تقویم تاریخ/ پایان جنگ های 24 ساله بین امپراتوری ایران و روم

تقویم تاریخ/ پایان جنگ های 24 ساله بین امپراتوری ایران و روم

خراسان/ 17 ذی القعده 179 ق
تبعید امام موسی کاظم (ع)، از مدینه به عراق
13 سپتامبر 1780 م
اختراع آسانسور در آمریکا
13 سپتامبر 1940 م
حمله ارتش ایتالیا به لیبی در جنگ جهانی دوم
خسروپرویز پادشاه ساسانی در چند لشکرکشی متوالی، بین النهرین، سوریه، فلسطین، مصر و آسیای صغیر را تسخیر کرد و فتوحات خود را تا استانبول فعلی گسترش داد. در سال 591 م، طی قراردادی بین خسرو پرویز و امپراتوری روم، صلح برقرار شد اما خلع و قتل امپراتور حامی خسرو، دست او را در یورش به قلمرو روم باز کرد. بدین ترتیب از پنجم ژانویه سال 603 م جنگ های 24 ساله میان دو کشور آغاز شد. سپاه ایران در سرزمین روم فتوحات قابل توجهی داشت. بدین ترتیب قلمرو خسرو پرویز به حدود قلمرو هخامنشیان رسید، اما جنگ طولانی شد و لجاجت خسروپرویز برای ادامه آن، بیزانس را آماده تلافی کرد و از سال 627 حملات تعرضی بیزانس آغاز شد. در این جنگ، آذربایجان ویران و غارت شد و ارتش بیزانس بین النهرین را گرفت. خسرو پرویز به تیسفون گریخت و پیشنهاد صلح را رد کرد. در این میان خسروپرویز (که به علت پاره کردن نامه پیامبر اکرم(ص) مورد نفرین آن حضرت قرار گرفته بود و پیامبر از فروپاشی حکومتش خبر داده بود) پی درپی از روم شکست خورد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تقویم تاریخ/ پایان جنگ های 24 ساله بین امپراتوری ایران و روم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X