استقبال گسترده فیلمسازان جهان از جشنواره مقاومت

استقبال گسترده فیلمسازان جهان از جشنواره مقاومت

بانی فیلم/ نشست خبری سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت صبح دیروز با حضور محمد خزاعی دبیر جشنواره، دکترشهاب اسفندیاری، ناصر درخشان، امیر نصیربیگی و غلامرضا منتظمی و یزدان عشیری در مرکز فرهنگی اسوه برگزار شد. عشیری مدیر روابط عمومی جشنواره در ابتدای این نشست پس از خوشامدگویی به اهالی رسانه و تشکر از انها بابت اینکه در طول ماه های گذشته اخبار جشنواره را پوشش دادند گفت: جشنواره مقاومت ریشهدارترین جریان سینمایی و مداوم ترین حرکت فرهنگی انقلاب اسلامی است که در سالهای آغازین دوران دفاع مقدس شکل گرفته و تاکنون بیش از سه دهه را پشت سر گذاشته است. این جشنواره به اذعان قاطبه هنرمندان و سینماگران کشور ملی ترین- اصیلترین و استراتژیک ترین حرکت فرهنگی - سینمایی نظام اسلامی است که با توجه به اتخاذ راهبردهای بینالمللی و تکیه اش بر محور مقاومت در سالهای اخیر به نوعی به قطب مرکزی تمام جریانات سینمایی ضدسلطه و ضدصهیونیسم در منظقه و جهان تبدیل شده و به تعبیر یک رسانه آمریکایی کانون و کعبه فیلمسازان مستقل ضدآمریکایی و ضداسرائیلی شده است. در ادامه خزاعی دبیر جشنواره با بیان اینکه جشنواره مقاومت در این دوره - دوره سیزدهم – با چند فراز و گام رو به جلو برنامهریزی و سیاستگذاری شد.گفت: این جشنواره با آسیبشناسی کاستی ها و خلاء های ساختاری و شکلی و محتوایی دست به جهش هایی زده و این جهش در سه محور و شاخص قابل توجه است:
وی ادامه داد: نخست- فراگیری محتوایی و گستراندن فضای مفاهیم و مضامین مهم و اساسی در سطح ملی و بین الملل است بطوری که در این دوره جشنواره به لحاظ فراگیری و تنوع و تکثر مفهوم و مضمون و محتوا بینظیر است. از دفاع مقدس - دستاوردهای شهیدان و جانبازان گرفته تا موضوعات مهمی چون: فتنه- جریانات انحرافی- اقتصاد مقاومتی و جهاد اقتصادی و سیک زندگی ایرانی اسلامی در ساختار محتوایی داخلی و در بخش بین الملل موضوع مقاومت در برابر در امپریالسیم و صهیونیسم گرفته تا غزه- داعش و گروههای تکفیری و جهاد در منطقه و جهان و همصدایی با همه صداهای مستقلی که با ما در زمینههای دینی - آئینی و آرمانی مشترکات دارند. وی ادامه داد: : اهتمام به حوزه پژوهش و تحقیق و رویکردهای علمی در حوزه سینِما و فرهنگ مقاومت. در این راستا علاوه بر برگزاری همایش علمی سینمای مقاومت و حضور پژوهشگران و صاحب نظران داخلی و دانشگاهی هفت عنوان کتاب برآیند مطالعات و تحقیقات نویسندگان داخلی و خارجی پیرامون دوران دفاع مقدس گردآوری و در شرف انتشار قرار گرفته و حدود 15 عنوان کتاب همزمان با جشنواره و کنفرانس افق نو ارائه می شود.
پایگاه فرهنگی و سینمایی جهان ضد سلطه
وی شاخصه سوم جشنواره را در این دوره گسترش ابعاد برگزاری در سه مقیاس استانی- ملی و بینالمللی است که در واقع، وسیعترین و بزرگترین جشنواره فرهنگی و سینمایی انقلاب اسلامی است. از اختصاص هفت سالن سینمایی در تهران تا میزبانی بیش از 2600 نقطه در 31 استان کشور و همزمانی هفته فیلم مقاومت در هشت کشور و انشاالله با بضاعتی که گردآوری و بسترسازی و ساختارسازی شده قادر است در آینده نه چندان دور پایگاه فرهنگی و سینمایی جهان ضد سلطه تبدیل گردد. خزاعی بیان کرد: این جشنواره اکنون با برخورداری از بضاعتی بی بدیل می تواند در عرصه فرهنگ و هنر ملی و بین المللی جبهه و پیشانی فرهنگ مقاومت در منطقه و جهان گردد. بویژه، اینکه منطقه و جهان اسلام اینک با الهام و تاسی از انقلاب اسلامی در آستانه خیزش و بیداری فر اگیر است و جلوه هایی از آن را در منطقه شاهدیم. دبیر جشنواره فیلم مقاومت، ویژگی های متمایزکننده این دوره جشنواره را اینگونه برشمرد: هدفگذاری و سیاستگذاری ساختار محتوایی جشنواره بر اساس چالش ها، اولویت ها و ضرورت های ملی و منطقه ای و بین المللی، سالیانه شدن جشنواره به دلیل استقبال و تقویت و تحرک جریان تولید فیلم های دفاع مقدس و مقاومت،تنوع مضمونی و تکثر مفاهیم و مستندات و مصادیق محتوایی شامل: از دفاع مقدس تا فتنه(بصیرت)، جریانات انحرافی، اقتصاد مقاومتی و جهاد اقتصادی، سبک زندگی ایرانی اسلامی، عماد مغنیه و جنبش ضدصهیونیسم، گروه های تکفیری و سلفی و داعش، تفکرات ضدآمپریالیستی و ضد استکباری از ویژگی های مهم این دوره جشنواره است. وی ادامه داد: همچنین توجه و اهتمام ویژه به مقوله پژوهش و بسترسازی برای تقویت مطالعات جانبی و مباحث تحلیلی و نظری پیرامون سینمای مقاومت توجه ویژه به مقوله تالیف و انتشارو ارائه و برپایی همایش علمی را داریم که آقای اسفندیاری توضیح دادند. وی با اشاره به خطرات بزرگ در حوزه فرهنگ و برنامه ریزی بلند مدت غربی ها در این زمینه گفت: دو سه سال قبل ایتالیایی ها کتابی نوشتند که به فارسی هم ترجمه شد. آنجا هم به وجود بخش هنری سازمان سیا و فعالیت هایش اشاره می کردند. اگر همه سیاستمداران، مبتکران، مستکبران، قلدران و صاحب اختیاران دنیا می آمدند و در مقابل کتاب مقدس خودشان قسم می خوردند که از هنر استفاده نکنند می شد آدم خیال راحتی پیدا کند و بگوید هنر خلا ص می شد. اما آنها از هنر استفاده می کنند. خزاعی تصریح کرد: جشنواره مقاومت یک چالش اساسی با غرب و صهیونیسم بین الملل است. آیا شما می خواهید در مقابله با مطامعی که آنها به وسیله هنر به آن می رسند، از این ابزار بهره نبرید؟ این خردمندانه است؟ شک نکنید هر انقلاب و تمدن و فرهنگی که در قالب هنر ریخته نشودشایستگی ماندن ندارد. و فرق هم بین پیام های حق و باطل نیست هنر یک ابزار فوق العاده است. وی با بیان اینکه دغدغه فرهنگی شبیه دغدغه در میدان جنگ است و به معنای رهاکردن سنگر و عقب نشینی و ناامید شدن نیست، گفت: ما باید مقوله فرهنگ را از نو ارزیابی کنیم.
دبیر جشنواره بین المللی فیلم مقاومت با بیان اینکه واقعا امروز در حوزه مسائل فرهنگی کشور مطالبات بر زمین مانده بسیار است اظهار داشت: همه خودشان را فرهنگی می دانند. همه نسبت به مسائل فرهنگی اظهار شوق و علاقه می کنند و آن را در بیانات و اظهاراتشان مهم نشان می دهند اما حقیقتا کار فرهنگی در کشور متناسب با پیشرفت و ریشه دواندن انقلاب در جامعه نیست. ما امروز خیلی کارهای فرهنگی باید می کردیم که نکردیم. خیلی برنامه ها باید می ریختیم که نریختیم و حقیقتا دستمان از خیلی کارها چه در داخل و چه در خارج کشور خالی است. کارفرهنگی را باید خبره ها و کارشناسان انجام دهند. چرا کار فرهنگی را؟ چرا هرکسی وارد میدان کار فرهنگی بشود و چیزی بگوید و نظری بدهد و اقدامی بکند؟ متاسفانه خیلی از کسانی که می توانند کار فرهنگی بکنند به کار اجرایی و یا کار سیاسی مشغولند. نباید چهرهای فرهنگی به کار سیاسی بپردازند. به اعتقاد وی، کار فرهنگی مهم تر از کار سیاسی است . باید مساله فرهنگ را با کلیتش مساله اول این کشور به حساب آورد ما اگر توانستیم فرهنگ این کشور را با پایه های مستحکم و قوی و نهادهای صحیحی که کارایی لازم را داشته باشند، پشتیبانی و تقویت کنیم کار این کشور روی غلتک خواهد افتاد و پیشروی این کشور در همه زمینه های مورد نظر تضمین خواهد شد. وی گفت: اگر بخواهد تحولی در یک کشور انجام گیردکار فرهنگی کارگشاست.اصلا مساله فرهنگ مساله خط سیاسی چپ و راست نیست، مساله ارزش هاست؛ بودن و یا نبودن و آری و یا نه. نباید مساله خط و خطوط را در کارهای فرهنگی داخل کنیم. هر خطی که باشد فرق نمی کند؛ خط خط است آن وقت خطه داری یعنی به اصطلاح قبیله ای فکر کردن.
خزاعی با بیان اینکه فرهنگ قبیله ای برخورد کردن و یا فکر کردن نیست. این از قبیله ما است ، این نیست. در واقع گسترش فکری فرهنگ مهم است یعنی تربیت شاعر، نویسنده و هنرمند و تربیت کسانی که بتوانند تولید هنری کنند و پایگاه هنری را پیش ببرند.بعضی ها دارند تلاش می کنند برای اینکه روشنفکری ایران را به همان حالت بیمارگونه قبل از انقلاب برگردانند، برگشت به عقب ارتجاع یعنی باز قهرکردن با بنیان های بومی، رو کردن به غرب دلبستگی و وابستگی بی قید و شرط به غرب، پذیرفتن هرچه از غرب و اروپا و امریکا می آید. بزرگ شمردن هر آنچه متعلق به بیگانه است و حقیر شمردن هر آنچه مربوط به خودی است که در باطن خودش تحقیر ملت ایران و تحقیر بنیان هایش را به همراه دارد.
استقبال گسترده فیلمسازان جهان از جشنواره
خزاعی در ادامه با بیان اینکه فیلمسازان کشورهای مختلف استقبال گسترده ای از سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت به عمل آوردندگفت: بیش از 300 عنوان فیلم از کشورهای : انگلستان، فرانسه، آمریکا، لبنان، قطر، تونس، ایتالیا، مصر، تانزانیا، ایرلند، یونان، بنگلادش، امارات، روسیه، صربستان، روسیه، قرقیزستان، برزیل، هلند، بلژیک، اکراین، چین، فلسطین، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد، الجزایر، افغانستان، لهستان، کانادا، سوریه، عراق، ترکیه و ... در این دوره جشنواره شرکت کردند.
خزاعی با اشاره به حجم بالای فعالیت در حوزه استان ها و مناطق عنوان کرد: جشنواره فیلم مقاومت در این دوره با شعار «جشنواره فیلم مقاومت برای همه مردم کشور» در ستاد مرکزی کلید خورد و همین امر باعث شده است که تاکنون حدود 2600 نقطه در 31 استان کشور به جمع اکرانکنندگان فیلمهای این رویداد فرهنگی - سینمایی پیوستهاند. وی ادامه داد: جشنواره در نقاط استانی از اول تا 15 مهرماه برگزار میشود. معمولا روال اینگونه است که برنامههای سطح شهر، توسط سازمان بسیج هنرمندان برنامهریزی و از اول تا هفتم مهرماه برگزار میشود. همچنین حوزههای علمیه و مراکز آموزش عالی به دلیل آنکه در روزهای اول مهر درگیر آمادهسازی فضای آموزشی هستند، برنامههای خود را از هفتم تا پانزدهم مهرماه برنامهریزی میکنند.همچنین مسئولان هر استان، جشنواره را در سه یا چهار روز برگزار میکنند و میتوانند حداقل روزی دو و حداکثر سه سانس نمایش فیلم داشته باشند.
در راستای غنای محتوایی بیشتر این رویداد سینمایی و بسترسازی برای تقویت ابعاد آموزشی و مطالعاتی جشنواره در سطح استان ها و شهرهای مختلف کشور در نظر دارد کارگاه های آموزش مجازی فیلمنامه نویسی، جلوه های ویژه میدانی برگزار کند.
سپس، دبیر جشنواره در ادامه صحبت هایش به بحث اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی ایرانی اسلامی اشاره کرد و گفت: جشنواره مقاومت جایزه ویژه اش را به فیلم هایی اهدا می کند که با موضوع اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی ایرانی و اسلامی تولید شده باشد. جشنواره در این دوره در قالب بخش های مختلف ملی و بین الملل علاوه بر فیلم های سینمایی، سینمایی ویدیویی، آثار مستند و کوتاه، در بخشی با عنوان «جایزه ویژه» از فیلم هایی تقدیر می کند که به موضوع اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی ایرانی و اسلامی پرداخته باشند. به فیلم های برگزیده این بخش از سوی هیات داوران جایزه ویژه اهداء خواهد کرد. به گفته وی،جشنواره مقاومت در این دوره با توجه به منویات معظم رهبری و شناخت و شناسایی عمیقتر و وسیعتر جریان فتنه علیه نظام در سال 88 با انتشار فراخوانی در صدد بر آمد تا کلیه فیلم هایی را که با موضوع فتنه 88 و حواشی آن و نیز، جریانات انحرافی تولید شده گردآوری و در قالب بخش مسابقه مستقل در ساختار محتوایی جشنواره بگنجاند و معتقدم جریان فتنه یک موضوع ساده ای نیست و جزو خط قرمز ماست.
سینماگران دفاع مقدس مرزبانان فرهنگی کشور هستند
خزاعی با بیان اینکه سینماگران دفاع مقدس مرزبانان فرهنگی کشور هستند گفت: توقع انقلاب از هنر و هنرمند مبتنی بر نگاه زیباشناختی در زمینه هنر است که توقع زیادی هم نیست. ملتی در هشت سال دفاع مقدس با همه وجود به میدان آمده است هم به میدان آمده اند برای دیدن البته شاید هم برای دفاع از میهن و مرزهای کشور. وی افزود: هزار حادثه با ارزش و زیبا در هشت سال دفاع مقدس و در انقلاب در خانه ما اتفاق افتاده است. هنر نباید از کنار این ها بی تفاوت بگذرد. توقع انقلاب این است و توقع زیاده خواهانه ای نیست که می گوید چرا زیبایی دیده نمی شود. کسی که به این مقوله بی اعتناست نمی خواهد آن زیبایی را ببیند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استقبال گسترده فیلمسازان جهان از جشنواره مقاومت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X