عربستان) مانند سعود [الفیصل] (وزیر خارجه عربستان)، پیش از آن اظهارات به من اطلاع داد، که اگر آنها (ایرانی‌ها) بیایند، سعودی‌ها نخواهند آمد.» این در حالی است که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب روز دوشنبه اعلام کرد که امریکایی‌ها از ابتدای شروع تحرکات گروه تروریستی «داعش» در عراق، بارها هم به واسطه سفیر خود در عراق و هم مستقیما توسط کری، خواستار همکاری با ایران شده‌اند، اما به دلیل نقش واشنگتن در قدرت گرفتن این گروه، تهران این پیشنهاد را رد کرده است. پس از رد درخواست از سوی تهران بود که واشنگتن مدعی شد قصد همکاری با ایران را ندارد و حضور این کشور در نشست پاریس «مناسب نیست.»

از سوی دیگر مسکو بر نقش کلیدی ایران در مبارزه با گروه‌های تروریستی تأکید دارد. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: روسیه از ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در صورتی حمایت می‌کند که این ائتلاف در چارچوب سازمان ملل باشد و ایران و سوریه هم در آن مشارکت کنند. وی خاطرنشان کرد: «بعضی کشورهای شرکت‌کننده در کنفرانس پاریس، مسئول قدرت گرفتن داعش هستند.» هرچند امریکا و فرانسه دولت قانونی سوریه را «نامشروع» خوانده و همچنان بر لزوم حمایت از مخالفان «میانه‌رو» تأکید دارند، اما لاوروف در نشست پاریس با انتقاد از رویکرد‌های غرب در قبال سوریه، گفت به حاشیه راندن دمشق «از پاسخی به‌هنگام و مناسب به گروه‌های تروریستی فعال در سوریه، جلوگیری کرد.»

وال‌استریت ژورنال نیز در گزارش خود تأکید کرد: «روز دوشنبه اختلاف بر سر اینکه آیا همسایه‌های عراق – به خصوص ایران و سوریه – باید در حملات نظامی برای نابود کردن «داعش»، ایفای نقش کنند یا نه، تلاش‌های ایالات متحده برای ایجاد یک ائتلاف نظامی بزرگ علیه این گروه را با مانع مواجه کرد.» با وجود این رئیس‌جمهور امریکا اعلام کرده است که قصد دارد بدون هماهنگی با دولت سوریه در خاک این کشور دست به عملیات نظامی بزند، اما دیپلمات‌ها هشدار می‌دهند که دست‌کم باید میزانی از هماهنگی وجود داشته باشد. یک دیپلمات عرب در این مورد می‌گوید: «باید تا حدی هماهنگی وجود داشته باشد. رژیم سوریه ممکن است جنگنده‌های ایالات متحده یا اعراب را ساقط کند و آنها (امریکایی‌ها) نیز این موضوع را می‌دانند.»

از سوی دیگر کشورهایی برای شرکت در این ائتلاف اعلام آمادگی کرده‌اند که در طول سه سال گذشته نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری داعش داشته‌اند. جانتان راسل در ایندپنت نوشت؛ «کشورهایی از جمله عربستان، قطر و ترکیه در ائتلاف علیه داعش نقش کلیدی می‌خواهند به عهده بگیرند که دست‌های پاکی در بحران اخیر سوریه و عراق ندارند. دو کشور اول متهم هستند به صورت مستقیم و غیر مستقیم داعش را تأمین مالی کرده‌اند و ترکیه نیز به خوبی از مرزهای خود برای جلوگیری از عبور و مرور آزادانه شبه‌نظامیان خارجی برای عضویت درسازمان‌های تروریستی محافظت نکرده است.»

اما مهم‌ترین چالش امریکا و بعضی کشورهای منطقه این است که حملات هوایی علیه داعش به نفع نیروهای محور مقاومت تمام شود. شبکه‌خبری سی‌ان‌ان در گزارشی پس از نشست پاریس به نقل از کارشناسان گفت که غرب نگران این است که پس از حملات هوایی در عراق و سوریه، حزب‌الله، سوریه و ایران از این مسئله استفاده کنند روی زمین مسلط شوند؛ مسئله‌ای که امریکا و متحدان منطقه‌ای آن نمی‌توانند آن را بپذیرند و به همین دلیل به دنبال نیروهای جایگزین روی زمین هستند، از جمله قبایل محلی و گروه‌های مسلح مخالف در سوریه که از نظر غرب میانه‌رو شناخته می‌شوند. این در حالی است که نیویورک تایمز در تحلیلی نوشته است تنها گروه‌های مبارز و قابل اعتمادی که بتواند علیه داعش در سوریه و عراق بجنگند، ایران، حزب‌الله و ارتش سوریه و نیروهای داوطلب مردمی عراق هستند. اما این بازیگران اعلام کرده‌اند با امریکا در این زمینه همکاری نخواهند کرد، چراکه این کشور نقش مستقیمی در ایجاد گروه تروریستی داعش دارد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «محور مقاومت برنده جنگ امریکا با داعش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X