اقتصاد های رقابتی در آسیا پاسیفیک کدامند؟

اقتصاد های رقابتی در آسیا پاسیفیک کدامند؟

اقتصاد ایرانی/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب سایت اقتصاد ایرانی است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
چشم انداز اقتصادی منطقه آسیا- پاسیفیک همچنان متضاد باقی مانده است. بر اساس آخرین نسخه گزارش اقتصادهای رقابتی جهان در سال 15-2014 که مجمع جهانی اقتصاد منتشر کرده، این منطقه منزلگاه سه اقتصاد از ده اقتصاد رقابتی برتر جهان است. اما هم زمان در بخشی از همین منطقه، پنج کشور در رده بندی پایین تر از یکصد در بین 144 اقتصاد دنیا قرار دارند. ببرهای آسیا همچنان با قدرت عمل می کنند، اما کره جنوبی کاهش رتبه داشته و به مقام بیست و ششم رسیده است.

فاصله رقابتی بین کشورهای جنوب آسیا و جنوب شرقی آن عمیق تر از قبل شده است. پنج اقتصاد بزرگ آسیای جنوب شرقی (ASEAN-5) همگی در رده بندی رشد داشته اند. مالزی چهار رتبه پیشرفت کرده و به جایگاه بیست کشور برتر رسیده است. تایلند شش رتبه، اندونزی چهار رتبه، فیلیپین هفت رتبه و ویتنام دو رتبه رشد داشته اند. بر اساس این گزارش، فیلیپین برترین کشور رو به رشد از سال 2010 بوده است.

در مقابل در میان شش کشور آسیای جنوبی، تنها هند در نیمه نخست فهرست قرار دارد. این کشور یازده رتبه تنزل داشته است. به دلیل تنوع زیاد منطقه آسیا- پاسیفیک چالش های آن نیز زیاد است، اما اولویت های مشترکی دارند. برای پیشرفته ترین اقتصادها همچون ژاپن، کره و تایوان ، مشکلات بازار کار یک چالش بزرگ است و آن ها به شرایط برای ایجاد نوآوری نیاز دارند. اقتصاد های در حال ظهور، به کاهش فساد و گسترش بهره وری بازارها نیاز دارند. فقیرترین اقتصادها همچون هند، میانمار و لائوس به تمرکز بر آموزش و چارچوب های نهادی محتاج هستند. این گزاش کشورها را در دوازده حوزه اصلی رتبه بندی کرده که شامل حکومت داری، زیرساخت ها، آموزش، بازده بازار و نو آوری می شود. ده اقتصاد برتر منطقه آسیا- پاسیفیک عبارتند از:

- سنگاپور نخستین جایگاه منطقه و دومین جایگاه جهانی را برای چهارمین سال متوالی کسب کرده است. امسال بار دیگر سنگاپور تنها اقتصادی است که در میان سه رتبه برتر و دوازده ملاک اصلی برای اقدامات رقابتی را داشته است. سنگاپور جایگاه نخست بازدهی بازار و دوم کارایی بازار کار و توسعه بازار سرمایه را در اختیار دارد. این کشور یکی از بهترین چارچوب های مدنی و زیرساخت های جهانی را با جاده ها، بندرگاه ها و خدمات حمل و نقل هوایی عالی در دست دارد. اقتصاد آن بر محیط اقتصاد کلان و مدیریت مالی با مازاد بودجه 6.9 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2013 وابسته است. این کشور تمرکز زیادی بر آموزش و نوآوری بیشتر دارد.

- در میان کشورهای رده بندی برتر، ژاپن دارای بیشترین پیشرفت در بین ده اقتصاد برتر دنیاست. ژاپن رقابت زیادی در پیچیدگی های تجارت دارد. هزینه بالای توسعه و تحقیق، دسترسی بالا به استعدادها، نهادهای تحقیقاتی سطح جهانی و ظرفیت بالای نوآوری در میان نقاط قوت ژاپن قرار دارد. اما چالش های شدید اقتصاد کلان موجب کاهش عملکرد کلی آن شده است. در پنج سال گذشته، کسری بودجه آن حدود ده درصد تولید ناخالص داخلی بوده است که یکی از بالاترین نسبت های دنیا محسوب می شود، بدهی عمومی نیز بالاست. اما مبارزه کشور علیه تورم بسیار جدی است و قیمت ها در سال 2013 برای نخستین بار در پنج سال گذشته افزایش داشته است.

- برای قرار داشتن در ده جایگاه برتر جهان در سال 2010، هنگ کنگ رتبه هفتم خود را حفظ کرده است. هنگ کنگ رتبه نخست حوزه زیرساخت ها را دارد که نشان دهنده کیفیت بالای سیستم حمل و نقل آن است. بازار مالی پر بازده، قابل اعتماد و با ثبات و بازار کار مناسب موجب کسب جایگاه مناسب شده است. هنگ کنگ یکی از بازترین اقتصاد های جهان است و سطح بالایی از آمادگی فن آوری دارد. اما باید در حوزه آموزش عالی و نو آوری خصوصا در زمینه دسترسی محدود به دانشمندان و مهندسین پیشرفت داشته باشند.

- تایوان جایگاه چهاردهم را در دنیا دارد. سومین ببر آسیایی عملکرد باثباتی در شش سال گذشته داشته است. نقاط قوت قابل توجه آن شامل طرفیت نوآوری، بازار پر بازده، زیرساخت های در سطح جهانی و آموزش عالی قوی است. برای افزایش رقابت، تایوان به تقویت چارچوب های نهادی خود نیاز دارد، امری که به واسطه ناکارآمدی و فساد تضعیف شده است. تشویق و تسهیل مشارکت زنان در کارگروه ها نیز می تواند رقابت را افزایش دهد.

- نیوزلند با افزایش یک پله ای در جایگاه هفدهم دنیا قرار دارد. این کشور در زمینه نهاد جایگاه نخست و توسعه بازارهای مالی جایگاه سوم را دارد. این کشور نظام آموزشی خوبی دارد و بازده بازار کار وکالای آن نیز در میان برترین های دنیاست.

- مالزی جایگاه بیستم فهرست را در اختیار گرفته است و نخستین رتبه در میان اقتصاد های در حال رشد آسیا را دارد. عملکرد قوی مالزی در بازارهای مالی نشان دهنده تلاش آن برای قرار گیری در مرکز امور مالی اسلامی است. در منطقه ای که فساد و کاغذ بازی گسترده است، مالزی یکی از معدود کشورهایی است که نسبتا بر غلبه بر این دو مشکل غلبه کرده است. البته کسری بودجه حدود 4.6 درصد تولید ناخالص داخلی و کمبود مشارکت زنان در محیط های کار همچنان به عنوان چالش باقی مانده است.

- استرالیا در بهترین رده بندی خود از سال 2009 و به مقام پانزدهم رسیده است. استرالیا توانسته با انجام یک سری از اقدامات عملکرد خوبی در زمینه توسعه بازارهای مالی داشته است. این کشور همچنین بخش آموزش و تربیت سطح بالایی دارد. شرایط اقتصاد کلان استرالیا اندکی ضعیف شده است که اغلب به دلیل افزایش کسری بودجه آن است. کیفیت نهادهای عمومی عالی است اگرچه کاغذ بازی هنوز یک مشکل باقی مانده است. صاحبان کسب و کار استرالیا معتقدند که قوانین کاری محدود کننده بزرگ ترین مانه برای تجارت است.

- جمهوری کره پس از خروج از فهرست ده رتبه اول در سال گذشته، امسال به جایگاه بیست و ششم جهان رسیده است. عملکرد آن در جنبه ها و شاخص های مختلف، متفاوت است. رده بندی نهاد ها و بازدهی بازار کار آن هر دو کاهش داشته است ؛ رده بندی در زمینه توسعه بازارهای مالی کره را از بستن فاصله رقابتی با سه ببر دیگر آسیا باز می دارد. کره محیط اقتصاد کلان خوبی دارد و زیر ساخت ها و آموزش مناسبی در همه سطوح دارد. سطح بالای پذیرش بالای فن آوری و پیچیدگی های کسب و کار عامل های مهمی در ظرفیت نوآوری آن است.

- جمهوری خلق چین، یک ردیف در رده بندی رشد یافته و به جایگاه بیست و هشتم جهان رسیده و آن را پیشرو در بین اقتصاد کشورهای بریکس قرار داده است. چین پیشرفت هایی در اغلب حوزه های شاخص جهانی داشت است و یک اکوسیستم مساعد برای کارآفرینی و نوآوری پدید آورده است. عملکرد بازار رو به پیشرفت است اما موانع ورود به بازار و سرمایه گذاری رقابت را محدود کرده است. شرایط اقتصاد کلان مطلوب باقی مانده است و میزان بدهی به تولید ناخالص داخلی در میان پایین ترین رقم های دنیاست، اما برخی مشاغل تولیدی نسبت به کشورهای کم تر توسعه یافته و حتی اقتصادهای پیشرفته کم تر شده است – نیاز به ایجاد مشاغل با ارزش که استانداردهای زندگی را افزایش می دهد وجود دارد.

- تایلند بر خلاف بحران های سیاسی طولانی مدت، توانسته شش جایگاه پیشرفت کرده و به رتبه سی و یکم جهان برسد و عملکرد خوبی در اقتصاد کلان بر جای گذارد. تایلند در سال 2013، بودجه خود را متوازن ساخت و توسعه مالی و کارآیی بازار خود را بهبود بخشید. رقابت های بازار اما به واسطه برخی موانع محدود باقی مانده است ، خصوصا آن هایی که بر سرمایه گذاری خارجی تاثیر می گذارند. چالش های مهم دیگر نیز در برخی حوزه ها همچنان پابرجاست که نخستین و بیشترین آن به حکومت داری مربوط می شود. ثبات سیاسی، کاغذ بازی، فساد فراگیر، نگرانی های امنیتی و نا امنی نسبت به اموال و دارایی ها موجب کاهش چارچوب های مدنی شده است. سطح اعتماد به سیاستمداران در پایین ترین رده های جهانی قرار دارد و آموزش نیز کیفیت متوسطی دارد. گفتنی است این اطلاعات پیش از کودتای ماه می 2014 جمع آوری شده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اقتصاد های رقابتی در آسیا پاسیفیک کدامند؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X