سرمقاله مردم سالاری/ کدام وحدت؟!

سرمقاله مردم سالاری/ کدام وحدت؟!

مردم سالاری/ «کدام وحدت؟!» عنوان یادداشت روز روزنامه مردم سالاری به قلم احسان کیانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

برخی از فعّالانِ جریان اصولگرا اخیراً تلاش زیادی برای ایجاد وحدت در این جناحِ پراکنده ابراز داشته‌اند. بیشترین تلاش از سوی آقای تقوی (عضو جامعه روحانیت مبارز تهران و رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه) انجام می‌شود که با مأموریت از سوی آیت‌الله مهدوی‌کنی سعی می‌کند گروه‌های محوری اصولگرا را گرد هم آورد تا خاطره تلخ اختلافات این جناح در انتخابات پیشین تکرار نشود. نکته مهم این است که اصولگرایان میانه‌رو که تا پیش از این با محوریت جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرّسین حوزه علمیه قم به ریاست آیت‌الله مهدوی‌کنی و آیت‌الله محمّد یزدی به پیش می‌رفتند؛ اکنون همه همّ و غم خود را جذب اصولگرایان تندرو با محوریت جبهه پایداری می‌دانند و به همین منظور آقای تقوی بیان می‌کند که همایش سراسری اصول‌گرایان با محوریت آیت‌الله مصباح برگزار خواهد شد زیرا تنها این گروه است که در تمام انتخابات‌های سالیان گذشته، مستقل از دیگر گروه‌های اصولگرا عمل کرده است.

خاطره تقابل این جبهه با جبهه متّحد اصولگرایان در نهمین انتخابات مجلس و خودمحوری آنان در یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری هنوز خاطر بزرگان اصول‌گرا را مکدّر می‌کند. به همین منظور آن‌ها تصمیم گرفته‌اند هر طور که میسّر است وحدتی عملی و سیاسی میان این گروه و دیگر جریان‌های اصولگرا پدید آورند. به همین دلیل سخنان صریح و قاطع آیت‌الله مصباح در دیدار با آقای تقوی را فراموش می‌کنند! آقای مصباح به روشنی گفت:«توقع این که در مسائل اجتماعی نیز بین افراد وحدت نظر حقیقی حاصل شود، غیرواقع‌بینانه است، مخصوصا با توجه به این که در مسائل اجتماعی افراد با موضوعات سر و کار دارند و نه فقط احکام؛ لذا اتّحاد نظر در چنین مسائلی شبیه به محال است. در عوض، در مسائل اجتماعی می‌توان انتظار نوعی وحدت تاکتیکی و وحدت در عمل یا حداقل عدم معارضه را داشت» او با اشاره به تجربه شیخوخیت جامعتین(روحانیت و مدرّسین) ابراز داشت:«این که با چند نفر جلساتی را برگزار کرده، تصمیم بگیریم و بعد بخواهیم که همگان تابع ما شوند تا وحدت حاصل شود، این شیوه نه اصولگرایی است و نه مردم‌سالاری واقعی؛ این از قبیل همان فریب‌کاری‌هایی است که دیگران انجام می‌دهند» وی با بیان این‌که «فقاهت نمی‌تواند ملاک درستی برای تشخیص مصادیق باشد» آب پاکی را روی دست اصولگرایانی ریخت که به استناد تصدیق علمای دینی، خواهان تبعیّت دیگر گروه‌ها از نظر آن‌ها هستند. باید گفت هرچقدر هم که با مواضع سیاسی و حتّی اعتقادی آیت‌الله مصباح مخالف باشیم ولی سخنان وی در دیدار با آقای تقوی از منظر سیاست مدرن کاملاً صحیح است. وحدت موزاییکی و اجباری میان گروه‌های مختلف یک جریان که اهداف و برنامه‌های استراتژیک مختلفی را در پی دارند؛ امری بیهوده است. زیرا این وحدتِ شکننده درنهایت بر اثر اختلاف نظرهای مقطعی از بین خواهد رفت.

وحدت در ابراز موضع و حتّی اعلام مواضع و نامزدهای انتخاباتی میان جریان‌هایی واقع خواهد شد که نظر مشترکی در مسائل کلانِ دیپلماتیک و سیاسی داشته و یا حدّاقل نظرات متضادّی ابراز نکنند. اصولگرایان میانه‌رو مانند جامعه روحانیت مبارز و هیئت‌های مؤتلفه اسلامی که در این مسائل قائل به نوعی مصلحت‌اندیشی و محافظه‌کاری در راستای مصالح ملّی هستند؛ چگونه می‌خواهند با جریان‌هایی که مواضع رادیکالی در سیاست خارجی و داخلی دارند به وحدت برسند.

تنها راه این‌گونه وحدت این است که یکی از دو جریان از مواضع اصولیِ خود دست بکشد و از آن‌جا که اصولگرایان تندرو حاضر به چنین کاری نیستند؛ گویا اصولگرایان میانه‌رو قصد چنین عملی را دارند که از قضا غیبت بزرگانی مانند آیت‌الله مهدوی‌کنی و مرحوم عسگراولادی نیز این کار را آسان‌تر نموده است. باید گفت این دیگر وحدت نیست، بلکه هضم یک جریان در گروهی دیگر است و البتّه این گمان که جذب و هضم شدن در اصولگرایان افراطی، اقبالی برای اصولگرایان سنّتی‌تر به ارمغان خواهد آورد؛ گمانی باطل است. فاعتبرو یا اولی‌الابصار.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله مردم سالاری/ کدام وحدت؟!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X