آخوندی خبر داد: زندگی 18 میلیون نفر در بافت فرسوده/ بدهی 5000 میلیارد تومانی وزارت راه به پیمانکاران

آخوندی خبر داد: زندگی 18 میلیون نفر در بافت فرسوده/ بدهی 5000 میلیارد تومانی وزارت راه به پیمانکاران

ایسنا/ وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه 18 میلیون نفر از جمعیت شهری کشور در بافتهای فرسوده، تاریخی و حاشیه شهرها زندگی می‌کنند، لزوم توجه به این بافتها را یادآور شد. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر وزارت راه وشهرسازی 5000 میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار است اظهار امیدواری کرد که با تصویب لایحه خروج از رکود تمام بدهی به پیمانکاران از طریق روشهای پیش بینی شده پرداخت شود تا در پی آن شاهد احیای اکثر دفاتر مهندسی در کشور باشیم.

عباس آخوندی که در نشست اصناف و دانشگاهیان استان زنجان در محل استانداری زنجان سخن می گفت با اشاره به اینکه راهبرد اساسی وزارتخانه در حوزه مسکن استفاده از زمین‌های حوزه شهری است،‌اعلام کرد: در کشور 55 هزار هکتار بافت فرسوده، 17 هزار هکتار بافت تاریخی و 54 هزار هکتار بافت حاشیه شهری در کشور وجود دارد.

وزیر راه و شهرسای بیان کرد: نزدیک به یک سوم جمعیت کشور در بافت‌هایی با کیفیت نازل زندگی می کنند و بی توجهی به بافتهای فرسوده مشکلاتی را موجب شده است.

وی اضافه کرد: درخصوص مسکن مهر مکرر عرض کرده‌ام که ما به تمام تعهدات پایبند هستیم و برای خدمات روبنایی، زیربنایی و شهری با توجه به هزینه و زمان بر بودن آنها به تدریج اقدامات لازم صورت می گیرد.

آخوندی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به لزوم اتصال شبکه جاده‌ای کشور به راه‌های جهانی تصریح کرد: در بخش ریلی و جاده اتصال به شبکه‌های بین المللی موجب مبادله کالا و توسعه روابط خواهد شد که در این راستا پاییز امسال راه آهن اینجه برون به راه آهن ترکمنستان متصل می‌شود.

وی افزود: از سمت غرب دریای خزر از طریق راه آهن تهران - قزوین - انزلی - آستارا راه آهن ایران به آذربایجان و در پی آن به روسیه و اروپا متصل می شود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: افزایش بهره وری در حوزه ریلی شامل دو خطه کردن مسیرهای ریلی،‌ بهسازی خطوط و برقی کردن در دستور کار قرار دارد.

وی اعلام کرد: سه خطه کردن خط آهن تهران - کرج امسال به مناقصه می رود و بخش عمده زیر سازی خط آهن میانه - تبریز انجام شده است.

آخوندی یاد آور شد: در سال 1392، 33 میلیون تن بار توسط راه آهن جا به جا شده است که در سال 1404 به میزان 200 میلیون تن بار جابه جا خواهد شد.

وی اضافه کرد: نوسازی ناوگان جاده نیز از مهمترین راهبردهای وزارتخانه است در حال حاضر 127 هزار کامیون با عمر بالای 25 سال در کشور تردد دارد که باید میانگین عمر ناوگان به 10 سال برسد و در حال حاضر ناوگان باری 60 درصد سوخت بیشتر مصرف می کند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بهسازی جاده های کشور که ارزش آنها به 200 هزار میلیارد تومان می رسد مورد توجه است.

آخوندی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موارد مورد تاکید در لایحه خروج از رکود اظهار کرد: در این لایحه پیش بینی شده است، دولت حدود 20 هزار میلیارد تومان بدهی خود به پیمانکاران (مربوط به طرح های عمرانی) را از طریق انتشار اوراق بهادار صکوک اجاره یکجا پرداخت کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر وزارت راه وشهرسازی 5000 میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار است اظهار امیدواری کرد که با تصویب لایحه خروج از رکود تمام بدهی به پیمانکاران از طریق روشهای پیش بینی شده پرداخت شود تا در پی آن شاهد احیای اکثر دفاتر مهندسی در کشور باشیم.

آخوندی با اشاره به مجموعه های پیشران در خروج از رکود و نقش حوزه راه و شهرسازی در این زمینه به افزایش سرمایه بانک و افزایش تسهیلات بانکی و پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران اشاره کرد.

تصمیماتی برای رفع مشکل ساختاری بنگاه داری در صنعت هوانوردی/ ورود 12 هواپیما به ناوگان هوایی در یک سال گذشته
وزیر راه و شهرسازی همچنین در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکل ساختاری بنگاه داری در صنعت هوانوردی از تصمیمات تازه در شورای عالی هواپیمایی کشوری خبر داد و اعلام کرد که این تصمیمات به زودی اعلام می شود.

وی با اشاره به اینکه مشکلات حمل و نقل هوایی به دو موضوع بنگاه داری در صنعت هوایی و نیاز به نوسازی ناوگان بر می گردد، تصریح کرد: بنگاه هایی که می خواهند وارد صنعت حمل ونقل هوایی شوند باید با کفایت سرمایه بیشتری وارد شوند تا بتوانند در تامین نیروی انسانی و ارائه خدمات سرمایه لازم را داشته باشند.

وی افزود: باید سرمایه گذاری بنگاه ها در حدی باشد که قدرت ایفای تعهدات خود را داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: بخش دیگر مشکل حمل و نقل هوایی مربوط به تعداد ناوگان است که خوشبختانه اکثر شرکتها اقدام کرده اند و در یک سال گذشته 12 هواپیما به ناوگان هوایی اضافه شده است.

وی اظهار امیدواری کرد : در ماه های آینده تعدادی هواپیما وارد ناوگان هوایی کشور می شود.

آخوندی درباره برنامه وزارت راه و شهرسازی برای گسترش شبکه ریلی گفت: با توجه به صرفه جویی قابل توجه انرژی در شبکه ریلی که به نسبت یک ششم جاده می باشد توسعه راه آهن مد نظر قرار دارد.

آخوندی تاکید کرد: امسال از محل بند ق تبصره 3،‌برنامه مفصلی طراحی شده است که براساس آن به تمام کسانی که در ناوگان ریلی سرمایه‌گذاری می کنند کمک موثری خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته بابت هر تن - کیلومتری باری که بیشتر از گذشته حمل و نقل شود مشوق هایی برای شرکتهای حمل و نقل ریلی در نظر گرفته می شود.

وزیر راه و شهرسازی به راهداری و روکش آسفالت بخش‌هایی از باند شمالی آزاد راه زنجان - قزوین و باند جنوبی آزاد راه زنجان - تبریز اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت محورهای ترانزیتی کشور که در استان زنجان قرار دارد، نگهداری و اجرای عملیات راهداری آنها مورد توجه قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: بحث سه خطه کردن راه آهن تهران به کرج، دو خطه کردن مسیر تهران - قزوین و برقی کردن خطوط و افزایش سرعت در حال بررسی است.

آخوندی در پایان سخنانش به اهمیت نوسازی بافت فرسوده شهری تاکید کرد و یاد آور شد: طرح نوسازی و بهسازی بافت فرسوده شهری زنجان در دستور کار است و اصلاح این بافتها از لحاظ اقتصادی و اجتماعی ارزان تر است و با شرایط طبیعی سازگار است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آخوندی خبر داد: زندگی 18 میلیون نفر در بافت فرسوده/ بدهی 5000 میلیارد تومانی وزارت راه به پیمانکاران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X