سرمقاله ایران/ ظرافت های تصمیم گیری در عرصه ورزش

سرمقاله ایران/ ظرافت های تصمیم گیری در عرصه ورزش

ایران/ «ظرافت های تصمیم گیری در عرصه ورزش» عنوان یادداشت روز روزنامه ایران به قلم فرهاد مرادی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

اتفاقات این روزهای یکی از دو باشگاه بزرگ فوتبال کشور ابعادی فراتر از یک دعوای ورزشی یافته است. گرچه تیم پرسپولیس از آغاز مسابقات لیگ برتر باشگاه‌های فوتبال ایران با کسب نتایج ضعیف و دور از انتظار در جلب رضایت طرفداران خود توفیق و اقبالی کسب نکرد و از همین‌رو تیم سرخپوشان در هفته‌های اخیر با نقد تند هواداران خود و نویسندگان ورزشی مواجه بود، تا آنجا که زمزمه‌های تغییر در مدیریت و کادر فنی این تیم ورزشی مطرح شد، اما با این حال تغییر ناگهانی مدیرعامل، سرمربی و کادر فنی تیم از سوی هیأت مدیره این باشگاه دور از انتظار بود و شوک آن جامعه و از جمله ورزشدوستان و هواداران فوتبال و این تیم را درنوردید و بازتاب‌های مختلفی را رقم زد. برخوردهای اخیر از زوایای مختلف قابل بررسی است.
البته این نوع برخورد از ریشه‌های فرهنگی و اجتماعی برخوردار است، لذا انتظار می‌رود در فضای موجود که دوره ترمیم و زدودن معضلات و مسائل مختلف جامعه با مشی اعتدال و تدبیر است، مدیریت‌ها از رویکرد تصمیم‌های ناگهانی پرهیز نمایند، چه آنکه این شیوه برخلاف وعده‌های طرح شده و انتظارات جامعه است و بازخورد، تکثیر و بازتولید آن لطمه به اهداف کلان و برنامه توسعه جامعه به شمار می‌آید.
شواهد مختلف دلالت بر این دارد که در دولت یازدهم عقلانیت بر ارکان مدیریتی ورزش حکمفرما شده است. در این عرصه رئیس جمهوری در حوزه ورزش، سپردن امور ورزش به دست ورزشکاران و محدودسازی ورود دولت به مدیریت ورزشی را جزو اصول اساسی دولت قرار داده است، پس این خواسته از مدیران ورزش گزاف نیست در این برخورد شائبه دخالت و اعمال اراده وزارت ورزش را برطرف سازند. متأسفانه بعد از ماجرای جابه‌جایی مدیران پرسپولیس، عده‌ای با نگاهی فرصت‌طلبانه و کاملاً سیاسی سعی کردند از این نمد کلاهی برای منویات خویش بسازند.
آنچه روشن است، برنامه اعلام شده دولت، واگذاری باشگاه‌ها به بخش خصوصی و رونق حرفه‌ای‌گری در ورزش است و هیچ رخدادی نباید به این راهبرد لطمه وارد سازد و بی‌توجهی به هزینه‌های این‌گونه برخوردها پذیرفته شده نیست و مخاطرات آن باید از جنبه‌های مختلف ارزیابی و مورد سنجش قرار گیرد.
به نظر می‌آید تصمیم‌گیری برای درمان سوء‌مدیریت در باشگاه‌ها باید فرایندی منطقی و معقول را طی کند به این معنی که تصمیم برای تغییر در تیم مدیریتی یک مجموعه پرطرفدار علاوه بر اقناع افکار عمومی، نیازمند متقاعد کردن اعضای پرشمار و طرفداران باشگاه‌ها است.
در قضیه اخیر (تغییر مدیریت پرسپولیس) حتی اگر فرایند مطالعاتی و مشورتی برای تصمیم‌گیری طی شده باشد، اما شکل اجرای آن ناگهانی و قدری شتابزده بوده است و پیداست که تصمیمات ناگهانی می‌تواند به شیرازه تیم لطمه‌های جبران‌ناپذیری وارد سازد.
مطلوب و سزاوار بود بر‌اساس شیوه مرسوم و با رعایت چارچوب‌ها و قوانین موجود و حتی قوانین نانوشته، اما رایج در فوتبال، هیأت مدیره نخست به تغییر مدیریت عامل باشگاه اقدام می‌کرد تا سیاست‌های خود را از این طریق اعمال کند و در روندی معمول، تغییرات و اصلاحات بتدریج و در فضای غیر‌احساسی اعمال می‌شد. در این صورت هزینه‌های اصلاح و تغییر کاهش می‌یافت.
اکنون زمان برای اصلاح و تصحیح و توضیح روند تصمیم‌گیری دیر نشده است. می‌توان ماجرای جابه‌جایی مدیریت پرسپولیس را دستمایه تجربه‌ای قرار داد که در پرتو آن از این پس در بزنگاه تصمیمات مهم، به ضرورت‌هاو اصولی مثل زمینه سازی افکار عمومی و نیز توجیه نخبگان و پیشکسوتان ورزش مبادرت شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله ایران/ ظرافت های تصمیم گیری در عرصه ورزش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X