از همنشینی سازهای همخانواده تا بازآفرینی تصنیف های قدیمی

از همنشینی سازهای همخانواده تا بازآفرینی تصنیف های قدیمی

آریا/ کنسرت همایون شجریان به همراه برادران پورناظری با همنشینی سازهای هم خانواده شب گذشته در عمارت مسعودیه برگزار شد تا امشب علیرضا قربانی با گروه اشتیاق به بازآفرینی تصنیف های قدیمی همت گمارد.
آخرین شب فستیوال موسیقی تهران به گروه اشتیاق و سرپرستی علیرضا قربانی اختصاص دارد. شبی که قرار است تصنیف های قدیمی بازآفرینی شوند. قربانی خواننده آواز سنتی ایران است که پیش تر با اجرای متفاوت کنسرت حریق خزان در برج میلاد و تالار وحدت و قطعه به یاد ماندنی ارغوان، مخاطبان موسیقی را با خود همراه کرد.
اشتیاق قرار است امشب 17 ام در عمارت مسعودیه کنسرت خود را در دو بخش به اجرا درآورد. در بخش اول این گروه، قطعات هوای جنون، کیف انگلیسی، آخرین جرعه جام، زندگی، تو ای پری، یاران و شب دهم به اجرا درمی آیند. بخش دوم کنسرت گروه اشتیاق به اجرای قطعات از خون جوان وطن، بی خوابی، زلف سیه، رفتم و بار سفر بستم، ارغوان و مدار صفر درجه تعلق دارد.
آهنگسازان گروه اشتیاق، شهرام توکلی، فرهاد فخرالدینی، مهیار علیزاده، فردین خلعتبری، زنده یادان همایون خرم و علی تجویدی هستند. دراین گروه نیز مانند اجرای برادران پورناظری و همایون شجریان، سازهای ایرانی و غیرایرانی یکدیگر را همراهی می کنند. در اجرای امشب 17 ام گروه اشتیاق، قطعه جدیدی به اجرا درنمی آید و بیشتر بازآفرینی تصنیف های قدیمی است.

همایون شجریان و برادران پورناظری میهمان شب پنجم عمارت مسعودیه

اما شب گذشته فستیوال موسیقی تهران میزبان همایون شجریان و برادران پورناظری در دو بخش بود. بخش اول این کنسرت با سازهای کوبه ای و تنبور و دف تعلق داشت که همایون قطعه خداوندان اسرار را در مقام های موسیقی کردی به اجرا درآورد و بخش دوم نیز بلافاصله با حضور اعضای بیشتر و تهمورس پورناظری با اجرای قطعات آلبوم نه فرشته ام، نه شیطان که تحت عنوان چرا رفتی؟ در بین مخاطبان شناخته می شود ، اجرا شد.
به نظر می رسد رنگ آمیزی سازها در بخش دوم این کنسرت به غیر از قطعه چرا رفتی که پیانومحور بود با سازهای همخانواده ای همچون کمانچه و ویلون همراه شده بود، سازهایی که صداهایی شبیه به هم تولید می کنند. رنگ آمیزی ای متفاوت و شلوغ از برادران پورناظری که شاید کمی با ساختارهای شناخته شده، تفاوت داشت
بخش دوم این کنسرت با اجرای قطعاتی کولی ، دل به دل، شتک، در حصار شب، چونی بی من، از عشق، درون آینه، چرا رفتی با شعری از سیمین بهبهانی، هومن ذکایی، شفیعی کدکنی، مولانا و حسین منزوی بود.
قطعه آوازی از عشق با آهنگسازی سهراب پورناظری اجرا شد و آهنگسازی قطعات دیگر متعلق به تهمورس پورناظری بود. یکی از بهترین قطعات اجرا شده شب گذشته به قطعه چرا رفتی؟ اختصاص داشت. قطعه ای که در آلبوم نه فرشته و نه شیطان موجب شد که همگان آن را تحت عنوان چرا رفتی بپذیرند.
در این گروه، سهراب پورناظری؛ نوازنده کمانچه و تنبور، حسین رضایی نیا و آیین مشکاتیان؛ نوازنده سازهای کوبه ای، مهیار طریحی؛ نوازنده سنتور، علی جعفری و تینا جامه گرمی؛ ویلن، سهراب برهمندی؛ نوازنده ویولا، آتنا اشتیاقی؛ ویلنسل، آرین کشیشی؛ کنترباس و گیتارباس، میلاد محمدی و خورشید دادبه؛ تار و سه تار، سپند دادبه؛ بربت، رضا صادقی؛ پیانو، روشنک کی منش و سمیرا محسنی؛ کر و تهمورس پورناظری؛ تار و سه تار را برعهده داشتند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «از همنشینی سازهای همخانواده تا بازآفرینی تصنیف های قدیمی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X