سیاست روز نوشت: ائتلاف آمریکا یک روز بیشتر دوام نیاورد

سیاست روز نوشت: ائتلاف آمریکا یک روز بیشتر دوام نیاورد

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

آمریکا با برگزاری نشست جده و پاریس در حالی سعی داشت تا خود را محور مبارزه با داعش معرفی نماید که جهانیان ضد دروغین خواندن ادعاهای آمریکا بر عدم همکاری با این کشور تاکید کردند.
آمریکا که در عرصه جهانی در مسیر انزوا قرار گرفته است برای نمایش چهره‌ای ناجی از خود و توجیه نظامی‌گری در جهان، ادعای رویکرد به مبارزه با داعش را مطرح کرده است. در همین چارچوب نیز جان کری وزیر امور خارجه آمریکا سفری دوره‌ای به منطقه داشته و دو نشست جده و پاریس نیز برگزار شده است. آمریکا با این تحرکات در حالی به دنبال رسیدن به منافع جدید در منطقه است که جهانیان با اشاره به ایجاد داعش به دست آمریکا و اینکه آمریکا تاکنون اقدامی برای مبارزه با داعش صورت نداده‌ بر عدم اعتماد به این کشور و در نهایت عدم پذیرش ائتلاف وی تاکید کرده‌اند.

در ادامه مخالفت‌ها به دخالت‌های نظامی آمریکا در امور عراق، وزیر خارجه عراق تاکید کرد: ما به نیروهای زمینی کشورهای خارجی برای مبارزه با داعش نیازی نداریم و از پشتیبانی هوایی خارجی در مبارزه با داعش استقبال می‌کنیم.
الجعفری افزود: ما به پوشش هوایی برای نیروهای خود در میدان جنگ و همچنین به کمک‌های لجستیکی و کمک‌های بشردوستانه برای آوارگان و کمک برای بازسازی زیرساخت‌ها به ویژه آنچه داعش در مناطقی مثل موصل و صلاح‌الدین و دیاله ویران کرده است نیاز داریم.
وزیر خارجه عراق تاکید کرد: ما به نیروهای زمینی کشورهای خارجی برای مبارزه با داعش نیازی نداریم و از پشتیبانی هوایی خارجی در مبارزه با داعش استقبال می‌کنیم. لازم به ذکر است مردم و بسیاری از گروه‌های عراقی نیز بر عدم نیاز به نیروهای خارجی تاکید کرده‌اند.
از سوی دیگر «رمطان لعمامره» وزیر امور خارجه «الجزایر» از تصمیم این کشور برای عدم مشارکت در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با گروهک تروریستی داعش خبر داد. در همین چارچوب وزیر اطلاع‌رسانی سوریه از شرکت کشورهای حامی تروریست‌ها در کنفرانس‌های مبارزه با تروریسم ابراز تعجب کرد و آن را یک کمدی توصیف کرد.
«عمران الزعبی» وزیر اطلاع‌رسانی سوریه اعلام کرد که عجیب است کشورهایی که خود حامی تروریست‌ها هستند، در کنفرانس‌های مبارزه با تروریسم شرکت می‌کنند. وزیر اطلاع‌رسانی سوریه شامگاه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «المنار» گفت: این کشورها تا همین لحظه از بارزترین حامیان، تأمین‌کنندگان مالی و تسلیحاتی تروریسم هستند و عاقلانه نیست که تروریست با تروریسم و دزد با فساد مبارزه کند. زعبی افزود: طرح مبارزه با تروریسم به قطعنامه ۲۱۷۰ به صورت گزینشی و انتخابی می‌پردازد و به صورت کمدی به حضور «معارضان میانه رو» در سوریه اشاره می‌کند.
علاوه بر این وزیر خارجه لبنان با بیان اینکه کشورش وارد هیچ محوری نمی‌شود، افزود: تاکنون هیچ طرفی از ما اموال، سلاح و یا سرباز جهت شرکت در حمله نظامی علیه «داعش» درخواست نکرده است. وی افزود: لبنان وارد هیچ محوری نمی‌شود و ملزم به رعایت سیاست‌های این محور (و یا آن محور) نیست.. ورود به ائتلاف به معنی بسته شدن دست و پای لبنان نیست.

نکته قابل‌توجه آنکه متحدان آمریکا نیز به جمع مخالفان طرح‌های آمریکا پیوسته و بر نمایشی بودن اقدامات آمریکا اذعان دارند. حقوق‌دانان انگلیسی بر خلاف مقامات دولتی این کشور می‌گویند که حمله احتمالی به سوریه بدون موافقت دولت قانونی این کشور، اقدامی غیرقانونی است. بر‌اساس این گزارش، کتابخانه مجلس عوام با انتشار مقاله‌ای به زوایای حمله احتمالی جنگنده‌های ائتلاف ضدداعش به خاک سوریه پرداخته و نوشته که این کار بدون درخواست رسمی دولت سوریه غیرقانونی است. مقامات آمریکا و انگلیس اما ضمن مخالفت با حقوقدانان، می‌گویند که این حمله بر‌اساس دکترین «اقدام نظامی برای مقاصد بشردوستانه» توجیه پذیر خواهد بود.
در همین حال اشتاین مایر در نشست پاریس درباره عراق با تاکید بر اینکه برلین اقدامات خود علیه گروه تروریستی داعش را تقویت می‌کند در عین حال مشارکت در عملیات هوایی آمریکا علیه داعش را رد کرد. سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز تاکید کرد که این کشور هرگز در عملیات علیه داعش شرکت نخواهد کرد. از سوی دیگر خوسه مانوئل گارسیا مارگالو - وزیر خارجه اسپانیا - اعلام کرد: کشورش به گروه ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با داعش کمک می‌کند اما هنوز تصمیم و طرحی برای ملحق شدن به این ائتلاف برای بمباران و مداخله هوایی در عراق ندارد.

روزنامه «وال‌استریت ‌ژورنال» در گزارشی با اشاره به عدم حضور ایران در نشستی که روز دوشنبه به بهانه مبارزه با داعش در پاریس پایتخت فرانسه برگزار شد، نوشته است که این کنفرانس پیشرفتی در زمینه موضوعات کلیدی نداشته و تلاش آمریکا برای ائتلاف‌سازی با مانع مواجه شده است. همچنین طرح‌های ایالات متحده برای گسترش دامنه حملات هوایی به مواضع داعش در سوریه بدون هماهنگی با دمشق و تهران، با انتقاد شدید روسیه مواجه شد.»
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه گفته بود: نمی‌توان از طرح‌های اعلام‌شده برای حمله به مواضع (داعش) در خاک سوریه بدون تعامل با دولت سوریه، نگران نبود. سوریه و همین‌طور ایران شرکای طبیعی ما در این نبرد هستند.»

در همین حال روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی نوشته است: «اینکه یک رئیس‌جمهور دوران معاصر آمریکا سخنرانی پر شوری در کاخ سفید انجام داده و وعده دهد شبه نظامیان تشنه به خون داعش را از روی زمین محو خواهد کرد چیزی بجز بخش آسان ماجرا نیست. اوباما اکنون به دنبال اعتبار در جایی که به آن نیاز دارد، بوده و پس از چند ماه دوپهلو حرف زدن و شانه خالی کردن به مثابه یک گمانه‌زن کل در آمریکا به دنبال پیشبرد راهبردی برای رویارویی با داعش در سوریه و عراق است.
نکته قابل تامل آنکه آمریکا برای توجیه نظامی‌گری در منطقه به ادعاهای امنیتی روی آورده است. در اقدامی قابل تامل گزارشگر وال‌استریت ژورنال در توییتر نوشت که شبه‌نظامیان داعش احتمالاً از سلاح های شیمیایی در حمله به نیروهای عراقی در شهر ضلوعیه استفاده کرده‌اند. لازم به ذکر است در سال ۲۰۰۳ آمریکا به بهانه سلاح شیمیایی به عراق حمله کرد.
در همین حال شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: واشنگتن از شرکای خود که در سازمان‌های بشر دوستانه در سوریه فعال هستند خواسته است مختصات مراکزی که در آن حضور دارند را به آمریکا ارائه کنند. از سوی دیگر در اقدامی برای جدی نشان دادن آمریکا در مقابله با داعش برای نخستین‌بار آمریکا در راستای پروژه ادعایی خود برای مبارزه با گروه تروریستی داعش و با هدف حمایت از نیروهای عراقی دو حمله هوایی به نزدیکی سنجار و جنوب‌غرب بغداد انجام داد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سیاست روز نوشت: ائتلاف آمریکا یک روز بیشتر دوام نیاورد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X