جزئیات آبرسانی به 7 میلیون روستایی/ ممنوعیت برداشت آب از 230 دشت

جزئیات آبرسانی به 7 میلیون روستایی/ ممنوعیت برداشت آب از 230 دشت

مهر/ معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه 120 میلیاردمترمکعب آب از منابع استراتژیک کشور برداشت و مصرف شده است گفت، 139 سد با توان ذخیره 24 میلیاردمترمکعب آب در دست ساخت است.

علیرضا دائمی گفت، 870 طرح احداث مجتمع های آب روستایی دارای شبکه های آبرسانی به روستائیانی که با تانکر آبرسانی می شوند و یا از منابع آب فاصله دارند، از سوی دولت با جدیت در حال پیگیری است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو از رفع مشکل دسترسی 7 میلیون روستایی به آب آشامیدنی خبر داد و افزود: با بهره برداری از این مجتمع ها پیش بینی می شود دسترسی 7 میلیون روستایی به شبکه های آبرسانی به راحتی فراهم و یا بهبود یابد.

دائمی ادامه داد: طرح های مجتمع آبرسانی روستایی از طرح های نیمه تمام دولت پیشین بوده که دولت یازدهم به صورت ویژه اتمام آن را در دستور کار قرار داده است.

معاون وزیر نیرو میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این طرح ها را 42 هزار میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: امسال برای این طرح ها 5 هزار میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.

وی با اشاره به وجود 609 دشت و محدوده مطالعاتی آبخوان در کشور تصریح کرد: حدود 230 دشت از این تعداد ممنوعه اعلام شده و نیمی از آنها نیز فاقد ظرفیت آبدهی بوده و به طور کامل خشکیده است.

دائمی برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی را عامل کاهش ممنوعه شدن دشت ها عنوان کرد و گفت: از سال 58 تناسب بین مصرف و منابع موجود آب در کشور بهم خورده و از آن زمان تاکنون 120 میلیارد مترمکعب از ذخایر استراتژیک زیرزمینی آب برداشت و مصرف شد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو تصریح کرد: در هر شبانه روز به طور متوسط 250 تا 300 لیتر آب توسط هر ایرانی مصرف می شود در حالی که متوسط مصرف جهانی حدود 120 لیتر بر ثانیه است.

دائمی ادامه داد: با توجه به ضعف منابع آب کشور، احداث سد و طرح های توسعه ای در بسیاری از مناطق آبخیز جوابگوی نیاز مصرفی کشور نیست.

وی بیان داشت: هم اکنون 139 سد جدید در کشور با ظرفیت 24 میلیارد مترمکعب در حال ساخت است، در حالی که منابع آبی فاقد این حجم آب است.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: براساس مولفه های پایداری جهانی میزان بهره برداری از منابع نباید بیشتر از 60 درصد باشد و این میزان در برخی رودخانه های کشور حدود 100 درصد است.

دائمی تصریح کرد: اینگونه مسائل، تمامی استان ها را با مشکل کم آبی و در مواردی کاهش کیفیت آب مواجه کرده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جزئیات آبرسانی به 7 میلیون روستایی/ ممنوعیت برداشت آب از 230 دشت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X