آریا بررسی کرد: پشت پرده راهبرد اوباما برای ایجاد ائتلاف ده گانه؛ هدف نابودی داعش است یا سقوط بشار اسد؟

آریا بررسی کرد: پشت پرده راهبرد اوباما برای ایجاد ائتلاف ده گانه؛ هدف نابودی داعش است یا سقوط بشار اسد؟

آریا/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب خبرگزاری آریا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
راهبرد دولت آمریکا در ظاهر تشکیل ائتلاف بین المللی علیه داعش و نابودی این گروه تروریستی در سه مرحله است.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا به نقل از رویترز، باراک اوباما روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه ان بی سی آمریکا گفت که آمریکا تنها در چارچوب ائتلافی بین المللی وارد عمل برای مقابله با جهادی ها خواهد شد و 9 کشور تاکنون آمادگی خود برای تشکیل هسته چنین ائتلافی اعلام کرده اند اما لازم است کشورهای عرب سنی منطقه از جمله، عربستان، اردن، امارات متحده عربی و ترکیه نیز وارد میدان شوند.
اوباما تاکید کرد که "خبر خوب این است که برای اولین بار کاملا مشخص است که مشکل پیش روی دولت های سنی مذهب که بسیاری از آنها از متحدان آمریکا هستند، ایران یا موضوع شیعه و سنی نیست، بلکه افراطگرایی سنی است که خود را به شکل داعش نشان داده و بزرگترین خطر پیش رو است."

در همین حال هفته نامه "اشپیگل" در تحیلی نوشت: حالا باید یک ائتلاف ده گانه برای مقابله جدی با داعش تشکیل و از نیروهای از جان گذشته عراقی در برابر تروریست ها حمایت شود و بالاخره پیشروی های داعش را باید متوقف کرد این پیشنهاد وزیر امور خارجه آمریکا در نشست ناتو در شهر ولز بوده است.
اعضای احتمالی در این ائتلاف ده گانه علیه داعش عبارتند از کشورهای آلمان، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، دانمارک، لهستان، کانادا، استرالیا، ترکیه و البته آمریکا.
نویسنده در ادامه تصریح کرد که یک حسابگری ساده در پشت این رویکرد آمریکا وجود دارد و آن این که رئیس جمهوری آمریکا آماده است که وارد عمل شود. اما وی نمی خواهد مانند سلف خود جرج بوش به تنهایی اقدام کرده و بعدها هم تنها مسئول چنین اقدامی شناخته شود. به همین دلیل وی حدود دو هفته است که با کمک وزیر امور خارجه و رئیس پنتاگون خود به دنبال تشکیل یک ائتلاف بزرگ بین المللی علیه داعش است.
اشپیگل در ادامه می نویسد:تشکیل ائتلاف ده علیه داعش در حال حاضر تنها یک طرح است که کشورهای نامزد برای ورود به آن درخواست شده اند. اگر چنین ائتلافی تشکیل شود تقریبا مدلی ضد تکروی های سلف اوباما، جرج بوش خواهد بود. جرج بوش مشکوکان به طرح حمله خود علیه صدام حسین در عراق در سال 2003 را به سادگی به عنوان دشمنان ایالات متحده طبقه بندی کرد.

نابودی داعش در سه مرحله
روزنامه نیویورک تایمز امروز در گزارشی نوشت: مقامات عالی رتبه آمریکا می گویند، دولت اوباما برای مبارزه با «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) آماده می شود که ممکن است سه سال طول بکشد و مستلزم تلاش پیوسته ای است که ممکن است تا پس از ریاست جمهوری اوباما طول بکشد.
اولین مرحله، عملیات هوایی با تقریبا صد و چهل و پنج حمله هوایی طی ماه گذشته، به منظور حفاظت از اقلیتهای نژادی و مذهبی و پرسنل دیپلماتیک، اطلاعاتی و نظامی آمریکا و تاسیسات شان و نیز آغاز خنثی کردن موفقیتهای داعش در شمال و غرب عراق همچنان در جریان است.
مرحله بعد، که پس از تشکیل یک دولت فراگیرتر در عراق آغاز خواهد شد، انتظار می رود تشدید تلاش ها برای آموزش، توصیه یا تجهیز ارتش عراق، جنگجویان کرد و احتمالا اعضاء قبایل سنی را شامل شود.
مرحله نهایی،‌که سخت ترین و به لحاظ سیاسی جنجالی ترین مرحله عملیات خواهد بود- شامل نابودی ارتش تروریست ها در پناهگاه شان در داخل سوریه- ممکن است تا روی کار آمدن دولت بعدی آمریکا طول بکشد. درواقع پیش بینی برخی برنامه ریزان پنتاگون این است که این عملیات نظامی حداقل سی و شش ماه طول خواهد کشید.
اوباما در نطق روز چهارشنبه اش با تشریح ادله خود در مورد تهاجم تحت فرماندهی آمریکا بر ضد شبه نظامیان سنی که در حال پا گرفتن در خاورمیانه اند، سعی می کند ضمن اطمینان دادن به عموم آمریکایی ها مبنی بر اینکه نیروهای آمریکایی را وارد جنگ دیگری در عراق نخواهد کرد، حمایت بیشتری برای یک ماموریت نظامی وسیع جلب نماید.
می توان گفت عملیات نظامی که اوباما در تدارک آن است، سابقه نداشته است. برخلاف عملیات ضد تروریسم آمریکا در یمن و پاکستان، انتظار نمی رود عملیات جدید محدود به حملات هواپیماهای بدون سرنشین به مقر رهبران شبه نظامی باشد. بر خلاف جنگ در افغانستان، این عملیات شامل استفاده از نیروی زمینی نخواهد بود. بر خلاف جنگ کوزوو که بیل کلینتون رئیس جمهور وقت و کشورهای عضو ناتو در سال هزار و نهصد و نود و نه به راه انداختند، عملیات جدید محدود به حملات هوایی تاکتیکی و راهبردی در یک چارچوب زمانی فشرده هفتاد و هشت روزه نخواهد بود. بر خلاف حملات هوایی که سال دو هزار و یازده برای سرنگونی معمر قذافی در لیبی، دولت اوباما عملیات بر ضد داعش را دیگر از پشت سر هدایت نمی کند بلکه قصد دارد نقش محوری در ایجاد ائتلافی برای مقابله با داعش داشته باشد.
جان کری وزیر خارجه بزودی جهت تحکیم ائتلاف بر ضد داعش عازم خاورمیانه می شود و چاک هیگل وزیر دفاع روز دوشنبه به ترکیه سفر می کند تا حمایت یک متحد بالقوه دیگر را در جنگ بر ضد این گروه شبه نظامی سنی جلب نماید.
گر چه جزئیات نحوه مقابله این ائتلاف نوظهور با داعش هنوز مشخص نشده است،‌ چند تن از مقامات آمریکایی گفتند فعلا اردن، به لحاظ کمکهای اطلاعاتی، و عربستان سعودی با نفوذی که در میان قبایل سنی در عراق و سوریه دارد و به شورشیان میانه رو سوری کمک مالی می کند، در فهرست متحدان شان قرار دارند.
به گفته این مقامات، امارات عربی نیز برای بررسی گزینه حملات هوایی در عراق ابراز تمایل کرده است. آلمان گفته است برای جنگجویان پیشمرگ در کردستان تسلیحات ارسال خواهد کرد. همچنین نگرانی فزاینده درباره بازگشت جنگجویان خارجی از سوریه و عراق به کشورهایشان ممکن است استرالیا، انگلیس، دانمارک و فرانسه را ترغیب کرده باشد که به این اتحاد بپیوندند.
اما مقامات دولت اوباما اذعان دارند جلب موافقت آن کشورها با حملات هوایی در سوریه سخت تر است.
یک مقام دولت اوباما که خواست نامش فاش نشود، گفت: در مورد عراق همه با ما همراهند اما وقتی که نوبت به سوریه می رسد، این نگرانی تشدید می شود که حملات هوایی به کجا می انجامد.
وی با اینحال ابراز اطمینان کرد که همان کشورها نهایتا با گسترش دامنه عملیات تا سوریه نیز موافقت خواهند کرد چون درواقع راه دیگری وجود ندارد.
گفتگوهای بین هیگل و مقامات ترکیه ممکن است نقش تعیین کننده در روشن شدن این مسئله داشته باشدکه آیا آمریکا می تواند روی همکاری آنکارا در چند جبهه حساب کند یا نه، از جمله بستن مرز ترکیه به روی جنگجویان خارجی، که از این کشور به عنوان یک نقطه ترانزیت برای رفتن به سوریه و عراق و پیوستن به سازمانهای شبه نظامی استفاده می کنند، و نیز امکان استفاده ارتش آمریکا از پایگاههای واقع در ترکیه برای انجام عملیات نظامی.
اما با توجه به اینکه سرنوشت چهل و نه دیپلمات ربوده شده ترکیه در دست داعش است، مقامات این کشور نگران هشدارهای داعش بوده اند.
نطق برنامه ریزی شده اوباما مشخص خواهد کرد که وی احتمالا به تصمیم گیری درباره بسیاری مسائل معوقه نزدیکتر است، از جمله اینکه آیا و چه زمانی کاخ سفید ممکن است در عملیات هوایی اش اهدافی را در آن سوی مرز در سوریه شامل رهبران و تجهیزات داعش، انبارهای تسلیحاتی و مراکز فرماندهی آنرا بگنجانید.

مجوز کنگره برای سقوط «بشار اسد»
پایگاه خبری «المانیتور» گزارش داد که نمایندگان کنگره آمریکا در حال بحث در مورد ابعاد و گستره مجوز احتمالی برای اقدام نظامی داخل سوریه هستند. برخی از نمایندگان به دنبال آن هستند تا این مجوز از هدف قرار دادن مواضع گروه تروریستی «داعش» فراتر رود.
به نوشته المانیتور، در روزهای اخیر شمار فزاینده‌ای از نمایندگان و سناتورهای آمریکایی از صدور مجوز اقدام نظامی علیه «داعش» در سوریه حمایت کرده‌اند. با این وجود، برخی از آن‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند که محدود بودن مجوز اقدام نظامی به هدف قرار دادن و تضعیف داعش در سوریه، ممکن است به نفع نظام این کشور تمام شود.
یک دستیار کنگره در این رابطه به المانیتور گفته است: «اگر فقط دنبال زدن داعش باشید، آنوقت این [بشار] اسد (رئیس‌جمهور سوریه) است که پیروز می‌شود.»
با این حال، یک مجوز محدود که تنها داعش را هدف قرار دهد، احتمالا مورد علاقه نمایندگانی باشد که از آغاز جنگی جدید پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، حمایت نمی‌کنند. «جک گلد اسمیث» استاد حقوق امنیت ملی دانشگاه هاروارد که در کنگره نیز نفوذ دارد، می‌گوید مجوز را می‌توان طوری تنظیم کرد که با سیاست آمریکا برای تلاش در جهت تغییر نظام سوریه نیز در تناقض نباشد.
به گفته گلد اسمیث، نمایندگان کنگره می‌توانند در مجوز احتمالی اقدام نظامی، عنوان کنند که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا حق دارد از این مجوز در مواردی که «در خدمت اهداف ایالات متحده در سوریه» است، استفاده کند.

استفاده ابزاری آمریکا از داعش
مقامات آمریکایی اخیرا پس از کشته شدن دو خبرنگار این کشور به دست داعش، زمزمه‌هایی از احتمال انجام عملیات نظامی داخل سوریه مطرح کرده‌اند. برخی تحلیلگران کشیده شدن دامنه اقدامات نظامی آمریکا به سوریه را تلاشی برای حرکت به سمت تغییر نظام این کشور ارزیابی می کنند. چرا که - مداخله نظامی آمریکایی ها بر علیه داعش در عراق نه یک مبارزه واقعی بر ضد تروریسم، بلکه مبارزه در راستای حفظ منافع آن کشور است.
ـ آمریکاییها در قبال حمله داعش به عراق مدت زمان قابل توجهی سکوت معناداری کردند و تنها زمانی وارد میدان شدند که منافع و اماکن و پایگاههای آنها در عراق مورد تهدید جدی داعش قرار گرفت.
ـ آمریکا با عراق پیمان نظامی و راهبردی دارد و بر اساس این پیمان نظامی موظف بوده در صورت تهدید نظامی عراق به این کشور کمک نظامی کند و این در حالی است که آمریکا به تعهدات خود با این کشور تا کنون پایبند نبوده و در راستای منافع و تأمین امنیت خود وارد عمل شده است.
آخرین اظهارات اوباما نشان می‌دهد که این استراتژی این کشور در استفاده ابزاری از داعش تغییری نکرده است. باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا وجود برنامه‌ای برای حمله هوایی به داعش در سوریه را رد کرده است.
در همین حال جان ایرنست، سخنگوی کاخ سفید نیز در این‌باره گفت: «بعضی‌ها از رئیس جمهور می خواهند که دستور به حمله نظامی در سوریه دهد اما رئیس جمهور چنین تصمیمی نمی گیرد و به هیچ‌وجه کاری در سوریه انجام نخواهد داد. اگر هم بخواهد تصمیم به این کار بگیرد زمانی خواهد بود که این تصمیم به دقت مورد بررسی قرار گرفته باشد.»
به نظر می رسد تئوریسن های امینتی و نظامی آمریکایی درصدد هستند تا با بازگرداندن داعش به سوریه پروژه مبارزه همه جانبه با اسد و محور مقاومت را تقویت کنند. به زبان دیگر داعش در دیدگاه آمریکایی ها به و قسمت خوب و بد تقسیم شده است که در سوریه مفید و در عراق غیرمفید است!
در همین حال بسیاری از تحلیل‌گران در غرب نیز مطرح کرده‌اند که تنها راه نابودی کامل داعش استفاده از گزینه نظامی علاوه بر عراق در سوریه می باشد. این تفکر به دودستگی مختصری در میان تاثیرگذاران غربی نیز انجامیده است. چنانچه حتی رئیس ستاد ارتش مشترک امریکا نیز داعش را تهدیدی دانسته که باید به سرعت فکری برای آن کرد، بدون اینکه به این مساله توجه داشت که بخشی از آن در سوریه -و بر ضد بشار اسد- فعالیت می‌کند.
این تحلیل ها و اظهارات حاکی از آن است که آمریکاییها همچنان در منطقه به دنبال سقوط بشار اسد از قدرت هستند و راهبرد جدید او را نیز در هم راستا طراحی کرده اند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آریا بررسی کرد: پشت پرده راهبرد اوباما برای ایجاد ائتلاف ده گانه؛ هدف نابودی داعش است یا سقوط بشار اسد؟ » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X