فیبا ممنوعیت حجاب برای بازیکنان را لغو کرد

فیبا ممنوعیت حجاب برای بازیکنان را لغو کرد

ایرنا/ فدراسیون بین المللی بسکتبال (فیبا) روز سه شنبه اعلام کرد بازیکنان اجازه استفاده از پوشش سر به دلایل مذهبی نظیر حجاب و دستار را در برخی رقابتها در یک دوره آزمایشی دارند.اجلاس فیبا در جام جهانی بسکتبال مردان اجازه داد برای یک دوره آزمایشی دو ساله بازیکنان مجاز به پوشش سر باشند.
براساس قوانین قبلی فیبا، بازیکنان فقط مجاز به استفاده از پیشانی بند های پنج سانتی متری برای کنترل عرق و موها بودند. این قانون مخالفت هایی را با فیبا به دنبال داشت مبنی براینکه فیبا علیه مسلمانان و بازیکنان سیک که به دلایل مذهبی از پوشش سر استفاده می کنند تبعیض قائل شده است.
مدیر ارتباطات شورای روابط اسلامی آمریکا با استقبال از تغییر سیاست فیبا گفت: این امر امکان حضور مسلمانان، سیک ها و سایر بازیکنانی را که به دلایل مذهبی سر خود می پوشانند در مسابقات این رشته ورزشی میسر می سازد.ایندیرا کالیو زن مسلمان آمریکایی- بوسنیایی که در بسکتبال کالج تولان بازی می کرد در واکنش به این خبر گفت: این اولین گام شگفت انگیز است. وی به دلیل داشتن حجاب نمی توانست در رقابتهای خارج از آمریکا شرکت کند. او با داشتن حجاب در لیگ تابستانی آمریکا شرکت کرد.وی گفت: در صورتی که اجازه استفاده از حجاب را در اروپا نداشته باشد، نمی خواهد به اروپا بازگردد.
کالیو افزود: حالا می توانم به بوسنی بروم و در آنجا یا هر کشور دیگری بازی کنم. در طول مدت این دوره آزمایشی، یک فدراسیون ملی باید از فیبا درخواست کند که اجازه استفاده از پوشش سر را به بازیکنان او بدهد. هنگامی که این درخواست تایید شد، فدراسیون مربوطه باید دو بار در سال گزارشهای تکمیلی را به فیبا ارسال کند.فیبا همچنین اعلام کرد در مسابقات سه نفره اجازه استفاده از پوشش سر را به بازیکنان می دهد، مگرآنکه تهدید مستقیمی برای ایمنی بازیکنان در زمین مسابقه ایجاد کند.فیبا بار دیگر در سال 2015 این قانون را بررسی می کند و در مورد اینکه این آزمایش در پایین ترین سطح رسمی از فصل تابستان آغاز شود یا خیر تصمیم می گیرد. بررسی کامل در سال 2016 در مورد اینکه آیا بعد از بازیهای المپیک ریودوژانیرو این قانون دائمی شود یا خیر، انجام خواهد شد. در سال 2012 نیز فیفا نهاد حاکم بر فوتبال جهان با تغییر قوانین خود اجازه استفاده از پوشش سر برای بازیکنان زن مسلمان را صادر کرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فیبا ممنوعیت حجاب برای بازیکنان را لغو کرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X