آریا نوشت: گشت ارشاد؛ محبوب مغضوب!

آریا نوشت: گشت ارشاد؛ محبوب مغضوب!

آریا/ متن پیش رو در آریا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

حکایت عجیبی دارد این «گشت ارشاد». هم محبوب است و هم مغضوب.
حتی قبل از پدید آمدنش ، تقریبا در هیچ انتخاباتی نبوده که نامش به میان نیامده باشد ! حتی زمانی که علی اکبر ناطق نوری رقیب سید محمد خاتمی در سال 76 بود آنگونه که خودش در کتاب خاطراتش نوشته یکی از مهمترین ابزار تبلیغاتی حامیان رقیب اصلی اش این بود :«ناطق بیاید زنان و مردان را با دیوار از یکدیگر جدا می کند».
8 سال بعد محمود احمدی نژاد هم به عنوان یکی از نامزدهای انتخاباتی در این مورد مورد سوال قرار گرفته بود.
او که به نوعی نامزد اصولگرایان به شمار می آمد در همان انتخابات سال 84 درباره نوع پوشش و برخورد با جوانان در این مورد حرف هایی از جنس مخالفت با برخورد سلبی را می زد. دوران او البته فراز نشیب های سیاسی فراوانی داشت . اتفاقات مهمی رخ داد و گشت ارشاد هم در همین برهه زمانی با فراز نشیب های فراوانی مواجه شد.
پیش از تابستان سال 85 بود که دولت محمود احمدی نژاد، طرح گشت ارشاد را برای اجرای قانون «عفاف و حجاب» راه اندازی کرد. در این طرح، خودروهای پلیس و ون‌های سبز رنگ، در میادین پر تردد، مراکز خرید و خلاصه هرجایی که حضور عمومی دختران و زنان وجود داشت، حضور داشته و ابتدا به تذکر‌های شفاهی و در بسیاری موارد اقدام به سوار کردن و انتقال دادن افراد بد حجاب می‌کردند.
دوران احمدی نزاد که با همه حاشیه هایش به ایان خود نزدیک می شد باز مهمترین سوال از کاندیداها برای جوانان این بود :«با گشت ارشاد موافقید؟»
حسن روحانی در ههمان زمان یکی از نطق‌های انتخاباتی خود در تهران خطاب به هوادارانش گفت: «من به کمک پلیس کاری خواهم کرد که امنیت، واقعی باشد و دختران ما در خیابان احساس امنیت کنند. دختران خود حافظ حجاب و عفاف هستند.»
روحانی همچنین در گفت‌وگویی با مجله «چلچراغ» درباره اینکه «برخوردی که این سال‌‌ها با جوان‌‌ها می‌‌شود، مثل محدودیت‌های حضور و نشاط اجتماعی، گشت ارشاد و امثالهم چقدر با ایده‌آل شما از جمهوری اسلامی سازگار است؟» با لحنی صریح پاسخ داد: «من قطعا با این برخوردها مخالفم. اینها حاصل همان قرائت و برداشت خاص از اسلام و قانون اساسی است. خیلی از این برخوردها ناشی از دیدگاهی است که چنین شادی و نشاط‌هایی را در گام‌های اولیه به سوی تضعیف عفت عمومی می‌بیند و بنابراین تشریح دیدگاه من مناسب است...»
اما واکنش حسن روحانی به این مسئله تنها به زمان تبلیغات انتخاباتی محدود نشد و حدود سه‌ ماه بعد و زمانی که دیگر رییس جمهوربود، در یکی از جلسات رسمی هیات دولت درباره نوع برخورد نیروی انتظامی با موضوع حجاب این‌گونه سخن گفت: «از نیروی انتظامی می‌خواهم در برخورد با این موضوع، اجرای قانون را با رویکرد اخلاقی و با رعایت کرامت انسانی و به‌دور از هرگونه افراط و تفریط پیگیری کند.

اما بعد از آن پس از آنکه حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران، در بخشی از سخنان خود گفت "صاحبان فرهنگ؛ نیازی به گشت ارشاد ندارند" و به طور تلویحی با حضور گشت ارشاد در نمایشگاه کتاب مخالفت کرد، سردار احمدی مقدم، رئیس پلیس کشور واکنشی به این سخنان نشان داده و گفته بود «گشت ارشاد، به سراغ افراد بی‌فرهنگ می‌رود.» وی همچنین تاکید کرده که «از ابتدا موضوعی به نام برخورد با اهالی فرهنگ در دستور کار این گشت نبوده است» تا به نوعی، دفاع از فعالیت‌های گشت ارشاد را مطرح کند.
آن نمایشگاه به پایان رسید در حالی که تا روز آخر ماشین های گشت ارشاد بر سر جای خود ماندند . حالا هم از آن موضوع زمانی قابل توجه گذشته ، ماشین های گشت ارشاد هنوز در خیابان دیده می شوند هنوز هم دختران بی حجاب ارشاد می شوند و گاهی هم علاوه بر ارشاد به مراکز مربوطه انتقال پیدا می کنند.
چنین است که حسن روحانی هم همچنان در این مورد سخنان جنجالی مطرح می کند . رئیس جمهور در جمع نخبگان خراسان رضوی با اشاره به امر خداوند بر انجام فریضه «امر به معروف و نهی از منکر»، گفته بود: اول باید معروف را در جامعه، معروف کنیم و بعد امر کنیم؛ باید برای مردم توضیح و شرح دهیم. در عصر و دنیای ما راهی جز اقناع نداریم؛ باید نسل جوان را اقناع کنیم اما متأسفانه دو چیز یاد گرفته‌ایم؛ دیوار و فیلتر؛ این که کاری درست نمی‌کند؛ شما فیلتر درست می‌کنید و آن جوان هم فیلترشکن. مریض با دیوار و فیلتر و ون مداوا نمی‌شود بلکه باید بیمار را نزد متخصص برد. اگر سلامت، راه علمی دارد، اقتصاد و فرهنگ و مبارزه با فساد هم راه علمی دارد.

در واکنش به این سخنان سردار احمدی‌مقدم در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور درباره گشت ارشاد گفت: نیروی انتظامی در چارچوب قانون وظیفه خود را درباره حجاب و عفاف انجام می‌دهد. اما در اولویت اقدامات فرهنگی بر انتظامی تردیدی نداریم.
او گفته بود: مسئولیت در این زمینه با دولت است و بدون هماهنگی با دولت و قوه قضائیه اقدامی انجام نمی‌دهیم.
آن سخنان اما واکنش مهمتر دیگری هم در بر داشته است. حجت الاسلام سید احمد علم‌الهدی در واکنش به رییس جمهور گفته است : بدون شک بدون ون، پاسبان، فیلتر و دیوار نمی‌شود از مشکلات فرهنگی عبور کرد.
او این سخنان را چند را پس از آن گفته که رییس جمهور در مشهد سخنرانی کرده است.
امام جمعه مشهد گفته است: قبول داریم که با ون، پاسبان، فیلتر و دیوار نمی‌شود مشکلات فرهنگی را برطرف کرد اما بدون ون، پاسبان، فیلتر و دیوار هم نمی‌شود مشکلات فرهنگی را حل کرد.
حجت الاسلام سید احمد علم‌الهدی در حاشیه همایش تشکل‌های مردمی حاشیه شهر مشهد که در محل فرهنگسرای غدیر برگزار شد در جمع خبرنگاران در خصوص سخنان اخیر رئیس جمهور مبنی بر عدم حل مشکلات با برخوردهای فیزیکی اظهارکرد: ما هم قبول داریم که با ون، پاسبان، فیلتر و دیوار نمی‌شود مشکلات فرهنگی را برطرف کرد اما بدون شک بدون ون، پاسبان، فیلتر و دیوار هم نمی‌شود از مشکلات فرهنگی عبور کرد.
وی با تأکید بر ضرورت پدافند فرهنگی، اضافه کرد: اقدامات فرهنگی باید همراه با پدافند فرهنگی باشد و در صورتیکه پدافند فرهنگی نداشته باشیم هرگونه اقدام فرهنگی جوابگو نخواهد بود.
حالا با همه این تفاسیر سوال اساسی این است که فرجام چنین طرح مهمی چیست ؟ غلامعلی حداد عادل می گوید :«در آن سر دنیا هم گشت ارشاد وجود دارد » او البته نمی گوید در کدام کشورها اما به هر حال این هم یک عقیده است و تفکری است که در جامعه ما وجود دارد هم این است که در چنین مورد مهمی چرا هرگز تلاشی برای نزدیک شدن افکار دیده نمی شود. چگونه می شود مساله اجتماعی به این مهمی فقط محلی باشد برای مجادلات سیاسی و البته وسیله ای برای کسب و یا ریزش بدنه اجتماعی افراد ! فارغ از مباحثات خسته کنند و بی حاصل سیاسی حالا حتما سوال مهم مردم جامعه ما این است که سحن راست می گوید یا احمد علم الهدی! راه باحجاب شدن و ارشاد از ون های گشت ارشاد می گذرد یا اقدامات فرهنگی؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آریا نوشت: گشت ارشاد؛ محبوب مغضوب!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X