آیا زنان سرپرست خانوار در طرح مسکن اجتماعی دیده می‌شوند؟

آیا زنان سرپرست خانوار در طرح مسکن اجتماعی دیده می‌شوند؟

مهرخانه/ یکی از مهم‌ترین طرح‌های پیشنهادی مسکن دولت یازدهم، تأمین مسکن اجتماعی برای اقشار کم‌درآمد است. به نظر می‌رسد این طرح با توجه به وعده‌های اجرایی‌شدن آن در سال 93 یکی از اصلی‌ترین طرح‌های دولتی برای تأمین سرپناه مناسب برای خانوارها و اقشار آسیب‌پذیر است.
اولین‌بار بحث مسکن اجتماعی را عضو کمیسیون عمران مجلس در یک برنامه تلویزیونی مطرح کرد. علیرضا خسروی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن چهار برنامه مسکن حمایتی، مسکن اجتماعی، بازار رهن ثانویه و صندوق توسعه مسکن را در برنامه دارد اظهار داشت که دولت در قالب مسکن اجتماعی در نظر دارد تا ساخت ۷۰ هزار واحد مسکونی را به عهده بگیرد و ساخت 80 هزار واحد دیگر را مراکز خیریه برعهده بگیرند؛ درحقیقت در مجموع سالانه ۱۵۰ هزاره مسکن اجتماعی ساخته شود.
امکان سکونت در مسکن اجتماعی با 40 درصد از سهم درآمد خانوار
از سوی دیگر، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن متوسط متراژ واحد مسکونی در طرح مسکن اجتماعی را 50 متر و برای خانوارهایی که فرزند دارند، حدود 70 متر دانست و خاطرنشان کرد: تفاوتی که مسکن اجتماعی با مسکن مهر دارد در آن است که در مسکن مهر به‌جز وام مابقی هزینه‌ها را متقاضیان می‌دهند، اما در مسکن اجتماعی این طور نیست و واحدها متناسب با وسع درآمد خانوار قیمت‌گذاری شده و حداکثر با 40 درصد از سهم درآمد امکان سکونت برای این خانوارها فراهم خواهد شد.
طبق گفته سید محمد پژمان مخاطبان مسکن اجتماعی، گروه‌های کم‌درآمد جامعه هستند و واحدها به صورت اجاره در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت. البته این طرح همچنان در مرحله کارشناسی قرار دارد تا بدون کمترین اشکالی اجرا شود و جزئیات آن هنوز قطعی نشده است.
جایگاه زنان سرپرست خانوار در مسکن اجتماعی کجاست؟
مسئله مسکن به خصوص در کلان‌شهرها، برای خانوارهای کم‌درآمد مسئله‌ای اساسی است، اما این مسئله برای زنان سرپرست خانوار، زنان بدسرپرست و زنان بی‌سرپرست از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در خانوارهای زن‌سرپرست و البته کم‌درآمد با توجه به این‌که درآمد زنان به سختی می‌تواند نیازهای اولیه خانواده را تأمین کند، مشکل مسکن به مسئله‌ای حاد و اضطراری تبدیل می‌شود؛ این در حالی است که برای زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست نیز شرایط مشابه و در مواردی سخت‌تر وجود دارد.
از این‌رو با توجه به ابعاد مطرح‌نشده طرح مسکن اجتماعی و عدم شفافیت در مورد انتخاب گروه‌های مخاطب این مسکن، نمی‌توان جایگاه زنان بدسرپرست، بی‌سرپرست و زنان سرپرست خانوار را در این طرح مورد بررسی قرار داد، اما باید توجه داشت که بر اساس تأکید متخصصان حوزه زنان و خانواده بر این امر که جامعه در حال حاضر با افزایش زنان سرپرست خانوار مواجه است و این مواجهه به معنای زنانه‌شدن فقر در ایران است، به نظر می‌رسد ضروری است در طرح مسئله مسکن اجتماعی، تسهیلات ویژه‌ای برای زنان خانوار کم درآمد در نظر گرفته شود.
از سوی دیگر نباید از خاطر برد که مسئله اصلی زنانه‌شدن فقر در ایران، تنها مسئله مسکن این گروه از زنان نیست؛ بلکه امکانات رفاهی برای این خانوارها می‌تواند به افزایش کیفیت زندگی این زنان و خانواده‌هایشان کمک کند و در نهایت از فشارهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بر این خانوارها بکاهد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیا زنان سرپرست خانوار در طرح مسکن اجتماعی دیده می‌شوند؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X