فرهیختگان نوشت: امکان پیشرفت حداکثری در مذاکرات نیویورک

فرهیختگان نوشت: امکان پیشرفت حداکثری در مذاکرات نیویورک

فرهیختگان/ متن پیش رو در فرهیختگان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

مذاکراتی که بین ایران و گروه 1+5 طی روزهای آینده در نیویورک برگزار می‌شود را باید به نوعی مذاکرات وین 7 تصور کرد زیرا پس از برگزاری مذاکرات وین 6، این اولین اجلاسی است که براساس روال دوره ‌به‌ دوره برگزار شدن مذاکرات، صورت می‌گیرد. طبیعی است که این شیوه برگزاری، باعث می‌شود تا هرکدام از دورهای مذاکرات، پیشرفت محسوسی نسبت به نوبت قبل داشته باشد؛ اما باید به این نکته توجه داشت که ما نباید این مذاکرات‌ را قدم نهایی بدانیم. مذاکرات نیویورک به این دلیل که تیم‌های مذاکره‌کننده در جریان گفت‌وگو به وزرای امور خارجه که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر می‌کنند، دسترسی مستیم دارند، اهمیت ویژه دارد چراکه آنها می‌توانند تاثیرات مهمی روی جریان بحث‌ها داشته باشند و در مواقع ضروری قادر خواهند بود به برخی سوالات و مشکلات احتمالی پاسخ دهند و موضوعات مورد بحث را روی مدار خود نگاه دارند. با این حال مذاکره نیویورک را نباید پایان‌بخش گفت‌وگوها و مذاکرات رسیدن به توافق جامع بدانیم. به احتمال زیاد دورهای بعدی مذاکرات تا موعد 24 نوامبر (3 آذر) ادامه پیدا می‌کند تا در آنها قدم‌های بعدی برداشته شود؛ اما نباید از این موضوع غافل بود که مذاکرات نیویورک می‌تواند در مقایسه با وین 6 پیشرفت‌های بیشتری داشته باشد. به عبارت دیگر در این مذاکره، بعضی از نقاط افتراق موجود در مذاکرات وین 6، می‌تواند با ملاقات‌های دوجانبه‌ای که صورت می‌گیرد و با هماهنگی‌هایی که انجام خواهد شد، برطرف شود.
به نظر می‌رسد مذاکرات نیویورک در مجموع می‌تواند گامی به جلو باشد و برخی مشکلات موجود در مذاکرات گذشته را برطرف سازد. در این بین، ممکن است بعضی‌ها تصور کنند که چون این مذاکرات در جریان اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می‌شود، باید پایانی بر همه مذاکرات باشد، متن توافق جامع هسته‌ای در آن نوشته شود و بحث‌ها به پایان برسد که با توجه به اختلافاتی که تاکنون میان دو طرف باقی مانده، تصور اشتباهی است. همان‌طور که هیچ‌یک از جلسات وین و ژنو، با وجود پیشرفت‌هایشان، پایان مذاکرات نبود، این اتفاق در نیویورک هم به احتمال زیاد رخ نخواهد داد. قطعا اگر توافقی صورت گیرد در یکی از این جلسات، موضوع پرونده هسته‌ای ایران تعیین‌تکلیف می‌شود اما اینکه ما بخواهیم تمام انتظارات‌مان در جریان یک مذاکره به نتیجه برسد، اشتباه است. به نظر من، ایران باید در جریان مذاکرات نیویورک تمام تلاش خودش را بکند تا به حداکثر پیشرفتی که می‌تواند دست یابد و حداکثر موضوعاتی را که امکان حل کردن‌شان وجود دارد، با استفاده از فرصت حضور وزرای امور خارجه حل کند. از سوی دیگر، حضور سران کشورهای مذاکره‌کننده در سازمان ملل متحد، در زمانی که مذاکرات جریان دارد، یک فرصت استثنایی به حساب می‌آید؛ حضوری که باعث می‌شود مشکلات احتمالی موجود، در کوتاه‌ترین زمان حل و گامی به جلو برداشته شود. شاید این واقع‌بینانه‌ترین برداشتی باشد که بتوان از این مذاکرات داشت. با فرض اینکه سفر آقای روحانی به نیویورک قطعی شود، با توجه به اینکه سران کشورهای گروه 1+5 هم برای سخنرانی، به نوبت در مجمع عمومی سازمان ملل حضور خواهند یافت، روحانی می‌تواند در ملاقات‌های دوجانبه با این افراد، شتاب بیشتری به روند مذاکرات ببخشد و موانع بر سر راه مذاکرات را برطرف کند. در این بین به نظر من نگرانی از بابت مذاکره احتمالی رئیس‌جمهوری ایران با رئیس‌جمهوری آمریکا هم نگرانی بی‌دلیلی است؛ چراکه اگر این مذاکره در جمع باشد که امری طبیعی است و اگر هم رئیس‌جمهوری آمریکا از همتای ایرانی خود دعوت کند نباید از مذاکره حول محور موضوعاتی که مورد علاقه طرفین است بترسیم. مهم این است که ما بتوانیم موضوعات خودمان را مطرح کنیم و موفق به استیفای منافع ملی کشورمان، شویم؛ حالا تفاوتی ندارد که منافع ملی ما در مذاکره با رئیس‌جمهوری روسیه تامین شود یا آمریکا.

*علی خرم

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرهیختگان نوشت: امکان پیشرفت حداکثری در مذاکرات نیویورک» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X